Як працюватимемо після коронавірусу: прощаємося з опенспейсами та ходимо в офіс по черзі

Не дивуйтеся, якщо після карантину зустрінете на роботі колегу у піжамі ?. Це наша нова нормальність.

Йод.media продовжує розповідати, як житимемо після коронавірусної пандемії. Ми вже прогнозували, що буде з модою, освітою, подорожами, ресторанами та спортом. На черзі надакутальна тема – робота. На карантині люди навчилися навіть марсоходом управляти, сидячи вдома на дивані. То, може, офіси нам тепер зовсім не потрібні? І, взагалі, наскільки вони безпечні у світлі пандемії та епідеміологічної ситуації? Може, світ назавжди залишиться на "удальонці"?

Офіси не помруть, але колишніми не будуть

Перше і найголовніше, на чому наголошують експерти, - офіси не помруть. Так, вони вже не будуть такими, як до пандемії та карантину, але повністю офісне життя не знике. Ну, не зможуть усі, навіть якщо дуже захочуть, перейти на "удальонку". 

Але вже зараз зрозуміло, що у минуле поступово відходитиме тренд, який панував останні 100 років – опенспейси, тобто офіси відкритого типу. Так, вони зазвичай найзручніша економічна модель для роботодавців (забезпечити спільний простір для великої кількості працівників – це бюджетніше, ніж окремі кабінети для кожного). Але опенспейси абсолютно не вписуються у нові антивірусні тренди. Адже люди тут часто сидять впритул одне до одного, мало не дихаючи сусіду в обличчя.

Деякі країни вже заговорили про необхідність заборони опенспейсів на офіційному рівні. Наприклад, із заявою виступила Британська рада з питань офісів:

Про дизайн робочого простору, вестибюлів та ліфтів нині потрібно думати, акцентуючи увагу на соціальній дистанції.

Більше стін, перегородок та бар'єрів

То яким саме має бути посткарантинний безпечний офіс? Медичні фахівці, звісно, виступають за те, аби кожен працівник у ньому (чи хоча би відділ) мав окремий кабінет. Але давайте відверто – це майже неможливо. Дорого, задовго у будівництві чи пошуках вже готового. Тож на першому етапі йдеться про переобладнання вже існуючих приміщень.

От основні зміни, які прогнозують дизайнери офісних приміщень:

  1. 1В одному приміщенні буде менша кількість столів та більша відстань між ними. Зміняться норми достатнього для одного працівника простору.
  2. 2Між столами з'являться високі перегородки з оргскла чи інших придатних для цього матеріалів. Тенденція до будівництва в офісах нових стін чи хоча би бар'єрів пануватиме найближчим часом.
  3. 3Засоби для дезінфекції рук завжди будуть у полі зору.
  4. 4У приміщеннях проєктуватимуть сучасні системи очистки та фільтрації повітря.
  5. 5Носіння масок в офісі може стати звичним явищем.
  6. 6В офісах з'явиться велика кількість вказівників, позначок, роздільних стрічок – для позначення соціальної дистанції, оптимальних напрямків руху та правил. За стилем оформлення офіси чимось нагадуватимуть аеропорти.
  7. 7У минулому залишаться двері з ручками, новим стандартом стануть автоматичні розсувні двері, обладнані датчиками руху.
  8. 8З ностальгією згадуватимемо кулери для води та кавомашини. Колись вони встановлювалися в офісах саме з метою заохочення спілкування – люди відволікалися від роботи та встигали потеревенити, збираючись біля них. Тепер каву та воду носитимемо із собою в індивідуальному посуді.
  9. 9Кухню чекає багато змін. Спільний офісний посуд теж стане пережитком минулого. Бо немає гарантії, що ви вимили його після себе досить ретельно.
  10. 10Зміниться сама система допуску до офісів. На вході встановлюватимуть рамки для вимірювання температури. А роботодавці вимагатимуть періодичного тестування на COVID-19.

На думку експертів, усе це у сукупності може призвести до виникнення нового типу офісу, поки не існуючого – інноваційнішого і за опенспейси, і за кабінети: 

"Ці зміни у ставленні до офісу та офісних звичок мають викликати великий інтерес для архітекторів та дизайнерів. Нові моделі роботи неминуче призведуть до зміни дизайну офісних приміщень або взагалі виникнення альтернативних просторів для роботи", - зазначає Нейл Патрік Уолш, старший редактор порталу про архітектуру ArchDaily.

Ера гібридного менеджменту

Але хто їздитиме та ходитиме до тих офісів, коли чимало міжнародних компаній вже оголосили, що відтепер дозволять своїм співробітникам постійно працювати дистанційно?

Для прикладу, в Twitter запропонували, за бажанням, завжди працювати вдома, незалежно від епідеміологічної ситуації. При цьому офіси компанії завжди залишатимуться відкритими.

Microsoft дозволив усім працівникам залишатися на зв'язку дистанційно, як мінімум, до жовтня. Так само вчинили в Amazon.

Працівники Google та Facebook залишатимуться у домашніх офісах до кінця року. А в Mastercard сказали, що їхні люди можуть повертатися до офісів, коли самі відчують готовність до цього.

За прикладом великих міжнародних корпорацій підуть і менші, по всьому світу. Але експерти ринку праці переконані: повної "удальонки" все одно не станеться. Близько 60% робочих місць (точна цифра залежить від особливостей кожної окремої країни) неможливо перевести у віддалений формат.

Тому наступає ера так званого гібридного менеджменту: це коли в рамках однієї компанії частина працівників лишатиметься вдома, частина – повернеться в офіси. І, як кажуть фахівці, це найскладніший для управління формат праці.

Простіше керувати компанією, що працює віддалено на 100 відсотків, ніж компанією, де співробітники працюють віддалено та в офісі у співвідношенні 50 на 50,
-  заявив Роббі Квок, старший віцепрезидент Slack з питань персоналу.

Пояснюється це так: компанії, які працюють віддалено, заздалегідь дбають, щоб усі робочі матеріали, інструкції тощо були записані у цифровому форматі. Компанії ж, які обирають гібридний формат, не завжди це передбачають. Тому у них одні працівники стають поінформованішими, ніж інші. Виникають складнощі в комунікації.

З технологіями змирилися навіть ті, хто їх раніше ненавидів

Звісно, у робочих процесах вже сталися значні зміни. Але їх буде ще більше. От деякі з них:

? Технології прийняли навіть ті, хто їх ненавидів. Бо лише за їхньою допомогою тепер можливо тримати постійний зв'язок з усіма колегами та керівництвом, звідки б ви не працювали. Саме тому за час карантину у рази збільшилося використання таких програм як Zoom, Slack, Trello, Discord, Airtable та інших.

Навіть якщо ми всі тепер повернемося до офісу, подібних програм для колективної взаємодії та оптимізації робочих процесів ми вже ніколи не позбудемося.

? Значно зменшиться кількість ділових поїздок та відряджень. Недоцільно летіти на пів дня через океан, щоб обговорити попередні умови контракту, якщо це можна зробити у режимі онлайн, по відео:

"Люди тепер вважають віртуальні зустрічі ефективною заміною", - кажуть фахівці.

? Кожна компанія розроблятиме власну схему відвідування офісу. Найімовірніше, окрім двох законних вихідних, ще 1-2 дні люди працюватимуть з дому. Графік складатимуть таким чином, щоби працівники їздили до офісів по черзі, уникаючи скупчення народу на роботі.

Популярним стане формат, за якого з офісу працює лише вище керівництво, а на роботу періодично приїжджають працівники, яким необхідна зустріч з менеджерами. Чи коли офіс збирається разом для нарад чи планерок.

Також можливий формат, за якого компанії переходитимуть на 4-денний робочий тиждень. 

? Збільшиться кількість працівників з регіонів. Дистанційна робота дозволить наймати кваліфіковані кадри по всій країні, незалежно від місця проживання людей.

Експерти ринку праці зазначають, що ця криза, як будь-яка інша, - можливість змінити та адаптувати до сучасного світу робочі процеси. Адже ще до пандемії та карантину було зрозуміло, що зміни необхідні. У великих містах люди витрачають на дорогу до роботи та з роботи по 2 години в один бік. Це – однозначно нераціонально.

"Це реальна можливість для роботодавців по-справжньому запровадити корисну гнучкість. Натомість керівники отримують величезну лояльність від підлеглих. Це можливість по-справжньому переосмислити, як чинити саме у вашій організації.  Це неймовірний момент для змін в управлінні, про які ми не могли і мріяти за нормальних умов. Це шанс зробити компанію сильнішою і стійкішою", - говорить Джулі Сміт, головний адміністративний директор американської компанії з нерухомості Bozzuto.

Дистанційна робота продуктивніша, але не креативніша

Та наскільки ефективною буде робота у таких незвичних нових форматах?

Великі корпорації визнали, хоч і неохоче, що віддалена робота не позначилася на їхній продуктивності. Наприклад, у крупній американській компанії з продажу нерухомості Zillow, з центральним офісом у Сієтлі, у розпал епідемії на дистанційку перейшли 5000 співробітників. Значна частина з них, кажуть керівники, і після епідемії продовжить працювати на "удальонці".

"Наша упередженість щодо роботи вдома просто вибухнула та розлетілася вщент. Працівники залишалися зайнятими вдома, компанія не бачила жодного помітного падіння продуктивності", - розповів Ден Спалдінг, один з керівників Zillow. 

Але, як завжди, існує кілька але. Експерти кажуть: люди, які працюють вдома – однозначно продуктивніші та справді встигають більше. Але вони – менш творчі та не готові до чогось нового.

"Важко залишатися мотивованим чи інноваційним, сидячи у власній вітальні", - каже Ніколас Блум, професор економіки Стенфорда та директор програми з підвищення продуктивності, інновацій та підприємництва Національного бюро економічних досліджень.

За те, що людям все-таки необхідний особистий контакт, виступають також психологи та, ви не повірите, медики. Нікуди не подінешся, ми – соціальні істоти. А ще – нам потрібен рух. Трохи більший ніж від дивана до кухні.

"Екрани віддаляють нас одне від одного. Під час очного спілкування ви ділите з іншими час і простір. Це неймовірно переконливо для наших давніх мізків", - пояснює Талія Вітлі, професор психологічних наук у Дартмутському коледжі.

Тривала соціальна ізоляція шкодить здоров'ю, втрачається баланс між роботою та відпочинком. У Франції навіть спеціальний термін для цього придумали – "інформаційне ожиріння". Це коли ми не можемо відлипнути від монітора та, зрештою, вибухаємо від кількості інформації, яку споживаємо. 

Тож до офісу їхати треба, аби не збожеволіти. Але до чого нас точно тепер не змусять – так це повернутися до суворого дрес-коду. Тож не дивуйтеся, коли раптом зустрінете на роботі колегу у піжамі ?. Дослідники кажуть: це цілком нормально після всього, що ми пережили.

"Перехід від тижнів у піжамі та спортивних штанах до офісного одягу може бути дуже тривалим".

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту