Фото: Ukraine News UP / Twitter

Як судді депутатів сварили: "стенограма" засідання Конституційного суду щодо розпуску Верховної ради

У суді 10 червня розглядали справу щодо законності розпуску парламенту. Як це відбувалося – у словах суддів, захисника президента та народних обранців.

Рішення щодо того, чи суперечить указ Зеленського про розформування парламенту букві закону, ухвалять протягом одного місяця.

"Йод" дає короткий переказ слухань, які відбулися 11 червня.

Виступ Володимира Зеленського

Президент  зазначив, що його рішення про розпуск Ради не суперечить нормам Конституції України, однак він залишає залу, щоб "не було тиску на суддів". 

Доповідач у справі суддя Віктор Кривенко

Рішення президента про розпуск парламенту оспорюють 62 народних депутати. Президент підписав указ про розпуск парламенту, посилаючи на те, що 29 березня 2016 року коаліція офіційно розпалася, що зафіксували у парламенті. Юлія Тимошенко підтвердила, що у лютому 2016 року "Батьківщина" вийшла з коаліції, а також "Самопоміч" та "Радикальна партія".

Згідно з част. 2 ст. 90 Конституції, президент може розпустити Раду, якщо у ній немає коаліції, а сам парламент не виконує своїх конституційних обов'язків.

Заяви депутатів, які вважають рішення Зеленського неконституційним

Ігор Алексеєв, "Народний Фронт"

Президент не мав жодної з конституційних підстав для розпуску ради на момент видання свого указу. А це: 

  • не сформовано коаліцію протягом 1 місяця після її розпуску
  • протягом 60 днів після відставки Кабміну не сформовано новий склад
  • протягом 30 днів не можуть розпочатися перші пленарні засідання нового скликання депутатів

Алексеєв сказав, що коаліція у парламенті не розпадалася – у списках коаліції була більшість для її існування. Юридично вона припинила свою діяльність лише 17 травня 2019 року – після рішення Зеленського.

Олег Купрієнко "Радикальна партія"

Згідно з Конституцією, депутати мають 30 днів, щоб сформувати нову коаліцію. Датою розпуску Ради є 17 травня. Таким чином, у народних обранців ще є час, щоб сформувати нову більшість. Рішення Зеленського суперечить нормам Основного закону, бо президент має право розпустити парламент лише після того, як сплине місяць на формування нової коаліції – з 17 червня.

Андрій Тетерук "Народний фронт"

"Ця справа є Рубіконом для України", а дотримання норм Конституції, чого, на його думку, не зробив Володимир Зеленський, є "фундаментом розвитку країни". 

Заяви представників президента

Федор Веніславський

Станом на 29 березня 2016 року у коаліції, згідно зі стенограмою Ради, було 216 народних обранців – а це на 20 осіб менше для існування більшості.  На сьогоднішній день офіційної інформації про склад коаліції немає – це ще одне підтвердження, що її не існує понад 2 роки.

Опитування депутатів

Перші питання судді поставили депутату Купрієнку. Позивачі посилались на те, що в указі Зеленського багато невизначеностей. Однак Купрієнко не зміг докладно пояснити, що саме не влаштувало народних обранців.

На питання суддів, чи були порушені права громадян рішенням  президента, Купрієнко зазначив, що указ порушив "право громадян обирати нардепів на 5 років. Також було порушено право народних депутатів формувати нову коаліцію".

Судді підтвердили, що у заяві Зеленського не була вказана жодна з трьох конституційних підстав для розформування парламенту. Однак суд не має списку членів коаліції, тому невідомо, скільки людей було у коаліції, починаючи з 2016 року. Однак суд має заяви трьох фракций про вихід з коаліції.

Народні депутати, відповідаючи на питання, декілька разів підвищували тон та неґречно зверталися до колегії суддів – головуючій довелося робити зауваження позивачам та прохати поводитися чемно.

Остаточне рішення про законність розпуску парламенту Конституційний суд ухвалить протягом 30 днів – справу визначили як нагальну.

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту