Як коронавіруси намагалися заразити планету, але не змогли. Історична протипанічна довідка

"Йод" пригадав про чинні випадки зараження коронавірусами та підрахував, скільком людям вони встигли наробити лиха.

З чого починається ранок українців останнім часом? Від коронавірусу загинуло стільки-то людей, захворіли – стільки-то. Ще стільки-то стали його носіями.

Так, вірус – штука неприємна. Але неприємніше, коли через нього (точніше, через паніку) люди буквально втрачають здоровий глузд. А тут вам – і "лабораторії", які легко можуть втюхати панікерам неіснуючу вакцину, і компанії, які охоче заробляють на продажах їм неякісного захисту.

Тому, щоб остаточно не ошаленіти ?, ми вирішили пригадати історії попередніх захворювань від вірусів-побратимів COVID-19. І нагадати: "кажуть, усе минеться" ?. 

SARS-CoV - "пурпурова смерть" (2002-2003 рік)

Перший випадок захворювання коронавірусів стався в листопаді 2002 року. У китайській провінції Гуандун шпиталізували фермера, який помер практично одразу після інформування лікарів. Причиною смерті став невідомий різновид захворювання. Тоді Китай приховав цей факт від Всесвітньої організації охорони здоров'я через страх розголосу в медіа.

Але розголос стався  - в лютому 2003 року. Американський бізнесмен Джонні Чен заразився вірусом під час подорожі в Китай і привіз його в Ханой, столицю В'єтнаму. Невдовзі він помер і заразив при цьому персонал ханойського шпиталю. Лікарі припустили, що це сталося через пташиний грип.

Але встановити справжню причину захворювання допоміг вірусолог Карло Урбані, який переконав уряд В'єтнаму оголосити карантин. Він і група міжнародних фахівців з'ясували, що симптоми пневмонії, виявлені у американця, вкрай нетипові та можуть бути спричинені невідомим вірусом. Пізніше він і п'ять його колег померли, перенісши однакові симптоми хвороби з американцем. Це:

 • лихоманка і температура тіла понад 38°С
 • головний біль
 • м'язові болі
 • сухий кашель
 • відсутність нежиті

У березні ВООЗ сповістила всі країни утриматися від поїздок у регіон і оповістити про поширення нового вірусу, який призводить до важких гострих респіраторних синдромів (ВГРС).

До липня 2003 році (кінця епідемії) зареєстрували 8096 випадків захворювання в 29 країнах світу. З них летальних випадків - 774. Переважна кількість з них - люди похилого віку.

Точно встановити збудника вірусу не вдалося. Вчені припускають, що їм стали кажани, які передали вірус циветам. Це ссавці, тушки яких продавали на китайських ринках, що стали джерелом епідемії.

Отже:

Джерело: ? тварини

Смертність: ? 9,6% від загальної кількості захворілих

Тривалість: ? 7 місяців

MERS-CoV (2012 - наш час)

Перші випадки зараження вірусом зафіксували в Саудівській Аравії восени 2012 році. Імовірно, його джерелом стали кажани, а також верблюди, у яких є антитіла до вірусу. Через їхнє м'ясо, яке їдять на Сході, коронавірус потрапив в організм людей.

До червня 2013 року кількість хворих у країні збільшилася до 50, половина з них померли. Лікарі визначили, що люди вмирали від гострого респіраторного захворювання. Тоді ж хвороба, яку провокує MERS-CoV, назвали близькосхідним респіраторним синдромом.

Симптоми:

 • лихоманка
 • висока температура
 • сильний кашель
 • задишка
 • у важких випадках - ниркова кома

Але пік поширення вірусу стався в 2015 році. Тоді він поширився на 23 країни, зокрема Італію, Грецію, Таїланд, Францію і Південну Корею. У Південній Кореї, в липні, MERS-CoV заразилися 183 осіб, померло - 33. Загалом на момент активного поширення вірусу в світі зареєстрували 1154 випадки зараження і 431 смерть.

На відміну від попереднього коронавірусу, MERS-CoV не так швидко поширюється в повітрі. Для цього йому потрібен безпосередній контакт між жертвами захворювання.

Придушити вірус досі не вдалося. Щороку ВООЗ фіксує спалаху хвороб, спровокованих MERS-CoV. Станом на кінець 2019 початок 2020 року в світі зареєстрували до 2506 випадків захворювання на близькосхідний синдром. Померли, за різними підрахунками, від 862 до 912 осіб. Кількість країн, де зафіксували інфікованих, зросла до 27. Так само, як і від першого коронавірусу, більшість загиблих - старше 50 років.

Отже:

Джерело: ? тварини

Смертність: ? близько 35% від загальної кількості захворілих

Тривалість: ? більше 8 років

COVID-2019 - уханьський коронавірус (2019-2020)

Поширення нового коронавірусу почалося в грудні 2019 року з міста Ухань китайської провінції Хубей. Лікарі почали фіксувати пневмонію з нетиповими симптомами у місцевих жителів. Джерело поширення вірусу пов'язують з ринком морепродуктів Хуанань. Імовірно, носіями вірусів також є кажани або птахи.

З 22 січня місто закрили на карантин. Але вірус встиг проникнути в 51 країну. Станом на 27 лютого, підтвердили 82222 випадків зараження, з них 2807 випадків летальні.

Переважну кількість заражень зафіксували в Китаї, більшість смертей - люди похилого віку.

Тепер трохи уточнень. За наймасштабнішим дослідженням коронавірусу, що є нині, 80% смертей - серед людей вікової групи 60+. Найбільша вірогідність заразитися - серед людей віком від 40 до 69 років (таких випадків більше 60% від загального числа заражених).

При цьому у багатьох цих людей був поганий імунітет, або ж вони страждали на інші захворювання. Але ті ж дослідники підтверджують, що пік захворювання припав на кінець січня, після чого "епідемія" пішла на спад.

Вірусологи назвали COVID-19 "пневмонією нового типу". Її симптоми схожі із симптомами SARS:

 • температура
 • лихоманка
 • сухий кашель
 • діарея
 • у важких випадках - пневмонія і дихальна недостатність
Матерiали по темi
"80% хворих одужують без лікування і проблем": 15 важливих цитат доктора Комаровського про коронавірус

ВООЗ визнали коронавірус "надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров'я" через високу швидкість поширення світом. Побоювання також пов'язане з тим фактом, що новим коронавірусом заражалися повторно, після проходження повного лікування.

Але без паніки. За даними того ж ВООЗ, щорічно від грипу вмирає приблизно 650 тис. людей. А в 1918 році від пандемії "іспанки" померли від 50 до 100 мільйонів людей, а це 5% від усього населення Землі.

"Іспанський" грип, до речі, затихнув сам по собі - до весни 1919 року, коли прийшло тепло.

Отже:

Джерело: ? тварини

Смертність: ? 3,4% від загальної кількості захворілих

Тривалість: ? на цю мить - 3 місяці

І, щоби перестати панікувати, рекомендуємо подивитися оцей ролик і їсти більше шоколаду ?. Для поліпшення настрою.

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту