П'ятниця, 13-го та інші забобонні історії: чому треба постукати по дереву та посидіти "на доріжку"

Зображення: Michael Meier
"Йод" склав рейтинг популярних українських прикмет і знайшов у них не лише історичний сенс, а й користь сьогодні.

Пропонуємо не тягнути чорного кота за хвіст, розповідаючи про психологію забобонів (ми це вже зробили в попередній статті), а одразу перейдемо до нашого "прикметного" рейтингу.

Навіщо стукати по дереву

Мабуть, кожен з нас брав участь у безглуздому процесі пошуку чогось дерев'яного поруч, щоб, постукуючи тричі, вимовити всемогутнє заклинання: "тьху-тьху, щоб не наврочити".

А чи замислювалися ви, чому треба постукати саме по дереву? Ні, безумовно, по лобі собі теж багато хто луплять і часто цілком ефективно: наврочення боїться порожнечі. Але все-таки: якого біса в цій справі потрібні виключно дерев'яні субстанції?

Версія перша – язичницька. 

За часів, коли наші пращури молилися язичницьким богам, вважалося, що в лісі хоч і є злі духи (а дідько, якого ще називали лісовиком - "смотрящий" за ними), дерева пов'язані з їхніми добрими колегами. Тому через них можна достукатися до добрих духів. Це своєрідний виклик "швидкої допомоги" в разі, коли відчуваєш, що якась "зараза" на підході.

Версія друга – християнська. 

Коли Київську Русь хрестили, язичницькі традиції нікуди не поділися. Здебільшого вони трансформувалися. І, наприклад, перші християнські хрести в наших широтах найчастіше робили саме дерев'яними. Зокрема, й натільні. А коли хреста під рукою не було, люди шукали дерево, щоб викликати добро на допомогу.

Користь сьогодні: 

Ми, як люди сучасні, хоч і не віримо в добрих духів, що сидять у деревині, стукаємо по сосново-дубових виробах усе-таки не вхолосту. Як пояснюють психологи, така церемонія має ефект.

Стукаючи по дереву, людина, яка боїться чогось, підсвідомо вмикає психологічний механізм захисту - віру в те, що все буде добре. Щось на зразок фармацевтичного плацебо, тільки в психологічному плані. Тож стукайте на здоров'я!?

Чому бояться п'ятниці, 13

Коріння цієї фобії, у якій є дві назви і обидві не вимовляються (щоб ви не зламали язик, ми сховали ці терміни сюди), приховуються в Біблії.

Саме п'ятого день тижня Каїн убив свого брата Авеля. У п'ятницю розіп'яли Ісуса. А на таємній вечері, після якої Юда зрадив Христа, були присутні 13 осіб (Ісус + 12 апостолів). Причому сама зрада Іскаріота описується саме в 13-й главі Євангелія від Іоанна

Є "підозрілі збіги" й у інших стародавніх знаннях. Так, у Таро карта Смерті називається 13-й Аркан. А в Каббалі число 13 і смерть позначаються однією літерою, причому ця літера - 13-а в староєврейській абетці (mem).

Користь сьогодні:

Ця дата подарувала світові серію фільмів жахів "П'ятниця, 13-е" (Friday, The 13th), які стали, мабуть, найвідомішим кіножахіттям (у всіх сенсах цього слова) масової культури.

Починаючи з 1980 року, вийшло вже 12 хорорів на цю тему. А хокейна маска, в якій головний герой-маніяк шматує всіх поспіль, увійшла до топ-5 відомих атрибутів світового кінематографа.

Цікаво, що зараз триває підготовка до нового - 13-го (!) - фільму-приквелу, який буде називатися "П'ятниця, 13-е: Початок".

Фото: Arden/flickr

Розсипати сіль – чого чекати

Кажуть, що розсипана сіль - до сварки. І цьому є абсолютно логічне пояснення з історичним підґрунтям.

Сіль - чи не єдиний продукт, що не псується, а при цьому ще й чудовий консервант. Тому за часів Київської Русі її вважали символом вічності. Звідси й традиція зустрічати дорогих гостей хлібом-сіллю.

Тривалий час вона була дуже дорогою, адже до XI століття сіль у наших краях не добували, а купували у чужоземних купців. І коли хтось розсипав дорогоцінний заморський продукт, часто починалася сварка - це ж ніби гроші в пічку кинути!

Щоб розв'язати цю проблему, не обов'язково стукати по дереву. Тут в справу вступає інша прикмета. Той, хто розсипав сіль, має негайно кинути три щіпки через ліве плече та розсміятися. І цьому є психологічне пояснення - радість відганяє сварку.?

Jason Tuinstra/Unsplash

Користь сьогодні: 

Чесно кажучи, комунальники українських міст щороку дедалі більше нівелюють цю прикмету. Якби наші пращури побачили, скільки солі сучасні чиновники висипають на тротуари та дороги, вони б їх на кілок посадили.

Що ж стосується особистих відносин, то сучасна молодь в подібних ситуаціях замість плювання через плече і сміху частіше використовує інший спосіб, що викликає радість і відганяє сварки, - старий добрий секс. ?

Чому не можна передавати через поріг

Dr. Wendy Longo/Unsplash

Ця на перший погляд дивна прикмета насправді має потойбічне обґрунтування.

Річ у тому, що до 5-6 століть похоронні обряди серед слов'ян були зовсім не такими, як зараз. Наші пращури ховали своїх близьких не на кладовищах, а біля осель або навіть у них, як правило, під порогом і під грубкою. Вони вірили, що духи померлих допомагатимуть тим, кого вони любили за життя, не пускаючи всяку нечисть в оселю.

А щоб не турбувати цих духів, намагалися не затримуватися на порозі, не передавати щось через нього. З тієї ж причини не можна й сидіти на порозі.

Користь сьогодні:

Нам вдалося знайти два "бонуси" для тих, хто вірить у цю прикмету. По-перше, у них менше шансів прибити руку дверима.? По-друге, дверний проріз - "найнаскрізніше" місце в квартирі або оселі, а отже, ті, хто там не затримується, не застуджуються через протяги.?

Для чого треба присісти "на доріжку" та не можна повертатися

По суті, ці прикмети - продовження попередньої. Вони так само пов'язані з вірою в домашніх духів, які, як вважалося, чіпляються до людини, заважаючи їй піти за поріг (під ним, як ви пам'ятаєте, вони й "мешкають").

Присівши ж перед дорогою, люди, які вирушають з оселі, як би вводять духів в оману. Мовляв, ми нікуди вже не збираємося.

Звідси ж "ростуть ноги" й у поганої прикмети, пов'язаної з поверненням додому з півдороги. Наші пращури боялися, що духи можуть розлютитися за ошукування та заподіяти ще більше проблем у дорозі.

Тому, якщо вже довелося повернутися, треба подивитися в дзеркало, яке, як вважалося, підсилює енергію людини.

 

Resi Kling/Unsplash

Користь сьогодні:

Насправді прикмета посидіти "на доріжку" дуже корисна. За ці декілька хвилин людина може спокійно подуматий згадати, чи не забула вона чого.

Тож, навіть якщо ви й смієтеся із забобонів, посидіти "на доріжку" зайвим не буде.

Матерiали по темi
Психологія забобонів: звідки ростуть ноги у "чорних котів"
Олексій Сисоєв
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту