Як Марадона за 5 хвилин забив два найзнаменитіших голи в історії футболу

22 червня 1986 року геніальний і скандальний аргентинський гравець двічі за 300 секунд вразив увесь світ.

Матч 1/4 фіналу чемпіонату світу з футболу 1986 року в Мексиці між Аргентиною та Англією навряд чи входить до топ-10 найкращих за всю історію футболу. Але усі його знають завдяки 5-хвилинному відрізку на початку другого тайму, коли головним героєм (і антигероєм) проявив себе аргентинський футболіст Дієго Марадона.

ГОЛ ПЕРШИЙ: "РУКА БОГА"

На 51-й хвилині гри Марадона створив гол буквально з нічого. Після невдалої зрізки англійського футболіста м'яч завис над штрафним майданчиком британців. Воротар Пітер Шилтон спробував вибити м'яч кулаком, але його випередив Марадона - і переправив кулю в ворота! Як? Адже зріст Шилтона 185 см, а Марадони лише 165 см?! Дуже просто: Дієго зшахраював, відправивши м'яч у сітку кулаком лівої руки, що бачили абсолютно всі, крім судді Алі Бін Нассера з Тунісу. Він зарахував гол, попри суперечки англійців.

Тут ще важливо розуміти, що гра Аргентина - Англія відбулася лише за 4 роки після збройного конфлікту (читай - війни) між цими країнами на Фолклендських островах. Тому зрозуміло, що в Аргентині Марадона, завдяки своєму шахрайству, став справжнім національним героєм - ніхто навіть не думав його засуджувати за порушення правил "Чесної гри". В Англії, відповідно, навпаки.

Після матчу автор скандального голу жартома зізнався, що м'яч влучив у ворота так: "Трошки голови Марадони, трошки руки Бога" (Un poco con la cabeza de Maradona y otro poco con la mano de Dios), завдяки чому у нього на батьківщині з'явилися  цілий культ. "Рука Бога" - фраза, яку знає абсолютно кожен аргентинець, та й переважна більшість любителів футболу інших національностей у всьому світі.

У себе ж на батьківщині Марадона відтоді - ікона. Так, за популярністю в Аргентині на 1-му місці саме скандальний наркоман Дієго, а не геніальний, але скромніший Ліонель Мессі. На честь "Руки Бога" навіть написано кілька пісень.

ГОЛ ДРУГИЙ: ПРОРИВ ГЕНІЯ

За 4 хвилини потому Марадона проявив себе з іншого боку, показавши  геніальну майстерність. Підхопивши м'яч на своїй половині поля, Дієго послідовно обіграв п'ятьох (!) польових гравців збірної Англії, в тому числі двічі Террі Батчера, одного з найжорсткіших захисників того часу (недарма його прізвище перекладається, як "М'ясник").

У фіналі свого рейду Марадона ефектно обіграв ще й воротаря Шилтона і катнув м'яч у ворота.

Рахунок став 2:0 на користь Аргентини, а лідер тієї збірної Англії, форвард Гарі Лінекер, зізнався, що тієї миті хотів аплодувати майстерності суперника. Втім, не всі партнери поділяли таку точку зору: "Не будь шоку від першого пропущеного нами гола, можливо, не було б і другого", - пробурчав після гри Пітер Шилтон.

Як би там не було, Аргентина виграла матч у англійців (2:1 - наприкінці Лінекер усе-таки забив один м'яч), а після - і золоті медалі Мундіалю-1986.

У 2002 році другий гол Дієго Марадони за підсумками опитування на сайті Міжнародної федерації футболу (ФІФА) був визнаний найкращим за всю історію футболу. Але - парадокс - найбільше пам'ятають таки перший, "Руку Бога".