Ілюстрація: Таша Шварц

Як нейрохірург з Чернігова відкрив світу "Махабхарату"

15 грудня виповнилося 128 років з дня народження Бориса Леонідовича Смирнова – нейрохірурга, лікаря, який першим охарактеризував вірусний енцефаліт типу А; а ще - філософа, історика, лінгвіста, санскритолога, автора найповнішого у світі перекладу давньоіндійського епосу "Махабхарата" (один з найкрупніших літературних творів).
Вище за правду немає закону
Борис Смирнов

Зарахований до Золотого фонду Туркменістану

Хрест на кар'єрі та майбутньому сина лікаря, який і сам здобув освіту у Військово-медичний академії, міг бути поставлений вже у 1920-ті роки. Саме тоді Борис Смирнов став учасником і засновником декількох окультних орденів. Був заарештований та засланий на три роки до Йошкар-Оли без права повернення. Також йому заборонили жити в Москві та ще декількох великих містах СРСР. 

Та він не загубився навіть за таких умов. 1935 року переїхав до Туркменістану, де зосередився на медицині, а саме: загальних клінічних питаннях, особливостях протікання неврологічних захворювань, проблемах лікування нейробруцельозу.

Борис Леонідович Смирнов в українській сорочці.
Смирнов став першим у СРСР, хто охарактеризував вірусний енцефаліт А та оперував протрузію (випинання) міжхребцевого диска.

А ще - стояв біля витоків неврологічної, нейрохірургічної та курортологічної служб Туркменістану, організував нейрохірургічне відділення в Інституті неврології і фізіотерапії.

Під час Другої світової надавав допомогу пораненим у численних евакуаційних шпиталях і лікарнях відновної хірургії Ашхабада, виконував обов’язки консультанта-нейрохірурга. За чотири роки виконав півтори сотні найскладніших хірургічних операцій. Смирнова зарахували до Золотого фонду найвидатніших діячів Туркменістану.

Врятувавшись дивом, рятував інших

Борис Леонідович Смирнов з дружиною Людмилою Ерастівною.

Проти ночі 6 жовтня 1948 року в Ашхабаді стався жахливий землетрус: загинув кожний третій житель міста. Смирнова та його дружину врятували книжкові полиці – вони витримали вагу стелі, що обвалилася. 

Тільки-но сам звільнився з-під завалів, одразу побіг до центру міста, даючи усім, хто траплявся на шляху, команду зносити поранених на головну площу, де він за годину організував похідний шпиталь.

Апокаліптична картина: площа-операційна, канцелярські столи, накриті простирадлами, "освітлювальні" смолоскипи, на багаттях – відра із закипаючою водою, у якій стерилізуються хірургічні  інструменти. Операції, операції, операції. Найскладніші – черепно-мозкові – робив сам Борис Леонідович, інші – лікарі-помічники. І так декілька діб поспіль. 

Дивіться, як відбувався Ашхабадський землетрус 1948 року.

Всесвітню славу принесло хобі

Професійні досягнення лікаря – це гени батька-медика. А от хобі - від матері-письменниці. Саме літературно-історичне захоплення принесло Смирнову міжнародне визнання.

Шедевр світової літератури - священний давньоіндійський епос "Махабхарата" ("Велике сказання про нащадків Бхарати"), в якому сконцентрована мудрість тисячоліть, - твір не лише геніальний, а й надскладний для перекладу. 

Батальна сцена з "Махабхарати" / Сцена з Махабхарати, яка ілюструє пожертву змієві / Сучасна скульптура "Великий мудрець Вьяса диктує "Махабхарату". Фото: wikipedia.org

На початок минулого століття серед учених сформувалася думка, що зробити це "будь-якою з європейських мов неможливо". Спростувати науковий вердикт вдалося Смирнову, причому його доробок донині – найповніший в історії людства. Ним користувалися перекладачі багатьох країн, аби зробити найточніший переказ "Махабхарати" своєю мовою.

Борис Леонідович Смирнов з книгою в руці.

Рецепт успіху простий: титанічна праця, помножена на геніальну ідею. Перекладаючи шлоки (дворядкові вірші) із санскриту, Борис Леонідович зробив 16 варіантів і всі їх забракував. Уточнимо: кінцевий "комплект" 22-річної праці нараховував близько 23 тисяч поетичних одиниць.

У чому геніальність ідеї? У розумінні того, що духу санскриту найточніше відповідає зовсім інша форма: "Після довгих шукань впродовж 20 років я переконався, що правильніше не добиватися втиснення тексту в точні схеми лічених складів і наголосів, а прийняти принцип вільного вірша". Вдале поєднання цих двох складових і "катапультувало" Смирнова на літературно-науковий Олімп.

Меморіальна дошка на будинку Смірнових у Козляничах. Фото: bolesmir.ru
Посвідчення Академіка Туркменської РСР. Фото: bolesmir.ru

Цікаві факти

  • Навчався в одній гімназії з Михайлом Булгаковим.
  • Мати Бориса Леонідовича, Софія Митрофанівна, писала повісті та оповідання, які друкувалися у журналах для дітей та юнацтва. А під псевдонімом Козленицька вона збирала український фольклор (думи, пісні, легенди). Син Борис допомагав їй.
  • Смирнов був поліглотом: знав англійську, іврит, італійську, іспанську, туркменську, санскрит, ідиш, польську.
  • За однією з версій, Смирнов захопився санскритом випадково, купивши словник на залізничному вокзалі Києва (орієнтовно 1919 року). Потрібний потяг прибув лише за три дні, тому молодий лікар встиг багато вивчити.
  • Коли після землетрусу в столиці Туркменістану його витягли з-під завалів, він, ризикуючи життям, пірнув назад - за рукописом, над яким працював.
  • Понад 10 років важко хворів на серцеву недостатність, змушений був майже нанівець звести рухову активність. Більшу частину перекладу "Махабхарати" зробив, коли вже був прикутий до ліжка.
  • Один з екземплярів перекладеної Смирновим "Бгаґавад-Ґіти" (частина "Махабхарати", один з найважливіших священних текстів в індуїзмі) був презентований першому президенту Індії Раджендрі Прасаду під час його візиту до СРСР 1960 року. У той час ім'я вченого вже було відоме в Індії. Борис Леонідович отримав офіційне запрошення до Делі, однак не зміг ним скористатися через хворобу.
  • Надгробок ученого в Ашхабаді прикрашає біломармурова книга - символ індійського епосу, на якій викарбувані слова з "Махабхарати": "Вище за правду немає закону".
  • Сапармурат Ніязов (Туркменбаші) назвав його "видатним туркменським ученим".
  • "Махабхарата" в Індії включена до шкільної програми.

Слухайте аудіокнигу "Махабхарата".

З досьє Бориса Смирнова

Фото: wikipedia.org

👶Народився 15 грудня 1891 року в Козляничах Сосницького району Чернігівської області. 

👨‍🎓Закінчив шосту Петербурзьку гімназію (1910). Військово-медичну академію (1914). 

👨‍⚕️Був військовим (1914-1916) і земським лікарем, лікарем військкомату в Чернігівській губернії (1917-1919), ординатором клініки захворювань нервової системи Київського медичного інституту (1920-1929), консультантом-невропатологом Йошкар-Олинської обласної лікарні (1929-1935), науковим співпрацівником Туркменського інституту неврології і фізіотерапії (1935-1939), викладачем Туркменського державного медичного інституту (1939-1956). 

☝Академік Академії наук ТРСР.

💀Помер 2 травня 1967 року в Ашхабаді.  

👉У Туркменістані функціонує Фонд освіти та відродження духовності імені академіка Смирнова, а в Кишиневі - Молдавська асоціація його імені. 

Борис Леонідович Смирнов зі своєю дружиною Людмилою Ерастівною / Будинок родини Смирнових в Козляничах, Чернігівська область, Україна.

Притча на тему

У індусів існує звичай: коли хтось помирає, до родини небіжчика збираються близькі, озброєні до зубів, і кажуть:

- Покажіть нам того, хто вбив його, і ми помстимося.

Родичі відповідають:

- Того, хто взяв його душу, бачити не можна. Він - незримий.

Тоді прибулі втішають:

- То чи варто сумувати, якщо влада незримого сильніша за нас?!

Надгробок на могилі Бориса Смирнова в Ашхабаді. Фото: bolesmir.ru

Фото з сайту bolesmir.ru

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту