Єдиний ботанік у світі, ім’ям якого названо 54 види рослин, народився на Рівненщині

Володимир Липський – фітогеограф, флорист, систематик, знавець гербарної справи, мандрівник. Єдиний ботанік у світі, ім’ям якого названо 54 види рослин, серед яких клен Липського, белевалія Липського, молочай Липського, ковила Липського, чебрець Липського, тюльпан Липського… Усі вони увійшли до флористичних зібрань країн світу.

Досліджував флору без обману: від Уругваю до Сухого Лиману

Мабуть, легше перерахувати ареали, де Липський не бував, ніж ті, де залишив свій визначний слід. Незмінно підкреслюючи: "Якщо не знатимеш назв, помре і пізнання речей".

Так, саме він одним з перших у світі описав рослинність Тунісу, Індонезії, Алжиру. Шлях його численних експедицій проліг до далеких Бразилії, Аргентини, Уругваю,  Цейлону, Японії, ближчих Північного Ірану, Середньої Азії, Кавказу, Алтаю, Молдови. І скрізь Липський зібрав унікальні колекції флори. 

Відкрив "Фанську Ніагару" - гірський водоспад в Таджикистані. Активно досліджував радіоактивні мінеральні джерела Житомирщини, рослинність Сухого Лиману на Одещині. 

Написав десятки книг та монографій. Фундаментальністю звертають на себе увагу тритомник по Середній Азії та двотомник – по Кавказу. Володимир Іполитович згадував, що пройшов останнім майже 10 тисяч верст.

І ще ноу-хау: Липський – одним з перших почав супроводжувати свої доробки фотоілюстраціями.

Як в Чорному морі йод знайшли

1927 року відомий тоді професор Аверкієв організував експедицію Чорним морем з метою створення карти зон, багатих на червону філофору (водорості). Саме за її допомогою влада вирішила здійснити чи не перше в СРСР "імпортозаміщення". Замістити планували йод та агар-агар. До команди пароплава "Дельфін" залучили і Липського.

Подолавши понад 1000 морських миль, підняли на поверхню майже 135 тонн необхідної маси. Висновок: необхідна сировина є в необмеженій кількості. І через чотири роки в Одесі до ладу став перший в Україні йодний завод.

Фото: PublicDomainPictures

Скромний, але принциповий

Агроном-чиновник Трохим Лисенко. Фото: Вікіпедія

Володимир Іполитович у всьому, що не стосувалося ботаніки, був надзвичайно делікатним і невибагливим. Його київські колеги дивувалися: очільник Всеукраїнської академії наук навіть узимку ходить на роботу у вельми зношеному демісезонному пальто. А ще – власноруч вирощує на крихітному клаптику землі овочі "борщового набору", пиляє та рубає дрова для опалення невеличкої хатинки.

Понад те, після переїзду до Одеси, державну дачу, яку йому виділили для житла, передав у користування місцевому ботанічному саду.

Але, незважаючи на скромність, Липський був дуже принциповою людиною. Попрацювавши біля п'яти років директором Одеського ботсаду, подав у відставку, бо категорично не підтримував ідеї одіозного агронома-чиновника Трохима Лисенка, який тоді був "на коні" й вважався улюбленцем Сталіна.

Отже Липський вирішив, що краще бути науковим консультантом, ніж керувати, виконуючи "дурні забаганки" начальства.

 

Цікаві факти

 • Батько, дід і прадід ботаніка були священиками.
 • Липський виховав шістьох дітей.
 • Сусамирську долину в Киргизії образно назвав Пастушачим Ельдорадо - і назва прижилася.
 • Зібрав величезні колекції рослин, найповніші з яких зберігаються в Інституті ботаніки НАН України, Петербурзькому ботанічному саду, гербаріях Кавказу та країн Середньої Азії.
 • Ще 1902 року опублікував сенсаційну новинку - фотозвіт про поїздку на Памір.
 • Автор ідеї створення ботанічного саду в Києві на території Голосіївського лісу (1918).
 • Надгробок у 1950-ті роки знищено, місце поховання - втрачено.
 • З нагоди 150-річчя заснування Одеського ботанічного саду (2013) його колектив виступив з ініціативою присвоєння установі імені Липського, проте питання в бюрократичних коридорах не "розцвіло".
 • 2013 року Міністерство інфраструктури України випустило художні конверти з зображеннями Липського і бука східного, якого він відкрив та досліджував.

З досьє Володимира Липського

 • Народився 11 березня 1863 р. в Самострілах Рівненської області.
 • Навчався в 1-й Житомирській гімназії, Київській колегії П. Галана, закінчив фізико-математичний факультет Київського університету св. Володимира (1886).
 • Був науковим співробітником Ботанічного саду Київського університету (1887-1894), консерватором, головним ботаніком Петербурзького ботанічного саду (1894-1917), директором Одеського ботанічного саду (1928-1937).
 • Член Київського товариства природодослідників (1887). Дійсний член УАН (1919), член-кореспондент Російської академії наук (1924), член-кореспондент академії наук СРСР (1928).
 • Помер 24 лютого 1937 р. в Одесі.
 • Фасад Президії Національної Академії наук України прикрашає меморіальна дошка на честь Липського, а одна з вулиць Житомира носить ім’я ученого.

Анекдот на тему:

Найінтелектуальніша рослина - хрін. Він усе знає!

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту