Як називали континенти: курйоз на курйозі

На нашій планеті почав формуватися новий, шостий, материк. Як би його назвати, щоб не вийшло "як минулого разу".

Прямо зараз в надрах Індійського океану зароджується новий материк. До такого висновку дійшли вчені-геологи, знайшовши породи гранітної магми в верхньому шарі земної кори (поки ще на дні океану), що властиво тільки для континентів. Тож через мільйони років на нашій планеті з'явиться шостий континент. І саме час придумати для нього назву. Адже зі "старими" - просто біда. Деякі з них названі помилково, а інші - через курйозні збіги обставин. Розповідаємо.

Греція - не Європа

Стародавні греки, на відміну від нинішніх громадян Греції, себе Європою не вважали. Втім, жили вони не тільки в нинішніх кордонах своєї держави, а й на території нинішнього Лівану. Саме звідти, як стверджує давній міф, бог Зевс викрав фінікійську царівну Європу. Перетворився на бика і відвіз на своїй спині через море в "країну заходу сонця", як і стали називати весь континент. За великим рахунком, Європою греки стали називати всі території на захід від місць їхнього проживання.

До речі, Європа - не континент. Материк, що складається з двох частин світу, має цільну структуру і називається Євразія.

"Викрадення Європи" - робота голландського художника Рембрандта.

Азію назвали на честь дружини Прометея

Термін Азія придумали теж давні греки. Так звалися землі (і моря) на схід від їхньої батьківщини. А названа ця частина світу була на честь Азії (Aсії) - океаніди (німфи, русалки). Нам вона відома, як дружина Прометея.

Дві Америки - один континент

Усім добре відомий факт, що Америкою континент назвали на честь італійського мореплавця Амеріго Веспуччі, насправді - далеко не факт!

Існує одразу декілька різних версій. Так, вважається, що саме Амеріго Веспуччі довів відособленість континенту від інших частин світу (на відміну від першовідкривача Колумба, який чи не до останніх днів стверджував, що він знайшов "обхідний" шлях до Вест-Індії (Західної Індії). І саме так називали дві частини світу (Північну і Південну Америки), але один континент (Америка) ще понад 100 років, до XVII століття.

Матерiали по темi
10 курйозів першої навколосвітньої подорожі в історії

Друга версія: Америка названа так мореплавцем Джоном Каботом, який відкрив землі на території нинішньої Канади трохи раніше першої експедиції Веспуччі. А названа була нова територія ім'ям британського купця Річарда Амеріке, який був спонсором експедиції Кабота.

Австралія: спочатку назвали, потім відкрили

Не менший курйоз пов'язаний з Австралією. Цей материк отримав своє ім'я ще до того, як був відкритий! На мапах часів стародавніх римлян вчені наносили таємничий континент Terra Australis Incognita (Невідома Південна Земля), припускаючи, що вона там має бути. І коли його зрештою було відкрито й описано, з назвою проблем не виникло. Правда, його скоротили до просто Австралії. Хоча була ймовірність, що материк міг носити назву Нова Голландія.

Карта 1589 року, на яку нанесено Terra Australis Incognita. До відкриття континенту залишалося ще 17 років.

Антарктида: навпроти Арктиди

Майже ідентична історія сталася і з Антарктидою. Стародавні греки і її передбачили. Ні, вони не вміли зазирати в майбутнє, але фантазерами були неабиякими: описували неіснуючий (або такий, що колись давно існував, але затонув) острів-материк на Північному полюсі, в Арктиці, називаючи його Арктида. Відповідно, якщо земля існувала і на іншому полюсі, Південному (а це греки припускали, вважаючи, що Земля має "врівноважуватися" суходолом і морем в різних півкулях. Хоча це помилкова гіпотеза), то називатися вона мала Антарктидою ("Навпроти Арктиди").

Матерiали по темi
Куди поїхати замість Єгипту: в Антарктиду по самогон, комуністичний В'єтнам або африканську савану

Африка: помста Стародавнього Риму

Афрамі (з фінікійського слова afar - пісок) жителі Карфагена презирливо називали людей, що живуть за межами міста-столиці стародавньої держави. А після завоювання римлянами ("Карфаген має бути зруйнований"), злопам'ятні переможці знищили не лише місто, а й навіть його ім'я, назвавши свою нову провінцію Африкою. Пізніше ця назва поширилася на весь континент.

А от греки всю відому їм (а відомо їм було не так вже й багато) територію материка називали Лівією.

Як назвемо: Лемурія або "щось на А..."?

У нас є декілька мільйонів років, щоб бодай цього разу не облажатися з назвою шостого континенту. Може, навіть і придумувати нічого не треба, адже існувала наукова гіпотеза (багатьма, втім, спростовується), що на тому самому місці, в центрі Індійського океану, раніше вже існував материк, який назвали Лемурія. Так-так, на честь лемурів. Інакше, як лемури Мадагаскару (ендеміки - тобто живуть тільки там) потрапили до Південно-Східної Азії? Але пізніше з'ясувалося, що азіатські лемури - не лемури. А шкода - гарна назва.

Ну, і якщо називати новий континент, то, напевно, починатися він має з літери "А", як 4 з його п'ятьох "колег"? Може, Атлантида - нехай вона вже й була ("але це не точно") раніше?

Або на честь архіпелагу Кергелен, де і зароджується новий континент?

Голосуймо!

Руслан Меженський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту