Як знає, як підтримати людину у скрутну хвилину

Що говорити людям, які переживають депресію або потрапили у важку ситуацію. Поради психолога.

Світові дослідження показують, що мільйони людей по всьому світу страждають від депресії, перебувають у складних ситуаціях, що болісно зачіпають їхню нервову систему, і навіть хвороб, які можуть спровокувати горе, гнів, образу, смуток. Попри те, що більшість звертається по підтримку до рідних, друзів, коханих, мало хто знає насправді, як підтримати людину в депресії. Через неправильний підхід мимоволі або навмисно можна завдати більшої шкоди своєю порадою чи допомогою.

Тому на допомогу викликається наш "вигаданий друг" - Як, що знає як. А допоможе йому сьогодні психотерапевтка Анна Крайлюк. 

До чого призводить сум

Фото: Victoria Volkova/Unsplash

Можливо, ви коли-небудь чули про таку хворобу, як синдром Такоцубо, простіше кажучи – "синдром розбитого серця". Він дуже схожий із серцевим нападом: утруднюється дихання, з'являється біль у грудях, потемніння в очах. Синдром можуть спровокувати серйозні сумні звістки, коли людині вже необхідно допомогти медикаментозно. Синдром може проявитися тимчасово, тоді серцевий м'яз відновлюється, а може й зовсім не відновитися. Отак сум може вбити людину.

Депресія, тривожність, паніка викликають у людини й безліч інших захворювань. У медицині були відомі випадки, коли люди задихалися від неконтрольованих нападів істерики, у деяких починаються незрозумілі болі в кінцівках, іноді вони й зовсім відмовляли. Людина може перестати їсти, стає неврівноваженою і втрачає працездатність.

Для того, щоб надати підтримку близькій для вас людині, можна скористатися порадами психологів та інших експертів.

Залишайтеся поруч

Людина, яка опинилася у важкій ситуації, переживає бурю емоцій і часом є геть розгубленою. У такому разі вона навряд чи зможе почути ваші слова або взагалі зрозуміти, що ви звертаєтеся до неї.

Для початку просто дайте зрозуміти, що ви поруч, що ви завжди зможете допомогти в разі потреби. Навіть просто посидіти разом у тиші вже буде означати для вашого близького, що вам не все одно.

Психотерапевтка Анна Крайлюк вказує, що просто перебувати поруч важливіше, ніж пробувати витягти людину із "сумних" станів. 

- Фразами на кшталт "не сумуй", "є люди, яким гірше" ми здатні тільки викликати додаткове почуття провини, що тільки ускладнить вихід з такого стану,
- пояснює Анна.
Тобто основне - бути поруч безоціночно, приймаючи право цієї людини на будь-які почуття. Це прийняття справді робить дива. Яким чином? За рахунок того, що у людини з’являється безпечний простір, щоб відкритись і проговорити важливі речі. Якщо ми станемо до цієї людини таким простором - це буде чудова підтримка.

Також треба частіше відвідувати людину, телефонувати, запитувати, як у неї справи, якщо потрібно - можна навіть пожити з нею якийсь час. Перебувати поруч - це може бути куди важливіше банальних фраз "усе буде добре" або "мені так шкода". Ці фрази пусті й не містять об'єктивного змістовного навантаження і не дають жодних гарантій. Кого звинувачуватиме людина в першу чергу, якщо так і не стало добре?

Не набридайте

Правильні слова підтримки в скрутну хвилину - це завжди дуже до речі. Але не перестарайтеся, базік не любить ніхто. Можливо, для людини зараз важливо побути наодинці зі своїми думками, тоді краще її не чіпати зовсім. Або вона прийшла до вас в гості на пару годин, а ви намагаєтеся сказати якомога більше правильного, нав'язати свої поради, навіть якщо ця людина не йде на контакт, намагатися залишити її у себе довше ("щоб вона собі вени не порізала, краще я за нею подивлюсь"). Просто будьте уважні та постарайтеся зрозуміти з поведінки вашого близького, що йому зараз найбільше потрібно.

Не телефонуйте своїм друзям або знайомим, якщо хтось з їхніх рідних потрапив до лікарні, щоби бути в курсі всіх подій. Якщо ви конкретно можете чимось допомогти - допоможіть. Але не смикайте по дрібницях.

Не розпитуйте подробиці

Ваша цікавість не піде на користь людині в депресії.

Будь-якої хвилини вона може вибухнути від чергового питання на кшталт "а з ким він тобі зраджував?", "уточнили діагноз?", "вона молодша і гарніша за тебе?" тощо.

Такі питання лише розігрівають хвору фантазію рідної для вас людини, їй стає тільки гірше, коли ви провокуєте її на зайві роздуми. Та й чим це зможе допомогти?

Якщо питаєте для того, щоб дізнатися, як допомогти, робіть це максимально делікатно.

Фото: Brittany Bendabout/Unsplash
Допоможіть, якщо можете

Людям не варто допомагати навмання, якщо ви вже вирішили надати підтримку, то проаналізуйте, що ви в силах зробити і не станете тягарем. Якщо у близького проблеми з грошима, позичте або допоможіть знайти роботу. Якщо ваш друг розлучився з дівчиною і хоче знайти нові стосунки, сходіть з ним в громадські розважальні місця, де можна познайомитися з потрібними людьми.

Фото: Kevin McCutcheon/Unsplash

Для будь-якої людини навіть допомога в побутових справах буде дуже приємною. Якщо ви приготуєте їй вечерю або заберете з роботи в погану погоду, це покаже вашу увагу і турботу. Таке ставлення позитивно позначається на духовному одужанні близького.

Організуйте збір грошей

Зберіть кошти для важкохворого родича або друга. Не потрібно вимагати, просто розкажіть своєму оточенню, що людині потрібна допомога. Передавайте гроші, не займаючись похвалянням, просто зробіть це безплатно від щирого серця.

Фільтруйте свої поради

Ніхто не скаже вам дякую, якщо ви повторюватимете "а треба було раніше думати!", "а навіщо ти зробив так, а не інакше?". Якщо ви думаєте, що ці слова підбадьорять, ви глибоко помиляєтеся. Час не повернути назад і нічого не змінити. Краще подумайте, як людині поводитися сьогодні і в найближчому майбутньому.

Дуже дієвим способом буде порадити хорошого психолога або психотерапевта. Допоможіть домовитися про зустріч, відвезіть близьку людину до фахівця. Це буде ефективніше за марні слова.

Не давайте оцінку діям

Не варто оцінювати поведінку людини, коли у неї сталося горе, або зачіпати її родичів, друзів, близьких. Найменше їй хочеться, щоб її засуджували. Не гіперболізуйте і не додавайте емоцій у такій ситуації. Фрази на кшталт "як же це жахливо!", "не уявляю, як ти це виправиш!" або "їм би ще жити і жити!" можуть добити остаточно.

Не давайте гіпотез і хибних надій
Фото: Valerie Elash/Unsplash

"Якби він вийшов на пів години пізніше, тоді б його не збила машина" - марні міркування, які нав'язують почуття провини, навіть якщо людина в цьому зовсім не винна. Ми не можемо знати наперед, що станеться. Будьте обережнішими з висловлюваннями, адже людина може накрутити себе і, що найстрашніше – вкоротити собі віку від думки, що нічим не змогла допомогти, хоча із самого початку зрозуміло, що це було неможливо.

І це тільки основні способи, як потрібно допомагати близьким у біді. Прислухайтеся до слів потерпілого і придивляйтеся до його поведінки, адже це може врятувати людині здоров'я і життя. Не залишайтеся байдужими, тоді хто-небудь завжди допоможе вам у скрутну хвилину.

Петро Йодченко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту