"Життя онлайн": як навчити дитину приборкувати тролів і хейтерів та пояснити їй, що таке порно

У видавництві #книголав вийшла нова дитяча книжка про безпеку в онлайні. Там розповідають, як уберегтися від кібербулінгу, вірусів та інших халеп в інтернеті. Йод.media прочитав книжку та поспілкувався з психологинею про те, чому цькування вже не обмежується вулицею і що варто знати батькам.

Як пояснити дитині, чому в інтернеті є зображення і відео оголених людей в сексуальних позах? Чи може близький друг раптом стати кривдником? А якщо незнайомець попросив тебе увімкнути веб-камеру?

Відповіді на ці питання можна знайти у книзі "Життя онлайн" британської авторки Луї Стовелл, яку українські читачі можуть пам'ятати за виданням "Політика для початківців". 

Цього разу вона звернулася до школярів та їхніх батьків з розмовою про те, як зробити інтернет не тільки веселим і корисним, але й безпечним місцем для себе. 

Тест для тих, хто занурюється у соцмережі

Книжка складається з 11-тьох розділів для дітей та одного - з підказок для батьків, опікунів та інших дорослих. Легко, з гумором та без надмірного повчання авторка пояснює, чому, наприклад, вже у 10 років варто подумати, чи не плануєш ти за якийсь час стати прем'єр-міністром або зіркою світового масштабу.

Якщо рукописи все ж таки горять, то скріншоти із соцмереж - ні. Отже, перш ніж робити пост, авторка пропонує перевірити себе за допомогою простого тесту - відповісти на такі питання:

  • Чи хочеш ти, щоб це побачила твоя бабуся?
  • Якщо ти про когось щось пишеш, то чи скажеш це віч-на-віч з цією людиною?
  • Якщо ти станеш відомою людиною, то як почуватимешся, якщо цей допис винирне в новинах?
  • Може, ти згодом непокоїтимешся про цей допис? Якщо так, то чи вартий він твоїх переживань?

Впевнені, після цих "контрольних" питань замисляться не тільки діти. ?

Кожен розділ книги застерігає дитину від небезпек, проте водночас наводить і причини полюбити інтернет:

Алгоритм протидії булерам та маніякам

Цей неформальний довідник торкається і більш неприємних речей, про які батьки часто не наважуються говорити з дітьми вголос. 

Наприклад: що робити, ставши жертвою кібербулінгу? Для початку авторка радить запам'ятати одну дуже важливу річ:

У тому, що тобі довелося стати жертвою кібербулінгу, немає твоєї провини.

А далі діяти за наступним алгоритмом:

 

Також авторка пояснює, хто серед дорослих може бути небезпечним для дитини:

Психолог: "Авторитет для дітей - лише обізнані в технологіях батьки"

Те, що батьки часом орієнтуються в гаджетах гірше, ніж їхні діти, давно стало приводом для жартів. Чому ця ситуація не є правильною, пояснює Наталія Мудрик - практична психологиня Креативної Міжнародної дитячої школи (КМДШ) у Львові: 

- Важливо, щоби батьки розвивались і були обізнаними у цифрових технологіях. Лише тоді діти вважатимуть їх авторитетами і прислухатимуться до їхніх порад.

-  Якою інформацією щодо перебування своєї дитини в мережі  потрібно володіти?  

- Важливо знати, що ваша дитина бачить і чує в інтернеті, з ким спілкується, що про себе розповідає. Найкраще, якщо її сторінки у соцмережах ви створите разом. Встановіть налаштування приватності, які захистять дитину від перегляду і коментування її дописів незнайомцями. Розкажіть, які паролі є надійними та попередьте, що їх не можна називати навіть найкращим друзям.

Якщо у вас довірливі стосунки, подружіться з нею у соцмережах. Дитина має почуватися комфортно, але не забувати ставити собі питання: "Чи хотів би я, щоб мої батьки побачили ці фото?". Якщо "ні" - їм не місце в мережі. 

Перш ніж купити своїй дитині комп'ютерну гру - ознайомтеся з нею. Зверніть увагу на рейтинги та обмеження щодо віку. Подбайте про наявність і оновлення антивірусних програм на всіх пристроях.

Наталія Мудрик.

Додайте до закладок безпечні сайти, де можна послухати музику, подивитися фільм та скачати гру - це допоможе уникнути доступу дитини до неналежних матеріалів. Найкращий варіант - сімейна підписка  на Google або Apple музику та кіно.

І не забувайте, що найдієвіший - ваш власний приклад. Демонструйте культуру спілкування в інтернеті. Адже інколи діти спілкуються і жартують між собою, не розуміючи, що їхні слова ображають інших. Потрібно це пояснювати. Наприклад, в нашій школі є "День безпечного інтернету", лекції на тему булінгу, кібербулінгу.

"Цькування більше не обмежуються школою або вулицею"

- Чи правда, що цькування, яке так часто псує життя підліткам, зараз значною мірою перемістилося в онлайн? 

- Насправді, так. Адже ми живемо в час технологій, а це означає, що цькування більше не обмежуються шкільним подвір’ям або вулицею.  Хулігани і "погані хлопці/дівчата" були завжди, проте сьогодні технології дають їм зовсім нову платформу для  дій. На відміну від традиційного знущання, кібербулінг не потребує безпосереднього контакту, фізичної сили або сили групи людей і не обмежується лише кількома свідками. Зазвичай це відбувається анонімно через що важче відслідкувати кривдника. Також потрібно пам’ятати: через соцмережі інформація поширюється миттєво. Один клік – і принизливі фото, відео, пародійні зображення, чутки стають публічними. 

- Чи є статистика, скільки злочинів проти дітей почалися з онлайн-булінгу? 

- За даними "Ла Страда-Україна",  у 2017-2018 роках вони отримали 40 072 дзвінків на гарячу лінію. 13 381 з них стосувались небезпеки дітей в мережі. У 11 581 випадках по допомогу зверталися самі діти. 

2020 року Валерія Іонан, заступниця міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції, зазначала: кожні 5 хвилин в інтернеті фіксується сторінка, що демонструє сексуальне насильство над дитиною. Понад 46 мільйонів зображень сексуального насильства над дітьми зберігаються в базі Європолу. 40% матеріалів містять зображення дітей молодше 10 років. І кожне третє повідомлення – це оголені селфі. 

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту