Завдяки чому Південна Корея, Тайвань та Японія перемагають коронавірус без карантину: три мудрі історії

Попри пандемію, у світі ще лишилися країни, що живуть у своєму звичному ритмі, але при цьому не мають страшної статистики щодо коронавірусу. Як їм це вдається?

Поки пів світу на карантині, Південна Корея, Японія та Тайвань продовжують жити та працювати. І жодні прогнози ВООЗ про те, що без суворих обмежень настане гаплик, для них не справджуються. Йод.media розповідає, як їм це вдається.

Південна Корея

Без карантину, без заборон на вихід з дому, зі свободою пересування - Південна Корея показує один з найуспішніших та найефективніших шляхів боротьби з епідемію коронавірусу у світі. А ще цей шлях – один з найдорожчих. Бо на 50-мільйонне населення країни, за даними Worldometers, проведено вже понад 460 тисяч тестів на COVID-19. І масове тестування триває.

Авторитетні світові науковці у коментарях Science стверджують: корейський досвід – один з найкращих прикладів того, як можна розумно та без значної шкоди для усіх сфер життя та економіки взяти під контроль епідемію:

Масштабна діагностична спроможність є ключовою для контролю епідемії,

- каже Райна Макінтайр, фахівець з інфекційних захворювань Університету Нового Південного Уельсу (Сідней, Австралія).

Фото: Cait Ellis/Unsplash

Самі ж корейці розтлумачують секрет свого успіху чотирма основними чинниками:

1) збереження демократичних свобод громадян,

2) масове тестування,

3) жорсткий контроль інфікованих,

4) використання попереднього успішного досвіду боротьби з коронавірусними інфекціями.

З одного боку влада Кореї не обмежувала права і свободи здорових громадян.

"Південна Корея - це демократична республіка. Ми вважаємо, що локдаун не є розумним вибором", - каже Кім Ву-Джо, фахівець з інфекційних хвороб Корейського університету.

З іншого боку – забезпечують можливість зробити тест усім, хто цього бажає і в кого виникла така потреба. Пройти тестування можна навіть не виходячи з власної автівки, просто під'їхавши до одного з багатьох медичних пунктів і відкривши вікно.

Але якщо вже тест виявився позитивним – за хворою людиною буде встановлений жорсткий контроль. За порушення ізоляції – штраф до 2500 тисячі доларів. 

А досвід і засоби контролю за інфікованими корейці зберегли ще з 2012-го року, коли зіткнулися з вірусом MERS. Спеціальні законодавчі акти дозволяють урядові збирати дані про переміщення хворих з мобільних телефонів, відстежувати їхні банківські картки і на основі цих даних у спеціальних додатках складати спеціальні мапи. Будь-який житель Південної Кореї, за їхньою допомогою, може визначити, чи перетинався він десь із хворим на коронавірус, оцінити ступінь ризику і, у разі необхідності, зробити тест, навіть за відсутності будь-яких симптомів.

Таким чином за увесь час з моменту спалаху уханьського вірусу Південна Корея виявила близько 10 тисяч заражених. При цьому зафіксовано лише 192 летальних випадки. Для порівняння подивіться на статистику Італії: понад 132 тисячі заражених, більше 16 тисяч смертей.

Особливий предмет гордості корейців – готовність медичної системи та захист лікарів: у країні на коронавірус досі не захворів жоден (!) медичний працівник.

Тайвань

Острів у Тихому океані, лише за 150 км від материкового Китаю, мав усі шанси просто захлинутися від коронавірусу. Але влада Тайваню не лише успішно контролює епідемію, а ще й встигає при цьому давати ляпасів Всесвітній організації охорони здоров'я, членом якої не є. Справа в тому, що Китай заявляє про свої права на територію Тайваню, тому блокує його участь у багатьох міжнародних організаціях.

Але досвід острова в боротьбі з COVID-19, здається, надовго присоромив і офіційний Пекін, і ВООЗ.

На початку року, у той час, коли Китай та ВООЗ ще запевняли людство, що новий коронавірус не передається від людини до людини, влада Тайваню вже готувала офіційні міжнародні звіти до ООН, у яких повідомляла, що це – брехня.

"Ми намагалися отримати роз'яснення щодо того, що відбувається в Ухані. Але відповідь ВООЗ була лише: "Добре, ми розберемося", - розповідає Bloomberg міністр закордонних справ Тайваню Джозеф Ву. 

За словами тайванців, цей момент став переломним у їхній подальшій боротьбі з коронавірусом – вони почали діяти на випередження.

Фото: Tom Ritson/Unsplash

Миттєво встановили заборону на в'їзд до країни з Китаю, заборонили стикування круїзних лайнерів у своїх портах та встановили контроль взагалі за всіма громадянами, які повертаються додому з-за кордону.

Вже 20 січня у Тайвані було створено Головний центр епідеміологічних команд, що об'єднав провідних фахівців країни у цій медичній галузі. Паралельно, того ж дня, Тайвань почав тестувати своїх громадян на COVID-19.

Окрім того, уряд оперативно налагодив місцеве виробництво масок та зробив їх доступними для всього 23-мільйонного населення острова. 

Що ми маємо на сьогодні? Тестування на коронавірус у країні пройшли майже 40 тисяч осіб, зафіксовано лише 376 випадків хвороби (5 – летальних). При цьому країна не пішла на карантин – тут працюють торгові центри, школи, театри та інші культурні й розважальні заклади, функціонує громадський транспорт.

Острів продовжує жити у звичному ритмі, однак при цьому керівництво Тайваню точково відстежило та ізолювало близько 80 тисяч осіб, які можуть становити загрозу для здоров'я інших (ті, хто прибув з-за кордону чи контактував з інфікованими). За всіма цими людьми слідкують за допомогою смартфонів – вони мають щодня чітко описувати своє самопочуття та вимірювати температуру. Їхнє пересування відстежують по GPS, якщо люди порушують карантин - телефоний дзвінок просить їх негайно повернутися додому та зафіксувати у мобільному додатку своє місцеперебування.

Особливо влада наголошує на необхідності інформаційної гігієни: уряд щодня проводить брифінги щодо коронавірусу, а розповсюджувачів фейків чи страшилок про нього карають на рівні з порушниками карантину.

Японія

Власний оригінальний метод стримування коронавірусу обрала Японія – тут не проводять такого масового тестування як у Південній Кореї чи Тайвані, однак і не садять всю країну на карантин. Більше того, карантин не оголосили навіть при запровадженні надзвичайного стану в деяких префектурах. І попри відсутність будь-яких суворих обмежувальних заходів, за увесь час епідемії тут зафіксовано лише близько 4 тисяч випадків COVID-19 (і тільки 93 – летальних) на 127 мільйонів населення. То як їм це вдається?

Самі японці кажуть, що їх рятує власна культура – просто вони завжди поводяться так, як решта країн світу лише під страхом епідемії. Там немає традиції тиснути руки при зустрічі, цілуватися чи обійматися. Японці завжди поважають соціальну дистанцію, а також велику увагу приділяють гігієні.

Миття рук, полоскання горла дезінфекційним розчином та носіння масок - це частина нашого повсякденного життя. Нам для цього не потрібно коронавірусу,

- розповідають DW жителі Японії.

Експерти відзначають, що культура носіння медичних масок у громадських місцях розповсюдилася по світу саме з Японії. Щороку, за відсутності пандемії, японці у середньому використовують 5,5 мільярдів масок, це по 43 маски на рік на одну людину. 

Фото: Jusdevoyage/Unsplash

Окрім поведінки самих громадян, призупиненню епідемії посприяла влада. Ще у січні-лютому японський уряд визначив групи ризику COVID-19, відстежив та ізолював людей, що поверталися з-за кордону. За офіційними даними, завдяки цьому 80% виявлених хворих не заразили інших та не передали вірус далі.

Тестування на COVID-19 при цьому заборонено проводити просто за бажанням людям, які не мають симптомів. Їх проводять лише людям з найважчими симптомами, а також літнім і тим, хто повернувся з-за кордону. Решту із симптомами ГРВІ просять просто сидіти вдома та нікуди не ходити. І, о диво, вони сидять. Кажуть, що таким чином висловлюють повагу до держави та співгромадян. 

Тим часом у країні продовжують працювати магазини та ресторани, а кількість фірм, що вирішили працювати дистанційно – на рівні 50%. Навіть Олімпіаду-2020 у Токіо уряд переносив на наступний рік з великим небажанням – мовляв, це не тому, що у нас проблеми з коронавірусом, це тому, що проблеми є у тих країн, які до нас приїдуть на Ігри.

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту