Зелена енергетика на межі кризи? Екологи це підтверджують, але не все так погано

Чому інвестори можуть піти з України, а енергетика розвиватиметься лише на малих підприємствах – відповіді нижче ?.

"На Дніпровщині запрацювала ще одна сонячна електростанція", "Українська компанія інвестує у "зелену" енергетику 170 млн доларів", "На Рівненщині запрацює найбільша в області сонячна електростанція", - це заголовки новин, які ми досить часто бачимо у стрічках. Завдяки цьому формується враження, що Україна активно рухається у бік "озеленення" енергетики, тобто масово будує вітряки, сонячні панелі та біогазові комплекси.

Не сперечаємося - розвиток є. Однак з початку 2020 року "зелений" тариф зменшили для нових установок. А завдяки цьому закону, у разі ухвалення, "зелені" тарифи планують зменшити ще й для робочих станцій. Через ці фактори, а також низку інших причин, ідеальна візія "зеленої" енергетики може так і лишитися візією і не стати реальністю. Експерти розказали, чому. ☝

Що таке "зелений" тариф та чому він знижується

"Зелений" тариф – це механізм, що стимулює розвиток енергетики з альтернативних джерел - вітру, сонця, води тощо. Власники компаній, які займаються такою енергетикою, отримують гарант від держави, що та закуповуватиме у них енергію за відносно високими цінами.

Схема приблизно така: будуються поля сонячних панелей чи вітряки. Власник продає отриману від них електроенергію державі, ще й за нормальні гроші. А держава використовує електроенергію, отриману екологічним шляхом. 

Або ж інший спосіб: власник пускає "зелену" електроенергію на особисті потреби й так заощаджує гроші. У будь-якому разі, всі в ажурі.?

Однак ідеальна схема на папірці виявилася не такою ідеальною в українських реаліях.

З одного боку, завищені ціни були гарантією для іноземних інвесторів у тому, що наша держава їх "не кине". А таких інвесторів в українську "зелену" енергетику – більшість. З іншого боку, через завищені ціни з'явилися монополісти, які добряче на ній поживилися. ??

Держава одразу пояснила: завищені ціни на енергію будуть лише на початку. Згодом "зелений" тариф зменшуватиметься, адже уряд не може платити стільки грошей компаніям. І це вже відбувалося раніше. Однак у 2020 році "зелений" тариф пропонують зменшити суттєво - від 2,5 до 60%. Тому про кризу "зеленої" енергетики заговорили активніше.

То що ж з українською "екоенергетикою" не так?

"Зелена" енергетика є, але грошей на неї немає

Зниження тарифу сталося з різних причин. По-перше, це унеможливлює надприбутки, які отримують компанії зараз. Останніми роками зменшувалися ціни на сонячні панелі, що зробило їх доступнішими для людей. А, отже, збільшилися і заробітки таких підприємців. 

Держава стільки коштів для виплат не має. Вже зараз заборгованість сонячним, вітровим та біоенергетичним підприємствам складає понад 16 мільярдів гривень. Тому треба було шукати шляхів, як зупинити накопичення цих боргів. ??

Інвестори навіть погодилися на зниження тарифів, аби тільки вони були адекватними та гарантували, що принаймні якісь гроші їм надходитимуть. Але якщо тарифи ще більше уріжуть – може статися біда.?

Інвестицій в "зелену" енергетику стане менше

Через зниження тарифів інвесторам може стати невигідно працювати із зеленою енергетикою в Україні. Тому до 2029 року їхня присутність в Україні може різко скоротитися. А, нагадуємо, закордонних інвестицій в альтернативну енергетику більше, ніж вітчизняних.

Оксана Алієва, координаторка програми "Зміни клімату і енергетична політика" у фонді Гайнріха Бьолля:

Це негативно відіб'ється на українському інвестиційному кліматі в будь-якому разі. В Україні й так нестабільна як політична, так й економічна ситуація, і подібні кроки, особливо для закордонних інвесторів, демонструють нестабільність і підвищують ризики. Тільки високий зелений тариф може бути привабливим для інвесторів.

Проблема ще й у тому, що інвестори погоджувалися на зниження тарифів за умови отримання певних переваг. Ось тільки держава змінила правила гри під час самої гри, відмовившись надавати преференції таким компаніям і скоротила "зелений" тариф всім без винятку. Тому інвестори розглядатимуть інші країни для інвестувань, щоб отримувати більше гарантій.

Попри таке нерайдужне майбутнє, екотехнології в Україні варто підтримувати й надалі – у вигляді малих станцій, умови роботи для яких не варто змінювати. Тоді активніше почнуть з'являтися станції до 1 мВт – наприклад, дахові, які можуть задовольнити власні потреби фабрик та інших промислових виробництв.

Аукціони досі не запущені. Але якщо й запустять – проблем менше не стане

Закон про "зелені аукціони" ухвалили ще у квітні 2019 року. Він передбачав, що виробляти електроенергію будуть ті підприємства, які запропонують оптимальну ціну для її виробництва на торгах. Для цього передбачені квоти. А держава таким чином зможе заощадити. Якщо говорити простою мовою, то аукціон - це "хто краще, той і отримає підтримку від влади". Перший аукціон повинні були провести навесні 2020 року, але цього не сталося. Експерти сумніваються, що це взагалі вдасться зробити до кінця року.

Степан Кушнір, голова ГО "Хмельницький Енергетичний Кластер": 

Вже зараз існують проєкти, які готові до інвестицій, у них є ділянки для розміщення станцій. Але невідомо, чи виграють ці проєкт на аукціонах. Станціям видаються технічні умови для роботи, а в режимі "очікування" можна просидіти дуже довго - до моменту, коли доведеться міняти технічні умови. Тому станції можуть просто зникнути, адже ніхто не може гарантувати, коли вдасться їх побудувати або запустити.

Експерти побоюються, що у разі запуску аукціонів можуть виникнути проблеми у малого та середнього бізнесу, адже їм доведеться конкурувати з іноземними інвесторами, які здатні заплатити найнижчу ціну. 

Проблема не тільки у грошах і законах. Проблема ще й у технологіях

Українські мережі не витримують напруги – саме так можна описати те, що відбувається в енергетиці останні два роки. Компанії не можуть спланувати, скільки сонячні та вітряні станції можуть дати електроенергії через мінливість погоди. 

Степан Кушнір, голова ГО "Хмельницький Енергетичний Кластер": 

Енергії потрібно виробляти рівно стільки, скільки її треба спожити. Не більше і не менше. Більше – не витримують потужності, менше – десь може зникнути світло. Якби держава підходила до цього питання правильно, регулюючи кількість видачі дозволів сонячним електростанціям на приєднання до мережі, ситуація була б іншою. А так – Укренерго як головний гравець видав їх стільки, що ліміт на сонячну електроенергію в Україні перевищений удвічі.

Найбільше станцій на півдні. А має бути по всій Україні

В Одеській та Херсонській областях зараз розташовано найбільше станцій альтернативної енергії. І це зрозуміло: майже завжди сонячна погода, поля та доступ до води. Але через це доставка електроенергії, наприклад, на північ стає дуже дорогою. До 18% енергії дорогою ще й втрачаються – через застарілість мереж.

Урівноважити вартість можна, якби регіони вивчали щодо ресурсів для кожного з видів "зелених" джерел енергії та розташовували станції на цих місцях. Це також забезпечувало би потреби населення поблизу. 

Давня знайома корупція

Хоча більшість компаній, які займаються енергетикою в Україні – іноземні, є частка вітчизняних груп впливу, які теж з нею працюють. Саме вони мають найбільші станції, навіть за мірками Європи. Експерти кажуть, що навряд чи їм вдалося б їх побудувати, якби у них не було "потрібних зв'язків". Зокрема з обленерго та Укренерго, що транспортують електроенергію. 

Існують випадки, коли сонячні електростанції будують на полях чи навіть історичних курганах. Але це – поодинокі випадки, з якими зазвичай розбираються правоохоронні органи. Якщо цього не сталося – вже тоді варто говорити про корупцію.

Оксана Алієва, координаторка програми "Зміни клімату і енергетична політика" у фонді Гайнріха Бьолля:

В Україні немає єдиного обліку земель, геодезичних кадастрів. Тому ризики корупції існують, це правда. Але якби під час аукціонів запровадили такий механізм, як регіональне квотування, то цього вдалося б уникнути. Станції з'являлись би там, де їх не вистачає. І на дозволених місцях.

Р.S.

Попри сумні факти, експерти впевнені, що "забивати" на зелену енергетику не варто. Вона вже показує свої результати й проявляє ті негативні процеси, які були в українській енергетичній (і не тільки) галузі раніше. Якщо проаналізувати наявні проблеми, то можна уникнути ще глибшої кризи у майбутньому, що потребуватиме вже мільярдних інвестицій.

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту