Як створюються успішні комедії: сценаристи українських серіалів розкривають таємниці

Сценарії відомих кожному фільмів та серіалів "Скажене весілля", "Останній москаль", "Великі Вуйки", "Село на мільйон" - справа рук Миколи Куцика, Богдана Гациляка, Олексія Приходька та Ярослава Стеня. "Йод" зустрівся з чортирма сценаристами популярних українських гумористичних фільмів та випитав деякі закадрові цікавинки.

Легкий та позитивний фільм – це найкращий порятунок після важкого робочого дня. Тим паче коли він наш, український. Але, переглядаючи стрічку, бачимо лише картинку та акторів. Що насправді стоїть за нею – невідомо. Дізнаймося!

Сценаристи - це конструктори катастроф

- Де взяти ідею для комедії і щоб вона спрацювала?

Приходько: Треба брати із життя. Сценаристи комедій від звичайних людей відрізняються тим, що вміють підмічати у різних життєвих ситуаціях смішне.

Куцик: Класична історія "риба без води" завжди "зайде" глядачу. Людина у складних умовах якось виживає – це зрозуміло кожному. А взагалі, як ідея з'являється - того вам не розкаже ніхто. Ти не пам'ятаєш того моменту. З'являється якась фантазія, щось таке як анекдот. А потім це вже починає обростати смішними подробицями, друзями. 

Гациляк: І тоді ти  вже бачиш, що така історія має майбутнє. Бо можна придумати геніальну ідею, а вона вміститься в одну сторінку - і "кіна не буде". 

Куцик: Тут ще допомагає знання сценарного ремесла. Ти знаєш якісь прийоми, драматургічні хитрощі, як зробити так, щоб воно далі "працювало". Дуже часто від початкового задуму лишається дуже мало.

-  Є щось, про що не жартували ніколи?

Куцик: Та про все вже жартували. Треба придумувати щось у ключі: "А от так ще про це не жартували, от з такої точки зору не показували".

Гациляк: Але не завжди ідея буде вирішувати все, багато що залежить від реалізації. Отримати справді якісний продукт можна тоді, коли все працює в комплексі – і сильна ідея, і крута реалізація.

Куцик: Сценаристи - це конструктори катастроф. Тому ми придумуємо ці неприємності та те, як люди смішно їх долатимуть. 

Микола Куцик і Богдан Гациляк.

- В українських серіалах, на мою думку, мало жартують про ЗМІ та телебачення. Як вам така тема?

Куцик: Специфіка комедії в тому, що люди мають розуміти і впізнавати себе на екрані. 

Стень: Люди, які "в темі", які "варяться в цій кухні", то їм буде смішно. А хто не в курсі телевізійних штук - не зрозуміють жартів.

Приходько: Так, ми називаємо це "внутряк".

Куцик: Щоб таке зняти, то потрібно реально ризикнути, такий експеримент може не спрацювати. А далі - справа рук маркетологів та піарників. Будь-яку річ завжди треба вміти представити й продати.

Наприклад, ти можеш зробити шикарний ресторан, але в лісі. Тоді вже завдання маркетингу – зробити таке промо ресторану, щоб люди захотіли туди приїхати й сказали: "Ой, класно".

Як пишуться кіносценарії?

Приходько: Насправді, важлива частина роботи відбувається ще до написання сценарію. Спочатку треба чітко визначити, хто буде цільовою аудиторією продукту, які теми їй цікаві, які порушенні питання знайдуть відгук та резонуватимуть. А вже потім, розуміючи приблизний "портрет" свого глядача, ми сідаємо писати сценарій.

Куцик: Ми просто збираємось разом у закритому просторі. Має бути місце для походити, подумати, чотири крісла та ноутбук для нотування всіх ідей. Усе. J Накидуємо різні варіанти, потім трохи часу ходимо це "переварюємо". Потім знову збираємось і коригуємо.

Гациляк: Усе створюється за принципом "ниточка до ниточки - і виходить клубочок".

- Під час написання сценарію ви вже знаєте, хто гратиме того чи іншого персонажа?

Куцик: Не завжди. Але поняття "писати під актора" існує. Так найкраще, тому що використовуються при написанні особливості кожного актора. Ми деколи навіть між собою сценарій читаємо вже голосами акторів, трохи їх пародіюємо.

Деколи буває, що розуміємо - жарт несмішний, але у виконанні тих акторів - це буде класно. І актору, до речі, легше, бо потім не треба себе якось міняти, щоб "влучити". 

- Скільки жартів зі всіх придуманих входить до фільму?

Куцик: Усе, що ми придумуємо, все повністю знімається. В принципі одразу прописуємо хронометраж, але є такі жарти, які довше відіграються. Є таке поняття, як екшн-сцени, які на папері - рядочок, а в реальності - це пів хвилини-хвилина.

Тому потім, зі сльозами на очах, щось викидається, вирізається. Десь пів хвилини, десь дві хвилини, буває і п'ять хвилин. Бо треба вписатись у заявлений регламент.

"Усі найкращі жарти придумуються на майданчику" – це міф

- Скільки імпровізації від акторів на майданчику? Скільки ідей від них?

Приходько: Актори люблять пропонувати, їм хочеться імпровізувати завжди.

Куцик: Але байка, що "всі найкращі жарти придумуються на майданчику" не відповідає дійсності. Насамперед, коли це серіал. 

Гациляк: Наприклад, на зйомках серіалу "Село на мільйон" актори зібрались і сміються. Пропонують нам, і наче смішно, але є проблема. Головний герой у попередній сцені розійшовся з дівчиною, для нього це трагедія, а тут він вже "травить" анекдоти. І де відповідність тепер? Актори бачать тільки сцену, яку зараз будуть знімати. 

Куцик: Як правило, вони придумують ЯК зробити, а ми вже придумуємо ЩО зробити. Ми насичуємо все подіями максимально, а вони їх обігрують.

- З якими акторами найлегше чи найважче працювати на майданчику?

Стень: Є на майданчику люди, які вважають, якщо актор втручається чи у сценарій, чи у режисуру - це погано. Насправді, якщо будь-яка пропозиція конструктивна, чому ні? Просто є актори, у яких конструктиву дуже багато, вони підказують усім: художникам, світловикам, кейтерінгу.

Наприклад, такий - Назар Задніпровський. Він може тримати під контролем все на світі й водночас деколи дуже допомагати цим. Якось, наприклад, він помітив, що в кадрі не було дерев'яного ведмедя, який там мав бути. У такі моменти ми завжди вдячні. 

Ярослав Стеня, Назар Задніпровський і Богдан Гациляк.

Куцик: Тут питання скоріше у сприйнятті. Є консервативніші режисери, які люблять всі рішення приймати самі. А є режисери-демократи, які збирають думки, аналізують і на основі цього вирішують, як вчинити.  

Зірки діляться на два типи: одні приносять свято, інші – проблеми

- А як на майданчику працюється із зірками шоу-бізнесу?

Куцик: Скажу на прикладі "Великих Вуйок", де в епізодичних ролях знялися багато українських зірок – Надія Мейхер, Катя Кухар, Михайло Поплавський, Женя Кот, Руслан Сенічкін, Дмитро Коляденко, Ігор Ласточкін, Катерина Осадча. Їх запросив у серіал наш креативний продюсер Юрій Горбунов. Він розумів, що вони не професійні актори та їм може бути складно одразу вжитися в роль, тому прямо на майданчику давав зіркам невеликі акторські майстер-класи. І це дуже допомагало.

Стень: Пам'ятаю, він вчив, що, якщо треба зробити стурбоване обличчя, то у думці просто треба почати перемножувати двозначні числа. ?

Знімальна група "Великих Вуйок".

Гациляк: Ми теж розуміли, що текст буде для зірок, а не для акторів, тому не робили сильного навантаження. А найкраще взагалі, щоб зірка грала сама себе.

Стень: Цікаво було цього разу у "Великих Вуйках", коли писали під Катю Осадчу. Її Юра Горбунов ледь вмовив зніматись, але за умови - має бути мінімум слів, бо вона дуже переживає. А коли настав момент зйомки, то Катя, знявши одну сцену, другу, каже: "А чого так мало? Я ще хочу". (сміються)

Потім вже змонтували перші сцени, прислали Горбунову і він дивився вдома з Осадчою разом. І їй так сподобалось, що вона навіть трішки пожалкувала, що було так мало слів. ?

А щодо зірок у яких більші ролі, то завжди переживаєш, як підступитись на знімальному майданчику.

Цікаво цього разу вийшло з Надією Мейхер. Був у нас тенісний стіл, ми грали, підходить Надя Мейхер і каже: "Теж хочу пограти, можна з вами?" Я з нею став, пограв лівою рукою (щоб їй було цікавіше) - і співпраця пішла набагато легше.

Надія Мейхер і Богдан Гациляк.

Куцик: А ще зірки діляться на два типи в плані приїзду їх на майданчик. Є такі, які приїжджають - і починається свято. А є ті, які приїжджають - і починаються проблеми.

От, наприклад, Олег Винник - це просто зірка-свято. З ним настільки весело, легко і приємно працювати. Він з'явиться, всіх переобіймає, дівчатам компліменти пороздає, з усіма сфотографується, кави вип'є. Ми вже звемо його знімати, а він ще: "Ні-ні, зачекайте, не з усіма селфі зробив". ?

Курйоз: як сльози від сміху стали драматичними

- Раз ми вже про "Великі Вуйки" заговорили, то розкажіть якийсь найбільший курйоз зі зйомок.

Гациляк: Тривали зйомки в селі, і температура для травня несподівано почала підвищуватися до 36 градусів в обід. Була сцена одна з Головою - драматична, трохи навіть зі сльозою. Вечір, вокзал, гарне світло - сцена грається, і тут щось Володимир Горянський не те сказав, а Назар Задніпровський "розколовся". Сцена драматична, а тут різко всі починають сміятись.

У Горянського від сміху аж сльоза потекла. І тут він серйозно каже: "А от тепер починаємо знімати драму. Давайте!".

І вийшло так, що сидить у кадрі людина, тече сльоза, глядач думає: "Геніально!". А насправді, перед тим актор так реготав, що аж заплакав. ?

Кадри зі зйомок "Великі Вуйки".

-  25 грудня в кінотеатрах стартує друга частина "Скаженого весілля". Привідкрийте завісу – що то буде? ?

Приходько: Перша частина "Скаженого весілля" мала шалений успіх. Тому ми, як сценаристи, зіштовхнулися з непростим завданням – привести глядачів на другу частину та як мінімум виправдати, а як максимум - перевершити їхні очікування.

Куцик: Люди побачать ще одне скажене весілля з цими ж скаженими людьми. Будуть ті ж самі актори та зірки. З нових зірок з'явиться Позитив (Олексій Завгородній) - він буде грати хориста Кіндратія.

Тепер у нас церква вже повноцінна. Буде трохи сміливого гумору на цю тему (релігійну. - Ред.).

Навіть ми будемо в ролі гостей - на весіллі за столом. Загалом ми любимо з'являтись у фільмах, сценарії до яких пишемо.

Гациляк: Але в нас умова - майже всюди, де знімаємось, ми маємо бути з вусами. (сміються)

Ярослав Стеня, Микола Куцик, Богдан Гациляк.

Фото надані прес-службою

Дарина Коберська
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Людмила Хільчук
Цікаво було читати,треба подивитись другу частину "скаженого весілля". Дякую Дарина, удачі в подальшому!!
27 лист 2019 р., 07:18
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту