Як український тризуб став екстремістським символом у Великій Британії (сумна історія з хорошим фіналом)

Мало сказати про цю історія "неприйнятна". Уявіть масштаб скандалу, якби поліція України помістила державний герб Великої Британії до переліку екстремістських символів? Повірити у це неможливо.

Але схожа історія, але з нашим гербом, сталася, і тому дипломати України та Великої Британії працюють над розв'язанням конфлікту, який спровокувала британська поліція. 

Початок: 19 січня 

Видання Guardian повідомило, що в рамках кампанії протидії екстремізму поліція Британії розіслала поліцейським, медичним працівникам та викладачам документ про боротьбу з тероризмом. 

Це брошура, на 24 сторінках якої міститься 178 символів, які, на думку поліції, відносяться чи можуть вказувати на приналежність людини до екстремістських груп.

Посібник зробили для того, щоб люди навчилися розпізнавати символи і якщо зуструть їх, то повідомлять у контртерористичну поліцію країни.  

Журналісти Guardian у своїй статті розповіли, що до брошури якимось дивом потрапили такі організації як Greenpeace – екозахисники та Peta – захисники тварин. 

Про Україну не йшлося. Увагу на те, що там є український слід, звернуло наше посольство у Великій Британії, яке знайшло серед всіх малюнків:  

- тризуб.

- шеврон полку "Азов". 

Посібник поділений на дев'ять груп, у кожної своя назва. Шеврон "Азову" - у групі "White supremacist group" (Перевага білої раси). Цей шеврон наразі не є дійсним для полку, він використовувався з кінця літа 2014 року до зими 2015-го. 

Тризуб помістили в групу Татуювання: на фотографії зображена спина чоловіка з "набитим" гербом. Поряд підпис "Український тризуб (націоналіст)". Зображення розміщене поруч із нацистською символікою.  Підкреслимо, що у брошурі немає класичної фотографії українського малого герба (великий не затверджено й досі). Малий герб - це тризуб золотого кольору на синьому щиті, згідно з постановою Верховної ради від 1992 року. 

Тим не менш, ніхто у світі не стане сперечатися, що герб України – це тризуб, а якого кольору літери, щит і де той герб зображено – від лукавого. 

Посольство України у Лондоні написало твіт, вимагаючи виключити тризуб з переліку екстремістських символів.

- Тут немає прийнятних пояснень. Ми вимагаємо видалити тризуб з посібника з офіційними вибаченнями, - заявило посольство України. 

Обмін вибаченнями: 20 січня 

Наступного дня з вимогою виключити тризуб виступило МЗС України:  

- Державний герб України бере свій початок з Київської Русі та є одним із символів єдності українців. Він широко використовується державними органами влади та громадськістю. Будь-яке пов’язування Державного герба України з екстремізмом ображає почуття мільйонів людей в Україні та за її межами.

Наразі ми очікуємо на офіційний коментар британського Форін Офісу та поліції. Виходимо з розуміння, що він буде оприлюднений незабаром. У разі підтвердження згаданого факту, вимагаємо вилучити українську державну символіку з посібника, - йдеться на сайті МЗС. 

Увечері догож дня посольство Британії в Україні поширило від імені речника уряду Великої Британії вибачення. Але вони не сказали, чи буде тризуб виключений з брошури.  

- Ми усвідомлюємо й шкодуємо через образу, заподіяну появою українського Тризуба в "наочному посібнику" британської поліції. ... Британська влада глибоко поважає офіційні символи української державності, зокрема Державні Прапор, Герб і Гімн України. Ми визнаємо, що Тризуб як головний елемент Державного Герба України має конституційне, історичне та культурне значення для народу України. Велика Британія залишається на позиціях повної підтримки незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України. Ми сподіваємось на поглиблення наших двосторонніх відносин у прийдешні роки".

В очікуванні фіналу: дата відкрита

Майже не має сумнівів у тому, що український дипломати дотиснуть британську поліцію і тризуб буде виключений з брошури. Однак відповіді на питання, як таке могло статися в принципі, може й не бути. Принаймні її можуть не пустити у публічну площину. Тому що треба відповісти й на те, хто прийняв рішення включити тризуб, і на те, хто британській поліції підказав це зробити. Мала ж бути якась довідка, обговорення. 

І ця частина є не менш цікавою, ніж все інше в скандалі. Але поки що немає жодних фактів, не треба думати, що місце мало й замовлення, - вважає політолог, директор Інституту Центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський. Усе може бути набагато прозаїчніше. 

- Це результат багаторічної гібридної, у першу чергу, інформаційної війни проти України з боку Росії і водночас вкрай слабка протидія української сторони цим атакам.

- Саме тому навіть на Заході, який нас послідовно підтримує в протистоянні російській агресії, час від часу з’являються історії про українських нацистів чи фашистів при владі, розповідається про культ особи Степана Бандери як злочинця та екстреміста.

- Україні треба більше та послідовніше працювати в інформаційному плані, пояснюючи світу, хто ми є, ким є наші герої та що вони насправді робили, а чого не робили.

На думку Тужанського, офіційні вибачення - єдина правильна реакція на цю ситуацію. Вимога Києва виключити тризуб з брошури "безальтернативна і жорстка". І це важливо зробити не лише для Києва, а й для Великої Британії.

А що "Азов"?

Представник полку "Азов" сказав Йод.media, що вони вирішили не давати жодного коментаря щодо присутності шеврону в брошурі британської поліції. 

І тут треба пояснити історію військового формування. 

Спочатку "Азов" був добровольчим батальйоном, який утворився у травні 2014 року і розташувався у Запорізькій області та  патрулював території навколо Маріуполя. Влітку 2014-го були операції під Іловайськом, Маріуполем тощо. 

У вересні 2014 року голова МВС Арсен Аваков  робить з батальйону полк. А за два місяці його перевели до складу Національної гвардії України. І тепер це окремий загін спеціального призначення "Азов", формування Нацгвардії України.

"Азов" пов'язують з Аваковим. Начебто він його фінансує. Доказів цьому не знайдено. Лише плітки. Також азовців звинувачують у неонацизмі. Засновник та екскомандир полку "Азов" Андрій Білецький заперечує, але дослідники неонацизму приписують цю цитату йому: "Лікування нашого Національного організму необхідно починати з Расового очищення Nації".

А заступник Білецького – Олег Однороженко – начебто говорив: "Людиною розумною (Homo Sapiens), в біологічному розумінні, вважаємо лише Білу Європейську Людину".

Чинною емблемою полку "Азов" є не той знак, який міститься у брошурі поліції Британії. Зараз вони використовують символ "Ідея нації": монограми літер І та N, які розміщені горизонтально під нахилом. Символ нагадує символ вольфсангель, що використовувався в націонал-соціалістичній Німеччині, а згодом - багатьма неонацистськими організаціями. 

"Азов" цю легенду заперечує і каже, що це давні українські символи. 

Оновлена емблема полку "Азов", використовується з 11 серпня 2015 року.

На шевроні з брошури британської поліції також є монограми І та N, але розміщені вони вертикально. 

Звідки в Британії взявся посібник екстремістських знаків?

Там існує контртерористична поліції CTPSE, вона й уклала посібник. Документ розповсюджується по всій країні в рамках підготовки до урядової програми "Превенція". Її назва перекладається як "Запобігання" і вона має допомагати людям "не ставати терористами", - зазначено на сайті антитерористичної поліції. 

У коментарях поліція наголошує: хоч не всі символи у посібнику є 100 відсотків екстремістськими, але у разі їхнього виявлення, необхідно повідомити в поліцію. 

Брошура, за задумом, має покращити розуміння символів і знаків, які можуть зустрітися людям. 

Тризуб у веселій компанії

  • "Extinction Rebellion" (Бунт проти вимирання)

Питання до CTPSE не лише у нас. Наприклад, у посібнику є екологічні активісти "Extinction Rebellion" (Бунт проти вимирання). Хоча вони називають себе ненасильницькою організацією, активістів не раз заарештовували за "порушення громадського порядку". 

На питання, чому екологічна організація потрапила до переліку організацій з екстремістськими символами, поліція Британії відповіла:

- Хоча стурбованість зміною клімату сама по собі не є агресивною, активісти можуть заохочувати вразливих людей до скоєння насильства або скоїти подібні дії самі.

Перед цим "Бунт проти вимирання" потрапив до іншого документу контртерористичної поліції: "Захист молоді та дорослих людей від ідеологічного екстремізму". Через це здійнявся скандал, і поліція повідомила, що відкликає згадування організації з документу. 

- Це було помилкою, і ми це виправимо, - сказав керівник CTPSE Кет Барнс.  

Однак у посібнику із символами "Бунт проти вимирання" залишився. І тому скандал триватиме.

  • Greenpeace

Обурюються також представники організації Greenpeace, яка теж потрапила до брошури. 

- Орієнтація на екологічних агітаторів і терористичні організації водночас не допоможе боротися з тероризмом, - сказав Джон Совен, виконавчий директор Greenpeace у Великій Британії. - Це лише зашкодить репутації працьовитих поліцейських. Як ми пояснимо дітям про спустошення, спричинене кліматичною надзвичайною ситуацією, водночас маючи на увазі, що ті, хто намагається це зупинити, - це екстремісти?

  • Peta

Представники організації Peta заявили, що дії поліції схожі на те, щоб заважати роботі зоозахисників.

Реакція британців

Хочеш знати, про що думають люди - зайди до них у Твіттер. Так от, британці теж дивуються: хто і чому потрапив до екстремістського посібника:

Уряд назвав Грінпіс  терористичною групою, хто буде наступним?

Хлопчики-скаути?

Будь-які пропозиції, хто наступний? 

"Потрапляння національного символу союзної держави, а також впливової та доброзичливої ​​глобальної діаспори до бази даних про екстремізм - це свого роду дивовижний подвиг у вигляді некомпетентності внутрішнього офісу Великої Британії"

"Ви проти розширення аеропорту? Протистояння расизму? Вас турбує зміна клімату чи добробут тварин? Веганство? Проти ядерної зброї? Згідно з документом поліції Великої Британії, це все небезпечні, екстремістські ідеології"

Христина Ямбор
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту