Приваблюємо малечу до читання: 7 книжок з нашого дитинства, які затягнуть почитати навіть "нехочуху"

У Міжнародний день дитячої книги (2 квітня) автори "Йоду", багато з них ще й педагоги за освітою, вирішили допомогти батькам, які опинилися на карантині з дітьми.

Головний спосіб привабити дитину до читання (запитайте у будь-якого психолога) - приклад батьків. І це, звісно, не про читання Фейсбуку. Тому беремо книгу - і, немов у дитинстві, гортаючи її, сміємося, дивуємося, коментуємо вголос. Повірте, максимум за годину ваше чадо відкладе гаджети, щоби подивитися, що там зі "старими" коїться. І обов'язково зацікавиться, від чого маму з татом так "ковбасить". А, почавши читати вашу книжку, точно "залипне".

Що ж вибрати? 7 творів, які здатні здіймати буйну фантазію і пробуджувати юні голови, - від наших авторів.

"Таємничий острів", Жуль Верн

Руслан Меженський, ерудит-редактор Йод.media,

за освітою - вчитель географії та біології, а ще батько двох дітей:

"Таємничий острів" - одна з найважливіших книжок у моєму житті.

Сюжет: у розпал Громадянської війни в США в середині XIX століття 5 людей біжать з обложеного міста на повітряній кулі, але ураган відносить мандрівників за тисячі кілометрів - в іншу півкулю, на безлюдний острів, загублений у Тихому океані. Все, що у них є: один сірник, декілька зерен, що випадково застрягли за підкладкою піджака, а також сміливість, працьовитість і наукові знання. І цього їм цілком достатньо, щоб у відносно короткий час перетворити свій Таємничий острів мало не на райське місце.

Хтось скаже, що пригоди - добре, але маленьким дітям рано ще читати щось, крім казок. Наведу особистий приклад. Мені цю книжку читали батьки в 6 років: по главі на день, чого мені, звісно, було замало.

"Підеш до школи, навчишся читати - і сам прочитаєш, скільки тобі захочеться," - такою була мотивація з їхнього боку.

Але до мого дебютного 1 вересня було ще пів року - ціла вічність. Тому довелося навчитися самому, "з випередженням графіка", так би мовити.

А до школи я пішов, уже прочитавши (і перечитавши декілька разів) 500-сторінковий "Таємничий острів".

Про улюблені книжки знаменитостей читайте в нашій рубриці #книгонавти.

"Пригоди Тома Соєра", Марк Твен

Ольга Ліцкевич, ну дуже начитана журналістка,

а ще - мама 3-річної дочки:

Батько в старій куртці й шапці "півник" - він ненадовго повернувся з майстерні на обід, і я. Тато довго тицяє в книжку пальцем і повторює:

"- Томе!

Відповіді немає.

- Дивно, куди подівся цей хлопчисько? Томе, де ти?"

 Я теж дуже хотіла дізнатися, чим закінчиться історія хлопчика зі штату Міссурі. Заради цього мені довелося зробити, як тоді здавалося, неймовірне - в 5 років навчитися читати.

 "Пригоди Тома Соєра" надовго стали найріднішими не тільки тому, що це перша книжка, з якою я познайомилася самостійно. Том і його компанія припали мені до душі, адже майже всі їхні пригоди - цілком могли статися зі мною - так тоді я думала.

Аліса Селезньова була прекрасна, але всі мої спроби прочитати думки нашого пса Тимки за допомогою саморобного мієлофона провалилися. Незнайка був хороший, доки не полетів на Місяць і не зайнявся політикою.

Ілюстрація Роберта Інгпена
 Том був не найвзірцевішим хлопчиком у місті, зате дуже добре знав найвзірцевішого хлопчика - і терпіти його не міг.
Ілюстрація Роберта Інгпена

 Поруч з цим героєм було зовсім не страшно бути недостатньо хорошою, вчитися проявляти свої почуття і по-справжньому дружити. Саме Том Соєр надихнув нас з подругою на перший похід - до лавочки на сусідній вулиці. А ще - відкрив, що світ, звісно, не ідеальний, але іноді це можна вирішити без допомоги магії.

"Робінзон Крузо", Даніель Дефо

Олексій Сисоєв, шеф-редактор Йод.media,

читає все поспіль із 6 років,педагог-філолог у самоізоляції:

Ілюстрація Уолтера Стэнли Пэджета

У квітні цього роману виповнюється 301 рік. І якщо спочатку ця книжка вважалася дорослою і дуже серйозною, то тепер - це найкращий "книжковий атракціон" саме для дітей. Правда, тут важливо не промахнутися - і вибрати адаптований варіант "Робінзона", який легко читається. Як я, в другому класі.  

Думаю, зараз найліпша нагода перечитати його з дітьми. І обговорити. Адже, по суті, Дефо написав книжку про... карантин. Про те, як людина, опинившись в ізоляції, змогла цікаво жити й вижити.

Діти, у яких з фантазією все ок, зуміють уявити себе на місці Робінзона. Їм буде приємно побути певний час "на самоті", коли над тобою не нависають тато з мамою. А от епізод, коли Крузо зустрічає П'ятницю, допоможе дитині оцінити радість спілкування з батьками та усвідомити той факт, що він не сам у цьому світі.

Так, мало не забув. Ще одна фішка, яка допоможе вам посадити дитину за книжку про Робінзона. Обов'язково розкажіть їй, що сюжет Даніеля Дефо заснований на реальній історії шотландського моряка Олександра Селькірка (1676-1721). Цей цікавий персонаж був боцманом судна "Cinque Ports". Він відрізнявся упертістю, з усіма лаявся та сперечався.

У 1704 році "буйного боцмана" висадили (на його ж вимогу!) на безлюдний острів. Йому дали із собою зброю, їжу, насіння та інструменти. І Селькірк прожив у самоізоляції не місяць і не два, як, можливо, доведеться сидіти в квартирах нам, а цілих п'ять років. І повернувся на велику землю іншим - спокійним, миролюбним, з повагою до людей.

"Тореадори з Васюківки", Всеволод Нестайко

Юлія Мамойленко, магістр-журналіст з правом викладання,

улюблена вихователька чотирьох племінників:

Тим, що брати та сестри у дитинстві часом чубляться, нікого не здивуєш. Але ми зі старшою сестрою примудрилися потягати одна одну за коси вже цілком у дорослому віці (привіт, Віто, я тебе дуже люблю?). Це сталося через те, що ми не змогли поділити сімейну реліквію - стареньку пошарпану книжку, яку малими обожнювали та читали під ковдрою з ліхтариком – спочатку сестра, потім брат, а тоді вже і я. Як ви вже зрозуміли, то були "Тореадори з Васюківки".

Якщо ви вподобали у дитинстві твори Всеволода Нестайка, то це вже на все життя. Він писав для дітей і про дітей неймовірно влучно, щиро та з любов'ю. І, звісно ж, з гумором – таким соковитим, що не реготати під ковдрою над книжкою було неможливо – тож батьки завжди нас на тому ловили. 

"Тореадори" - пригодницька трилогія, написана у 1963-1970 роках, входить до "Особливого почесного списку Ганса Крістіана Андерсена" – переліку найвидатніших дитячих творів світу. Книга перекладена більш ніж 20 мовами та витримала в Україні вже понад 20 перевидань.

У центрі сюжету – двоє дружбанів: Ява Рень та Павлуша Завгородній із села Васюківка. Вони мріють стати знаменитими і через це роблять справді відчайдушні та комічні вчинки: риють метро під свинарником, влаштовують кориду із сільською коровою, ловлять шпигунів та вирушають підкорювати Київ. Словом, намагаються зробити як краще, а виходить так, що не можливо не кататися зі сміху.

Повірте, за таку книгу та емоції від неї не шкода втратити у чесній битві з родичами останнє волосся ? І ваш читач-початківець полюбить її так само, як декілька поколінь до нього. 

"Сполох у Єгипті. Хто готує змову?", Стефані Верне, Каміль Готьє, Марго Карпантьє

Ірина Маслова, ну дуже літературний редактор Йод.media,

дипломований філолог-педагог: 

Змусити дітей читати і навіть м'яко до цього схилити - випробування для навіть із сильними нервами батьків. Зараз, в умовах жорсткого карантину, це можна зробити таку спробу.

Для успішності "місії" можна почати, наприклад, з книги "Сполох у Єгипті. Хто готує змову?". З назви зрозуміло: книга про Стародавній Єгипет, про людей, які жили там, про його культуру та звичаї.

У центрі сюжету – доволі захоплива історія: проти фараона Рамсеса готується змова і врятувати правителя зможуть маленькі читачі та, що найголовніше, - не без допомоги батьків.

Для того, щоб знешкодити "шкідників-змовників" читачам доведеться розшифровувати ієрогліфи, познайомитися із законами древньої цивілізації, дізнатися, скільки грошей отримували люди за свою роботу, який одяг носили і навіть вивчити їхні кулінарні уподобання. Усе це легко можна дізнатися і запам'ятати завдяки квестам, що прекрасно проілюстровані на сторінках книги.  

"Лицарі сорока островів", Сергій Лук'яненко

Вікторія Степаненко, тренд-репортер,

за освітою - філолог-політолог, яка пізнала букви та склади в 4 роки:

 

Щоб зрозуміти мій вибір, маю уточнити: я взагалі не сприймаю дитячу літературу. Не любила її в своє дитинство, не любила і потім, аналізуючи її як філолог.

Тому моя порада літератури, що зацікавить дітей, ґрунтується на її корисності. І це точно про "Лицарів сорока островів". Сюжет - це не вилизана сопливо-пухнаста історія про прекрасний світ, у якому добро завжди перемагає зло. А про реальності, з якими дітям доводиться стикатися, просто вийшовши з дому в двір.

Уявімо світ, у якому є сорок островів. На кожен з цих островів випадково потрапляє група дітей. Тепер їм треба вчитися виживати в диких умовах. Але за умовами чиєїсь навіженої гри, дітям доводиться захищати свої острови одне від одного. У реальних боях, з реальною зброєю і цілком реальними смертями. Так, як це відбувається у дворах і школах, де діти булять одне одного так, що потім і фізично, і психологічно ламають чиїсь життя.

Так, комусь цей недитячий сюжет видасться огидним, і на мене полетять гнівні коментарі типу "Та ти такими порадами можеш знівечити психіку дитини". Але, коли я стану мамою, я точно не даватиму читати своєму синові або дочці Екзюпері або Білосніжку, а пораджу книгу Лук'яненка. Тому що їм доведеться жити не на вигаданій планеті, де по райдужних хмарах бігають поні, а в дикому світі людей, де аж за край агресії, приниження та зради.

"Чарлі і шоколадна фабрика", Роальд Дал

Дарина Коберська, наша молодшенька,

яка не так давно ще й сама читала дитячі книжки, а розпочала це  робити з 4-х років:

Як мало потрібно для щастя – лише один шоколадний батончик. Напевно, це не тільки про головного персонажа книги "Чарлі і шоколадна фабрика", а й про кожну дитину, яка після легендарного "ну, купиии" отримує омріяний смаколик. 

Чарлі був непримхливою, а наївною дитиною. Він виріс у бідній сім`ї, де маленький шоколадний батончик був найціннішим подарунком. 

Історія хлопчика з цієї відомої книги, за мотивами якої знятий ще й фільм з Джонні Деппом, справді казкова. Вона про те, як до останнього треба вірити у свою мрію та шукати позитив у всьому. Вона про те, що важливо не те, що у тебе є назагал, а те, що є у тебе всередині. Доброта та іскра в очах справді можуть творити дива та перевернути життя з ніг на голову.

Ілюстрація Квентіна Блейка

Раджу цю кумедну та водночас повчальну книгу для прочитання усім дітям. Вона доведе, що з маленьких кроків та віри у чудо можуть вирости великі справи та здійснитись найнеможливіші, на перший погляд, мрії.

А ще ця книга – надзвичайно "смачна", слинки постійно течуть при читанні.?

Поради експертів щодо того, як привчити дитину до читання, а також про новинки дитячих книжок читайте тут.

Колаж: Klim Sergeev/Unsplash, Роберт Інгпен, Квентін Блейк

Петро Йодченко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту