Як розпізнати психологічного аб’юзера: критика, замаскована турбота та маніпуляція

Разом з психотерапевткою досліджували неочевидні прояви насилля над людьми, які переростають у фінансову залежність, домагання та фізичну наругу.

Щороку від фізичного насилля в Україні страждають 1,8 мільйона жінок. Це статистика ПРООН за 2018 рік. Близько 600 жінок при цьому гинуть.

Однак більшість жертв, які потрапляють до рук аб’юзерів, на початкових етапах не усвідомлюють, що мають стосунки з агресором. Це відбувається через те, що часто фізичному насиллю передує насилля психологічне. І більшість з його проявів жінки не сприймають як насилля.

Ми розібралися, як розпізнати, коли людину психологічно гвалтують, та вчасно вберегти себе від подальшого насилля.

Що таке аб’юз

Аб’юз - це синонім слова "насилля". Він може бути проявлений як активна чи пасивна агресія. 

Активна - це підвищений голос, неприємні висловлювання, фізична сила в бік іншої людини. Пасивна - непрямі та приховані методи впливу (контроль, критика тощо).

📷 freepik.com

Чому з’являється насилля

Ціллю аб’юзера є подавити волю та бажання іншої людини. Зазвичай це подавлення відбувається поступово, але постійно наростаючи.

Це може починатися невинно - наприклад, з незадоволених коментарів. Але людина не розуміє, що зараз відбувається насилля. Часто жертва усвідомлює це тільки на серйозних етапах, коли аб’юзер починає застосовувати фізичну силу. 

Жертва у ці моменти почуває себе залежною від насильника. Такі стосунки можна назвати співзалежними, адже в агресора є потреба вчиняти насилля, а у жертви виникає сильне почуття провини. Вона не здатна зрозуміти, в які стосунки потрапила. Це відбувається через те, що жертва не відчуває свої особистісні кордони й, відповідно, не усвідомлює, що їх порушують. 

Якими є аб’юзери

Особистість аб’юзера є нарцисичною і психопатичною водночас. Ці люди вважають, що мають право вказувати, як кому жити, як поводитися, що можна чи не можна робити. 

Психопатичність означає, що ці люди досить агресивні та імпульсивні. Вони не стримують свої емоції та мають низький рівень емпатії - тобто не можуть співчувати. 

Через те, що аб’юзери не можуть поставити себе на місце інших людей, виникають вкрай жорстокі ситуації та нелюдяне ставлення до жертв насилля.

Зазвичай аб’юзери намагаються обмежити права та свободи іншої людини. Це досягається завдяки змушуванню, виявленню своїх бажань через силу та інші методи. У жертв обмежується свобода вибору, пересувань, праці, спорту. Аб’юзери намагаються втрутитися у всі сфери життя жертви та ніби відрізати її від світу. 

Але на людях ця пара буде виглядати практично ідеальною. Це так, тому що аб’юзери живуть за принципом подвійних стандартів. Перебуваючи у соціумі, вони піклуються про жертву, поважають її та проявляють любов. Однак вдома вони кардинально змінюються та часто поводяться жорстоко. 

Це ускладнює життя жертви та не дозволяє їй завершити ці стосунки, тому що оточення вважає їх практично ідеальними. З часом жертва сама починає вірити у цю ідеальність та виправдовує насильника. 

📷 unsplash.com

Які бувають види аб’юзу:

Існують чотири типи насилля: психологічне, фізичне, економічне та сексуальне.

Фізичне - людина проявляє насилля у бік тіла жертви. Це побиття, ляпаси, змушування до вживання того, що впливає на тіло (їжа, вода тощо).

Матеріальне - людина проявляє матеріальну владу над жертвою і маніпулює темою грошей: дати чи не дати гроші на якісь потреби, звинувачування у бездіяльності, контроль рівня зарплати.

Сексуальне - людина змушує жертву до сексу та інших інтимних проявів. Крайня форма - зґвалтування. Однак також сексуальним насиллям є зухвалі чи сексистські коментарі в бік людини: наприклад, вислови щодо зовнішнього вигляду, які мають для аб’юзера сексуальний підтекст. 

Психологічне насилля та його підвиди

📷 freepik.com

Психологічному насиллю слід приділити більшу увагу через те, що воно має багато різновидностей, які люди часто не сприймають як насилля.

  1. 1Маніпуляція - людина змушує іншу людину робити або не робити речі, що їй вигідні. Аб’юзер тисне на жаль, викликає у жертви почуття вини. Наприклад, він змушує жертву кудись не йти або від чого відмовитись, буцімто так їй буде краще.
  2. 2Приниження - аб’юзер принижує права іншої людини, її гідність та цінність.
  3. 3Шантаж - людина погрожує жертві задля досягнення власних цілей: "Якщо ти раптом цього не зробиш, то буде це".
  4. 4Порушення особистісних кордонів - людина втручається у зону комфорту іншої людини. Це може бути зроблено грубо - наприклад, бажання щось нав'язати чи повпливати. А може бути м'яко, малопомітно.
  5. 5Контроль - аб’юзер перевіряє матеріальний стан жертви, її розпорядок дня. Він чи вона змушують жертву відчитуватися за зроблене. Часто це стосується їжі - наприклад, а що жертва сьогодні їла, чи не забагато це було. Контроль насправді може стосуватися будь-чого, адже якщо аб’юзер проявив це в одній сфері життя жертви, проявить і в інших.
  6. 6Критика - людина вважає, що має право казати якісь незадовільні речі в бік іншої людини. Особливо це проявляється у грубій критиці, коли аб’юзер знецінює жертву, її принижує та проявляє неповагу.
Матерiали по темi
Як зрозуміти, що у вас токсичні стосунки, та чому це залежить від обох партнерів

Аб’юзер проявляє свою волю, вважаючи її турботою про жертву. Це називається замаскованою турботою. Насильник переконаний, що жертва не здатна сама приймати рішення, тому його порада є вирішальною. 

Окрім того, насильник експлуатує жертву. Він вважає її за свій предмет чи власність. Агресор змушує жертву стежити за побутом, бути його секретарем, завжди у всьому допомагати. 

Аб’юзер часто переносить вину на жертву за те, що він робить. Тут можна почути: “Ти сам/-а винувата у тому, що я так зробив/-ла”, “Ти мене спровокував/-ла, якби такого не було, я б так не вчинив/-ла”. 

До цих поведінкових проявів додається висміювання. Насильник ставить жертву у незручне становище. Вона розгублена, адже не розуміє, чому з неї насміхаються. 

Що робити?

Варто усвідомлювати, що психологічний аб’юз є не менш травматичним, ніж сексуальне чи фізичне насилля. Жертви агресорів страждають, вони почувають хронічну вину, страх та біль. 

Такий аб’юз є першим дзвоником про те, що поруч - неадекватна людина. Якщо стався один з його проявів, стосунки треба одразу зупинити. Психологічне насилля не перестане бути. Існує висока ймовірність, що воно з часом переросте в інші три види насилля. 

У разі, якщо ви перебуваєте у таких стосунках - одразу звертайтеся за психологічною допомогою, розкажіть про це близьким

Також існує гаряча лінія жертвам насилля - 1547. Там постраждалих консультують, надають їм сховище та передають інформацію в поліцію. 

📷 twitter.com/k5fuwa
Головне - не мовчіть.
Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту