Як заохотити дитину до читання: пам'ятка для батьків і найкращі книжкові новинки для малечі

10 нових дитячих книжок 2020 та поради для мам і тат від тих, хто знає толк в читанні.

Вислів "Книга - найкращий подарунок" для багатьох вже не видається такою беззаперечною істиною. Проте ми з цим категоричні не згодні. Адже сучасна книжка - це вражаючі ілюстрації, актуальні історії, класний гумор, а часто й гра. Ми обрали десять сучасних  дитячих новинок  -  на будь-який вік та смак. А також попросили експертів порадити, які заохотити дитину до читання та що робити, якщо підліток раптом розлюбив книжки. 

"Я сьогодні йду в садочок" Светлана Ройз (#книголав)

Авторка цієї книжки - відома багатьом батькам дитячий психолог. Цього разу Світлана Ройз пропонує історію, яка в ігровій формі допоможе малюку адаптуватися до садочка. У спеціальній кишеньці дитина знайде дві паперові фігурки - хлопчика і дівчинку, а також одежинку для них. Разом з ними вона зможе пройти всі сторінки книжки і "прожити" різні ситуації: розлука з батьками, переодягання, денний сон тощо. 

Вік: 3 - 5 років. 

Ціна: 330 гривень. 

"Трактор, який хотів заснути" Карл-Йохан Форсен Ерлін (Artbooks)

Той випадок, коли книжка подарує втіху не тільки малюкам, але й батькам. Як мінімум, з однієї причини - ця історія допоможе дитині розслабитися і привчить солодко (а головне - швидко!) засинати щовечора. Цього разу героєм історії став маленький червоний трактор на ім’я Тарасик. Він мешкає на фермі, любить гратися і веселитися з друзями. Але підвечір йому буває важко заснути. Що з цим можна зробити? Він вирішує запитати поради у друзів. 

Вік: 2 - 5 років. 

Ціна: 150 гривень.

"Цурпалко" Джулія Дональдсон (Читаріум)

Добра родинна історія,  приправлена тонким англійським гумором - в кращому значенні цього слова. Цурпалко – дерев’яний чоловічок, що мешкає зі своєю сім’єю в дуплі дерева. Одного ранку він виходить на прогулянку… і потрапляє у зуби до пса! Але на цьому його пригоди тільки починаються. Героїчному Цурпалку доведеться стати пірналкою, чіплялкою і навіть рукою для сніговика, але понад усе на світі він прагне повернутися додому. 

Вік: 3 - 7 років.

Ціна: 150 гривень.

"Оця Марія звірів малювала" (Видавництво "Видавництво")

Історії великих людей, адаптовані для найменших читачів - загальносвітовий тренд. Але вперше героїнею такої книжки стане українська художниця. Марія Приймаченко та її "фантастичні звірі" - унікальне явище у світовому мистецтві. Але як вони з'явилися в житті маленької дівчинки з селища Болотня? Це книжка - захоплива історія про те, що мрії рятують. І не лише нас, а й усе навколо. Що недуга не стане на заваді наполегливості. Що уява може все.  

Вік: 6+. 

Ціна: 220 гривень (передзамовлення - 190 гривень).

"Одне різдвяне бажання" Кетрін Ранделл (Жорж)

Книга, яка причаровує і теплою різдвяною історією, і візуальним оформленням. Навряд хоч одна дитина залишиться байдужою, коли візьме до рук цю святкове видання.  Одного разу на Святвечір Тео, який залишився вдома з нянькою, побачив у вікні дивну зірку. Він вирішив загадати бажання - аби в нього з’явилися друзі. А вже за мить на ялинці почали оживати різдвяні прикраси, готуючись зчинити невеликий розгардіяш...

Вік: 4+.

Ціна: 250 гривень (акційна - 250 гривень). 

"Маленький Санта" Маруяма Йоко (Видавництво Старого Лева)

Зворушлива книжка-картинка японської ілюстраторки Йоко Маруями, яку вона створила у мандрах Скандинавією, розповідає про подарунки й дари, добре серце та неймовірні бажання, що справджуються в різдвяний час. Понад усе на світі маленький Санта мріє хоч раз зустріти Різдво зі своїм татом — Санта Клаусом. Але щороку той страшенно заклопотаний: стільки подарунків потрібно роздати дітям за ніч! Невже й цьогоріч його власний малюк сидітиме вдома сам-один?..

Вік: 3 - 6 років.

Ціна: 150 гривень.

"Легенди про єдинорогів" Селвін Фіппс (Книголав)

Ідеальний подарунок для тих, хто в захваті від цих чарівних істот. Історія подається у формі збірки таємних досьє. За легендою, їх склав директор товариства “Магічний єдиноріг”. Подробиці кожного конкретного випадку він по крихті збирав в архівах — зі старезних щоденників, польових звітів, газетних вирізок і записів легенд, що передавались усно з 1577 року з покоління в покоління.  

Вік: 6-12 років.

Ціна: 251 гривень (акційна - 200).

"Айседора Мун і зимові чари" Гаррієт Мункастер (Віват)

Новорічна історія на сучасний лад зацікавить дитину, в якої традиційні казкові персонажі викликають нудьгу.  Мама Айседори— фея, тато — вампір, а вона схожа на них обох. На гостини до дівчини завітала зимова фея і створила у саду магічний льодовий палац. А з чарівного снігу Айседора зліпила Сніговика, який раптово ожив. Чи зуміє вона врятувати нового друга, перш ніж він розтане?

Вік: 6+. 

Ціна: 95 гривень (акційна - 67 гривень). 

"Сапієнси" Володимир Арєнєв (Ранок)

Ця історія вже встигла здобути прихильність юних читачів і критиків  - днями вона отримала премію BCC, як "Найкраща дитяча книга 2019 року". Тому ми просто не могли не додати до переліку цю наукову-фантастичну повість. У центрі уваги - Київ, 2178 рік, світ далекого майбутнього. Звичайнісінький школяр Михайло Неборак знайомиться з новачком на ім’я Олександр Ненарок. У нього дві мами, дідусь-некромант і залізне серце. Але це — лише початок карколомних пригод. 

Вік: 9 - 12 років. 

Ціна: 150 гривень.

"MINECRAFT Ніч Кажанів" Нік Еліопулос (Artbooks)

Сумніваєтеся, що вашу дитину взагалі може зацікавити будь-яка книжка? Тепер у вас є непоганий шанс прокласти місточок від гаджету до літератури. MINECRAFT - найпопулярніша у світі відеогра, а однойменна серія книжок -  пригодницькі історії, складені на її основі. Під новорічні свята очікується нова частина - "MINECRAFT Ніч Кажанів". На сторінках книжки заховані не лише корисні поради щодо самої гри, але й багато цікавих фактів з різних галузей. Що таке ехолокація? У чому різниця між діалогом і монологом? Що написав Шекспір? 

Возраст: 7 +.

Цена: 190 гривень (передзамовлення - 160 гривень).

"Не нав'язуйте те, що в дитинстві читали ви"

Чи можна заохотити до читання підлітка? Та як це зробити? З цим питанням ми звернулися до Марії Курочкіної, головного редактора видавництва Artbooks:

- Впевнена, що заохотити дитину до читання можна у будь-якому віці. І правила для цього універсальні:

1. Читайте самі. Нечесно вимагати від дитини те, чого не робите ви. Читання Фейсбук не рахується:)

2. Читайте вголос. Для цього прекрасного формату проведення часу немає вікових обмежень. Більшість батьків, на жаль, припиняє читати дітям, коли вони навчилися робити це самостійно. Але ж ніщо так не сприяє зближенню і довірі, як спільні заняття цікавою справою. 

3. Не примушуйте до читання і не карайте ім. "Відберу телефон, поки не дочитаєш книжку" - явно провальна стратегія.

4. Не нав'язуйте підлітку те, що любили читати в дитинстві ви. Часи стрімко змінюються. Замість Фенімора Купера і Дюма дозвольте вибрати комікси, книжку про Minecraft, кльовий нон-фікшн або збірку оповідань популярного блогера.

5. Прогуляйтеся разом книгарнями, відвідайте публічні читання або літературні фестивалі. Там зовсім не нудно! А за автографами деяких сучасних письменників вишиковуються черги, як за новим айфоном!

6. Будьте терплячі і спробуйте донести до дитини думку, що книга - джерело не тільки знань, а й задоволення!

“Пропонуйте книги за віком і грайте”

Ірина Шевчук, бібліотекар відділу обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку Національної бібліотеки України для дітей:

1. Дитина має бачити батьків не тільки з телефоном, але й з книжкою. 

2. Враховуйте психологічні, психофізичні та вікові особливості малюка. Чим менша дитина, тим більша книжка, тим більше ілюстрацій, тим менше тексту. Наприклад, для дітей від нуля до трьох років у Європі дуже поширені "мовчазні" книжки. У нас такі почало випускати Видавництво Старого Лева - це їхня серія про родину Кучерявих. 

3. Грайте з дитиною в сюжетно-рольову гру "Бібліотека". Розкажіть, які є книжки для зайчиків, для білочок, а потім запропонуйте почитати разом. Це допоможе їй зацікавитися і набути досвіду вибору книжки. 

4. Будьте обережні з вибором ілюстрацій. Уникайте малюнків кислотних кольорів, що подразнюють око та психику дитини. Ілюстрація має бути природною та зрозумілою. 

5. Пропонуйте дітям віммельбухи  та інтерактивні книжки.  Приклад, "Анжеліна-балерина" - про мишку, яка готується до концерту на великій сцені. Наприкінці відкривається завіса, дитина натискає маленьку кнопку -  мишка починає танцювати. І все: вони раз за разом читають цю книжечку, щоб дійти до яскравого фіналу.   

6. Долучіть до книжки через діяльність. Дітки, які ходять до театрального гуртка, приходять до нас і беруть книжки, щоб в оригіналі прочитати твір, який гратимуть на сцені.

7. У віці 8+ дітки починають замислюватися, ким би вони хотіли бути. Тоді ми пропонуємо їм серію "Життя видатних людей". Вона містить цікаві відомості та історичні факти про те, як знамениті постаті були дітьми, про що вони мріяли. Коли наводиш приклади людей, які стали багатими і успішними завдяки тому, що багато читали - діти теж починають про це думати.

8. Якщо все одно сумніваєтеся в успіху - приходьте до нас в бібліотеку. Ми разом виберемо книгу, яка зацікавить саме вашу дитину.

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту