Яким буде світ 2020-х років: прогнози від Римського клубу

Чому світ перебуває у стані безладу, чи загрожує людству голод та як вберегти планету від перенаселення.

Напередодні Нового року заведено складати плани та робити прогнози на майбутнє.

Ми в "Йоді" подумали, що для цієї мети чудово підходить доповідь Римського клубу – глобальної мережі інтелектуалів, що об'єднує вчених, громадських діячів і ділових людей більше, ніж з 30 країн світу, стурбованих перспективами розвитку людства. Кожен звіт Римського клубу привертає увагу та викликає запеклі дискусії.

Особливо резонансною стала ювілейна доповідь, до 50-річчя організації, під назвою "Come on! Капіталізм, недалекоглядність, населення і руйнування планети". В українському перекладі книга вийшла у видавництві "Саміт-Книга". Друкуємо найцікавіші моменти. 

Загальна тенденція: світ у стані безладу

Перше, про що попереджають члени клубу – сучасні тенденції розвитку світу доволі тривожні, він фактично перебуває у стані безладу:

"Світ перебуває у стані кризи. Наукою доведено, що майже половину верхніх шарів ґрунту на Землі було виснажено впродовж останніх 150 років, а майже 90% рибних ресурсів виловлюється надміру або ж виловлено повністю. Стабільність клімату в небезпеці, а Земля наразі вже вшосте за свою історію проходить період масового вимирання.

Криза не є циклічною, натомість вона зростає. І вона не обмежується лише природою навколо нас. Існують також соціальна, політична, культурна та моральна кризи, а окрім цього – криза демократії, ідеологій та загальна криза капіталістичної системи. З кризою також пов'язане поширення бідності в багатьох країнах та втрата роботи значною частиною населення у всьому світі. Мільярди людей перебувають у такому психологічному стані, що вже не виказують ані крихти довіри урядам своїх країн".

Перенаселення: нас має бути не більше 9 мільярдів

На думку інтелектуалів Римського клубу, більшість проблем люди створили для себе самі. А найбільші з них спричинені перенаселенням планети:

"Вибуховий приріст населення, а також постійно зростаюче використання земель знищили або повністю змінили більшість природних середовищ диких рослин і тварин. Тож не дивно, що щодня ми втрачаємо близько сотні видів тварин та рослин. Ця трагедія, ймовірніше за все, матиме надзвичайно небезпечні наслідки для людства, однак складно спрогнозувати деталі".

Вулиця в Катманду. Фото: wikipedia.org

"Одним з, можливо, найцікавіших шляхів опису поточної епохи людського домінування є розрахунок, згідно з яким кількість людей і свійських тварин разом становить 97% живої ваги всіх наземних хребетних планети! Це означає, що слони, кенгуру, кажани, пацюки, птахи, рептилії та земноводні разом становлять лише 3% живої ваги всіх наземних хребетних у світі".

Тож вчені радять уповільнити темпи зростання населення. Комфортна для планети цифра, на думку прогнозистів, - 9 млрд людей.

"На планеті зростання населення потрібно скоротити, перш ніж за це візьметься сама природа. У багатьох країнах, що розвиваються, кількість пологів на одну жінку все ще становить від 4 до 8. 

Ми матимемо значно більше можливостей вирішити проблему зміни клімату та занепаду екосистеми, якщо світове населення стабілізується на рівні близько 9 млрд (що досі лишається неможливим), а не між 10 та 11 млрд чи більше".

Екологія: зміни гірші, ніж під час льодовикового періоду

Звісно, перше, по чому б'є виснаження планети – це екологія:

"На початку 2016 року головний геолог Британської геологічної служби зазначив, що антропогенні зміни стану планети наразі є навіть серйознішими за ті, які супроводжували кінець останнього льодовикового періоду. Сьогодні в тканинах полярних ведмедів та всіх людей на Землі виявляють перфтороктанову кислоту. У травній системі 90% морських птахів знаходять пластик, а мікрочастки, що виникають у результаті щорічного розкладання мільйонів тон пластикових відходів, сьогодні присутні всюди. 

Фото: wikipedia.org

Дев'яносто відсотків усього обсягу спожитої людством нафти припадає на період з 1958 року, при цьому 50% з них – на період з 1984 року, і це назавжди гарантувало присутність технічного вуглецю в льодовиках".

Їжа закінчиться вже до кінця століття

Фото: Jeff Ackley/Unsplash

Як наслідок, якщо нічого не зміниться, вже зовсім скоро людям банально не буде чого їсти:

"Поки близько 800 млн людей на землі досі потерпають від хронічного голоду, приблизно 2 млрд людей страждають від зайвої ваги або ожиріння і ще 300 млн хворі на діабет другого типу. Все це через невідповідну якість та різноманіття сьогоднішніх харчів і споживчих звичок як в розвинених країнах, так і в країнах, які розвиваються. 

Натомість значно популярнішим є питання, чи достатньо на планеті їжі, аби задовольнити всі 7,6 – а скоро й усі 10 – мільярдів людей? На це складно відповісти. 

Використавши найновіші кліматичні, метеорологічні, географічні та демографічні дані, автори приходять до тривожного висновку, що до кінця цього століття їжі буде недостатньо, особливо для Африки, через страхітливе спустошення та прогнозований масовий приріст населення".

Небезпечні сюрпризи: бійтеся вірусів та роботів

Це все були небезпеки, про які говорять постійно, тож їхній нищівний вплив доволі легко спрогнозувати. Однак у Римському клубі попереджають і про небезпечні сюрпризи, які можуть призвести навіть до вимирання людства. І мова не лише про астрономічні катастрофи, наприклад, зіткнення планети з гігантським метеоритом. Головні з них – технологічні:

" – Створення, за допомогою синтетичної біології, вірусних та бактеріальних організмів з новими і смертельними характеристиками та властивостями, які можуть заразити людей і поширитися у всьому світі.

- Геоінженерія: серія запропонованих великомасштабних технологічних втручань, спрямованих на "конструювання" нашого клімату з метою сповільнення або навіть повної реверсії найбільш серйозних наслідків його коливань. 

- Нові розробки у сфері штучного інтелекту, здатного досягти або навіть перевищити рівень інтелектуальних можливостей людини в широкому ряді галузей і проблем".

На останньому пункті, у якому мова йде про роботів, у Римському клубі зупиняються детальніше:

"У своїх останніх книгах, "Людина розумна" та "Людина божественна" Юваль Харарі приділяє особливу увагу роботизації та штучному інтелекту, оскільки у обох йдеться про певний вид шлюбу між людиною і машиною. Харарі змальовує антиутопічне бачення майбутнього, у якому людство все більше залежатиме від розумних машин. Він навіть припускає, що з розвитком нейрокомп'ютерних інтерфейсів сьогоднішня еліта зможе оновити себе до біологічно покращеної версії – надлюдей – тоді, як загальні маси населення не зможуть собі цього дозволити. У результаті цього виникне кастова система з реальними біологічними ієрархіями".

Забуті загрози: країни модернізують ядерну зброю

Також аналітики попереджають, що людство робить велику помилку, забуваючи про потенційні загрози, які зараз ніби причаїлися, а насправді можуть вибухнути будь-якої миті. У прямому сенсі, бо йдеться про ядерну зброю:

"Усі дев'ять країн, які володіють ядерною зброєю, сьогодні займаються модернізацією ядерних арсеналів. Якщо вибухне менше 1% з 14 000 ядерних зарядів у арсеналах дев'яти країн-власників ядерної зброї, тонни уламків потраплять до стратосфери, що знизить температуру землі, порушить стабільність озонового шару, спричинить поширення онкологічних і інших жахливих захворювань та зробить неможливим у подальшому провадження звичного для нас сьогодні процесу сільського господарства. У результаті обмін ядерними ударами між лише двома країнами-власниками ядерного арсеналу, наприклад, між Індією і Пакистаном, може знищити всю цивілізацію таким самим чином, як і потужний удар з боку Росії чи Сполучених Штатів".

Фото: Johannes Daleng/Unsplash

Економіка: не зважати на ВВП

Вчені попереджають, що оскільки у нашому суспільстві все зав'язано на грошах, то неможливо покращити світ, не покращивши при цьому економіку:

"Оксфордська економістка Кейт Раворт, член Римського клубу, написала книгу під назвою "Економіка пончика", у якій стверджує, що панівні ідеї про економіку застаріли ще кілька століть тому. Раворт формулює проблеми, що постали перед нами, у новий спосіб. У цьому столітті ціллю людства є задоволення потреб усіх систем та живих істот, не виходячи за межі планетарних ресурсів; цю схему можна намалювати у формі пончика (з діркою посередині), який має внутрішні та зовнішні межі".

Один зі способів змінити економіку – змінити показники, у яких вимірюється її ефективність:

"Недоліки системи, за якою зростання ВВП є головною ціллю для соціального розвитку, вже неодноразово розглядалися. Проблем тут чимало. Зростання ВВП не є гарантією виконання неекономічних цілей, скоріше, навпаки. 

Протягом останніх років було здійснено значну роботу зі створення показників, альтернативних ВВП – більш комплексних показників, які могли б об'єднати економічні, екологічні та соціальні елементи у спільну структуру для демонстрації чистого прогресу (або спаду). Іда Кубежевскі описала чимало таких показників, включаючи Індикатор справжнього прогресу, Екологічний відбиток, Біологічну спроможність, Коефіцієнт Джині та Індикатор задоволеності життям".

Соціальні мережі: сіють злість та обурення

Не подумайте, у доповіді Римського клубу йдеться не лише про деградацію людства, а й про прогрес, зокрема, цифровий. Та те, що він також може бути небезпечним. Дійшло до того, що на глобальному порядку денному людства – вплив на усіх нас соцмереж:

"Якщо не брати до уваги їхню практичність та користь для щоденних домовленостей, соціальні мережі також стали інструментом для розпалювання конфліктів та дифамації здебільшого невинних громадян, а також поширення "пост-правдивих" нісенітниць. Значну частину політичної дискусії в соціальних мережах складає політизоване безглуздя, спроможне на самоактуалізацію. Це пояснюється тим, що для розчарованих громадян, об'єднаних спільною думкою, ці медіа відіграють роль ехо-камери. 

У  результаті емпіричного дослідження у Китаї було виявлено, що серед усіх емоцій саме злість та обурення набувають вірусних ознак в соціальних мережах, а це означає, що вони поширюються швидше та з більшою силою, аніж інші емоції".

Освіта

Порятунок світу та усіх нас інтелектуали вбачає у сфері, якою часто нехтують та фінансують за залишковим принципом - в освіті:

"Провідні педагоги поступово доходять одностайного висновку, що в глобальній системі освіти необхідні радикальні зміни, щоб задовольнити нові різноманітні потреби людства, які ми тут обговорюємо. Освітні цілі вимагають фундаментального переходу від навчання запам'ятовуванню та розуміння - до навчання нового, системного мислення. 

Фото: Good Free Photos/Unsplash

Справжнім викликом є розвиток в учнів здатності вирішення проблем, а також критичного, незалежного та оригінального мислення. Освіти, яка зосереджується виключно на розумових здібностях, вже недостатньо.

Потрібно розширювати види знань, навичок і здібностей, які знадобляться для адаптації та творчого реагування на майбутнє, яке поки що ніхто не може передбачити".

Бонус: 17 цілей сталого розвитку

У Римському клубі також нагадують, що офіційний документ, яким людство має керуватися до 2030 року, має назву "Цілі сталого розвитку". Це документ, який ухвалила Генеральна асамблея ООН. По суті, план дій, які ми всі маємо виконати за наступні 10 років, щоб зберегти планету і життя на ній. У плані – 17 пунктів:

1. Подолання бідності

2. Подолання голоду

3. Здоровий спосіб життя і благополуччя

4. Якісна освіта

5. Гендерна рівність

6. Чиста вода і довкілля

7. Доступна та чиста енергія

8. Гідна робота та економічне зростання

9. Індустріалізація, інновації та інфраструктура

10. Зменшення нерівності

11. Сталі міста та громади

12. Відповідальне споживання і виробництво

13. Боротьба зі зміною клімату 

14. Збереження життя під водою

15. Збереження життя на землі

16. Мир, справедливість та ефективні інститути

17. Співпраця задля досягнення цілей

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Сергей Волынец
Основной закон Конституция Украины, Орхусская конвенция только декларируется. В пример г.Кривой Рог, по всем обочинам дорог одни церкви и памятники на головы живым, ежесуточно над жилыми поселками в границах аглофабрик- АМРК " висит" аглооблако. Полное отсутствие доступной и достоверной информации о заболеваемости и смертности населения от онкозаболеваемости, туберкулёза, ибс, о состоянии верхнего покрова земли и питьевой воды. Руководствуясь Орхусской конвенцией, город обязан иметь территориальный статус экологического бедствия. Абсолютно ничего не строится, только разрушают и даже не консервируют! Тотальное беззаконие и коррупция!
12 квіт 2020 р., 07:35
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту