Якщо першить у горлі – треба посміятися

Що означає першіння в горлі та як з цим боротися? У цій статті ви знайдете поруч із серйозними порадами - жарти. Адже сміх - найкраща "біологічно-активна добавка" при будь-якому лікуванні.

Зазвичай першіння в горлі не є причиною для побоювань у людини, але іноді слід придивитися до симптомів, адже захворювання може виявитися серйознішим, ніж здається на перший погляд.

Причини першіння в горлі

Звісно, причина кашлю іноді очевидна і банальна. Наприклад, сухий клімат або забруднення довкілля вихлопними газами, запорошене повітря або інший зовнішній фактор, що приводить до висихання слизової. Саме з цієї причини людина хоче пити або відкашлятися.

Іншим поширеним фактором є куріння. Шкідливі речовини з диму дратують слизову горла, що призводить до виникнення таких симптомів, як кашель або першіння.

Але зовнішні причини не такі страшні, як процеси, що відбуваються всередині організму та спричиняють аналогічні симптоми. До таких належать:

 1. 1Різні інфекційно-запальні захворювання. Виявити їх можна шляхом простого огляду, основний симптом - це червоне горло. Також хвороба може супроводжуватися закладеністю носа, труднощами при ковтанні та загальною слабкістю. По допомогу слід звертатися до лікаря.
 2. 2При хворобах ШКТ можливе подразнення горла, що призводить до частого кашлю. У медицині подібні процеси називаються гастро-езофагельний рефлюкс.
 3. 3Досить поширеною причиною є ГРВІ. Найчастіше їм уражаються жителі великих міст з високою щільністю населення, оскільки передається інфекція повітряно-крапельним шляхом.
 4. 4Онкологічні захворювання в даному випадку супроводжуються сиплістю або втратою голосу, далі спостерігаються порушення ковтальної функції та інші симптоми.
 5. 5Частим явищем є алергічна реакція подразники. Це пилок рослин, шерсть тварин, харчові продукти тощо. Встановити їх можна, здавши відповідні аналізи.
Пора усміхнутися!

Чому першіння є причиною сухого кашлю?

Виникнення кашлю або кашльовий рефлекс, що спричиняється роздратуванням рото-горлової оболонки та її нервових закінчень, які розташовані на слизовій. Подразники, якими є інфекційні агенти або шерсть, пил таі інші причини, осідаючи на оболонці, призводять до виникнення першіння, а потім і до сухого кашлю.

При яких хворобах може бути

 1. 1Захворювання, пов'язані з ЛОР-органами. До таких належать фарингіт, тонзиліт, ангіна та деякі інші. Агенти інфекції дратують слизову, саме тому пацієнти звертаються до лікаря зі скаргою, що горло "дере". На жаль, ігнорування перших симптомів часто призводить до погіршення ситуації і виникнення ларингіту, супроводжуваного "гавкаючим" кашлем.
 2. 2Сухий кашель є невід'ємною складовою ряду інфекційних захворювань, найвідомішим з яких є коклюш. Саме першіння горла є початком нападів затяжного кашлю. Він відрізняється високою інтенсивністю, спричиняє блювоту. Вражає коклюш в основному дітей молодшого віку.
 3. 3Хвороби нервової системи часто супроводжуються нелогічними на перший погляд симптомами. Одним з таких є кашель, який викликаний зовсім не спробою захисту організму від інфекції і бактерій, і саме поведінкою ЦНС. Найчастіше сухий кашель виникає у людей, які страждають від неврозів.
 4. 4Хвороби серця - це висока небезпека для життя людини. Якщо існує діагноз серцевої недостатності або підозри на нього, сухий кашель і навіть просте першіння мають насторожити. Їхню причиною, швидше за все, є застій крові в районі легень, що призводить до набряків і потрапляння рідини в дорозі дихання.
 5. 5При наявності різних патологій у верхньому шийному відділі хребта хворі часто відчувають наявність "клубком у горлі". Ясна річ, клубка не існує, проте обманутий організм намагається позбутися перешкоди, що призводить до кашлю.
 6. 6Тривалі запальні процеси в бронхах призводять до нападів ранкового кашлю у пацієнтів з бронхіальною астмою. Супутніми симптомами є задишка та першіння в горлі високої інтенсивності.
 7. 7Захворювання щитовидної залози можуть супроводжуватися різною симптоматикою. Але найчастіше - це появи постійного сухого кашлю. Невід'ємною складовою цього симптому є першіння. Слід сказати про те, що симптоматика хвороб щитовидки часто схожа з розвитком онкологічних захворювань.
 8. 8Сильне пересихання слизової оболонки горла на ранніх етапах розвитку цукрового діабету може привести до появи першіння, що супроводжується в подальшому сухим кашлем. Слід зазначити, що це досить рідкісні симптоми діабету, але знати про них потрібно.

Зустрічаються пацієнти, для яких першіння і сухий кашель стають методом захисту від довкілля та пов'язані з психологічними особливостями характеру, а не з розвитком тих чи інших захворювань. Найчастіше це пов'язано з наступними причинами:

 • важка атмосфера вдома;
 • переживання незалежно від приводу, сварки та конфлікти, часті стреси;
 • робота, що не приносить задоволення.
Пора усміхнутися"

Як лікувати

Спершу треба звернутися до кваліфікованого фахівця, який поставить правильний діагноз і призначить лікування. Лікування залежатиме від діагнозу. ГРВІ вимагає терапії противірусними засобами, а якщо кашель - це симптом алергії, потрібно просто припинити контакт з алергеном-збудником.

Сухий кашель потребує пом'якшення, оскільки мокротіння допомагає очищенню дихальних шляхів від агентів, що призводять до появи роздратування. Для цього можна використовувати спреї або відхаркувальні засоби. 

Допомагають від сухого кашлю та першіння сік редьки з медом і відвар з вишні. Крім того, в аптеці можна купити борсуковий жир і використовувати за інструкцією. Сухість у горлі ефективно усувається шляхом змазування маслом обліпихи, персика або оливи.

Пора усміхнутися!

Чим полоскати

Першіння горла, що не супроводжується сухим кашлем, може бути вилікувано шляхом зволоження. Можна обійтися без медичних препаратів, використовуючи рецепти народної медицини.

Наприклад, полоскати горло можна відваром ромашки або шавлії. Також корисно приймати по чайній ложці тричі на день буряковий сік. Ефективними є відвари з імбиру та липи, якими необхідно полоскати горло.

Пора усміхнутися!

Профілактика

 1. 1Регулярно проводиться прибирання в будинку з протиранням пилу вологою серветкою, провітрюванням і зволоженням повітря.
 2. 2Відмова від шкідливих звичок, які пошкоджують оболонку горла (передусім паління).
 3. 3Пити достатню кількість рідини (добова норма розраховується залежно від ваги).
 4. 4Вживати заходи обережності при ризику захворювання на вірусні інфекції.
 5. 5Своєчасно звертатися до лікаря, якщо існують хронічні захворювання (наприклад, гайморит).
Пора усміхнутися!

Першіння в горлі при вагітності

При появі перших симптомів панікувати не варто, оскільки найпоширенішими причинами є алергія або ГРВІ, але займатися самолікуванням не треба, оскільки навіть нешкідливі для здоров'я матері медикаменти або народні засоби можуть нашкодити дитині.

Чим лікувати першіння у дитини?

 1. 1Противірусні засоби (в тому числі народні, описані вище).
 2. 2Якщо патологія має бактеріальну природу і це підтверджено лікарем, слід використовувати антибіотики.
 3. 3Пам'ятайте, що жарознижувальні дітям до 15 років не рекомендуються.
 4. 4З народних засобів - сік редьки з медом.
Пора усміхнутися!
Петро Йодченко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Олечка Слаквич
Меня направили на консультацию к терапевту в Киеве https://medikom.ua/terapiya-kiev/ с подозрением на пневмонию. Тоже было и першение, и небольшой кашель. Это частная клиника, не нужно сидеть под кабинетом, все по времени, но с такой ситуацией в мире лучше по максимуму оградиться от контактов. Здесь конечно, и рентген сделала, и анализы сдала, и на консультацию сходила для уточнения диагноза. Оказалась таки пневмония, но не вирусная, бактериалка. Сейчас нужно сидеть дома, лечиться и бояться добавления коронавируса. Угораздило же меня((((.
15 квіт 2020 р., 16:03
Emil Aznavuryan
Я с детства не могу переносить першение в горле. Это одно из моих самых нелюбимых ощущений, я полоскал горло Шалфеем, честно говоря была целая процедура, а сейчас стало намного легче так как уже есть пастилы Шалфей от Натур Продукт
4 квіт 2020 р., 18:41
Victoria Kushnir
При сухом кашле всегда Апиколд тимьян принимаю. Этот сироп как раз помогает перевести кашель в влажный, чтобы мокрота пошла. Это хороший муколитик, еще и противомикробный. Каждый раз удивляюсь, что помогает побороть кашель без сильных препаратов.
7 січ 2020 р., 18:03
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту