Як Ленін став мемом

Як чоловік з борідкою та в кашкеті еволюціонував від "Вождя світового пролетаріату" до комічного персонажа.

22 квітня - рівно 150 років з дня народження Володимира Ульянова "Леніна". Того самого, який "жив, живий, буде жити!" (насправді - ні) й таке інше.

Історична особистість, чия роль, м'яко кажучи, дуже неоднозначна. Хтось вважає його кривавим тираном; хтось (таких вже менше), за звичкою, "вождем" і видатним діячем. Ми не будемо цього разу оцінювати ні те, ні інше, а розповімо про мимовільний внесок Леніна в таку сферу життя, як... гумор.

Звучить несподівано? Але взагалі-то Ілліч завжди був досить комічним персонажем тіньового фольклору. Кумедна зовнішність (невеличкого зросту, цапина борідка, кашкет, який у нього чи то був, чи то ні), гаркавість - це все було приводом для анекдотів ще за тих часів, коли за них можна було навіть опинитися "в місцях, не таких віддалених". Але декого навіть це не зупиняло.

Біжи, Вово, біжи!

Є версія, що більшість анекдотів про Леніна насправді вийшли прямо з-за стін будівель НКВС (КДБ) і придумані були саме там. І в народ запускалися тільки ті, які проходили цензуру. У них Ілліч (так, по-простому - ближче до народу) виступав дотепним, хитрим - словом, "своїм чолов'ягою". Тобто - це був саме гумор, а не сатира. Правда, і за ці безневинні жарти можна було "сісти" - усе залежало від настрою та фантазії каральних органів влади.

Окремим "мемом" завжди були досить дивні стосунки "Вождя" з його подругою життя Надією Крупською. Були вони коханцями чи просто товаришами по партії?

Культ Леніна в СРСР, який виник вже після його смерті, зіграв злий жарт із самим Іллічем. Бо ситуацію довели до маразму: Леніндград, Ленінабад, Ленінакан, Ленінськ-Кузнецький, Іллічівськ, Ульянівськ тощо. І в кожному селі, не тільки в місті, обов'язково була вулиця або площа Леніна. Знайти її завжди було легко.

Щодо маразму та пафосу народ в усі часи реагує однаково, витісняючи страх гумором. Серед моїх однолітків у піонерському таборі або школі була й така "забавка": людині, яка не вимовляла літеру "р" наполегливо пропонувалося вимовити назву міста Ленінград. У бідолахи, ясна річ, виходило "Ленін - гад". Після чого всі робили страшні очі: "Ти кого "гадом" назвав?!" Такий собі жарт, згоден, але, що було - то було.

Багато мемів виникло в активний період декомунізації в Україні, коли повсюдно зносили пам'ятники Леніну. Знову ж, не оцінюючи політичний момент, зауважимо, що зносити їх було треба хоча б тому, що багато пам'яток були просто жахливими на вигляд.

Матерiали по темi
Жабки краще, ніж Луценки: як добре ти знаєш нові назви перейменованих сіл України

У наші дні фігура Володимира Леніна сприймається більшістю вже без хвилювання, страху і поваги. Тому й святкування з приводу його 150-річного ювілею ми навряд чи побачимо. Воно й на краще.

Загалом, у світі зараз інші герої. Хоча Леніна, ні-ні, та й згадають, але вже просто як персонажа старої, забутої історії. Наприклад, недавно, коли всі помітили дивну схожість актора Леонардо ДіКапріо з Леніним. І не лише його з ним.

Руслан Меженський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту