Антипанічна психологія: як реагувати на карантин, щоб не збожеволіти

Корисні поради від психотерапевта і тим, хто жартує з паніки, і тим, хто сам панікує ?.

"Йод" зробив спецвипуск рубрики #незафройдом, бо зрозумів: ще трохи - і вся гречка з полиць зникне назавжди, а люди почнуть ночувати у чергах за нею.  

Але наша експертка - психотерапевт, кандидат психологічних наук Анна Крайлюк - пояснила, що людей за це осуджувати не можна. Ба навіть більше: їм потрібно дозволяти панікувати.

А навіщо – слухаємо, дивимося і читаємо.

Які є стадії реагування

У кризових ситуаціях людина стикається з різними станами: паніка, страх, підвищена тривога, невпевненість. На кризу можна злитися, через неї можна впасти у депресію. І все це є нормальним. Треба дозволяти й собі, й іншим переживати різні емоції. Але важливо на них не зациклюватися. 

1. Заперечення та паніка, що пов`язані з цим

Люди з цією реакцією не вірять, що з ними відбувається те, з чим пов’язана криза. Вони не бачать проблему, її не визнають, часто висміють. 

☝ Порада: дозволити собі та іншим заперечувати проблему, але варто зіткнутися з реальністю, допустити, що карантин зробили з нагальної потреби, і що з цим тепер треба навчитися жити.

2. Інтроєкція

Люди приймають усі новини про проблему як правду. 

☝ Порада: фільтрувати джерела і читати тільки перевірені. Якщо поглинати все, що є в Інтернеті – депресивний стан чи страх можуть загостритися.

3. Соматизація

Людина так переймається симптомами хвороби, що починає відчувати їх на собі. Важливо – при цьому вона абсолютно здорова чи злегка застуджена.

☝ Порада: не зациклюватися на симптомах. Поруч з коронавірусом існують інші хвороби, які теж можуть турбувати у період ізоляції.

4. Висміювання

Люди жартують з кризових реакцій інших людей, зокрема - як вони закуповують продукти в супермаркетах.

☝ Порада: перестати це робити та дозволити іншим купувати надміру. Це їхній захисний механізм і він дає відчуття стабільності та спокою. 

5. Проєкція

Люди проєктують на інших власний страх. Проявляється такими словами: "Це вони бояться", "Це вони панікери".

☝ Порада: дати волю власним переживанням, адже за проєкцією ховаються особисті страхи перед проблемою.

6. Ізоляція

Люди буквально ховаються вдома або уникають проблеми психологічно – випиваючи, граючи, постійно переглядаючи серіали. Це також є одним зі способів впоратися з проблемою.

☝ Порада: не зависати на "альтернативних" методах розв’язання проблеми, бо вони можуть призвести до ігроманії, алкоголізму, наркотичної залежності тощо.

7. Раціоналізація

Найздоровіший метод реагування на кризи. Люди усвідомлено підходять до проблеми, дослухаються до порад та їх дотримуються, однак не впадають у паніку та інші крайнощі.

Що варто робити на карантині

  • Сконцентруватися та здійснювати давні бажання чи мрії: послухати онлайн-курси, помалювати, зайнятися медитацією. Для цього можна скласти список речей, які дають сили та енергію, і починати запроваджувати ці речі у життя.
  • Знайти нові чи переглянути давні заняття, які дають мотивацію: реальне спілкування замінити на віртуальне, виходити на прогулянки у парки, займатися там спортом. Це є спроба повернутися до тимчасово втраченого, адаптуватися до нової реальності.
  • Концентруватися на позитиві та усвідомленні того, що всі кризи закінчуються, але вони можуть дати поштовх розвиткові. Перебуваючи у стабільності, людина не розвивається.

Цінність кризи в тому, що людина під час неї виходить із зони комфорту і переоцінює значення речей у своєму житті. Хтось може почати більше цінувати спілкування з близькими, ігри з дітьми, хтось – краще сконцентрується на проєкті та його реалізації. Криза може стати початком чогось нового та приємного і про це варто пам`ятати.

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту