Зірка серіалу "Слуга народу": про психологію, харасмент та інші принади акторського життя

Колонка кіноакторки Анастасії Чепелюк про те, що залишається за кадром і чому робота, про яку мріють мільйони, не така проста, як здається. Написано на основі реальних подій.

Нещодавно я відвідала редакцію інтернет-журналу "Йод" - і мій внутрішній гуманітарій "заграв новими фарбами". Захотілося відчути себе журналістом.

☝ По-перше, цікаво.

☝ По-друге, корисно для моєї основної професії - все-таки нова роль.

Друзі з "Йоду" мене підтримали: розповіли, показали, дали пару "стусанів" (читай - порад) новоспеченій "колезі" - і я взялася за свою першу статтю.

А написати вирішила про те, що відчула на собі та ось уже 12 років продовжую відчувати на власній шкурі: радості й труднощі професії кіноактора, про які багато говорять, але мало знають.

В гостях у "Йода". Фото: Дарія Давиденко.

Освіта: чи потрібна вона?

Я вступила до театрального в 16 років. Закінчила в 20 і можу з твердістю сказати, що професію кіноактора продовжую здобувати постійно й після закінчення університету.

По-перше, вищі театральні заклади більше орієнтовані на театр, а, по-друге, на мою думку, диплом для артиста важливий не так, як його харизма, органіка та енергетика.

Фото надано Анастасією Чепелюк

Хіт Леджер, прекрасний артист, царство йому небесне, казав: "Немає в мене ніякої особливої ​​техніки гри. У акторства немає правил, я граю на чистих інстинктах".

Це не означає, що акторська освіта марна. Саме в університеті на базовій основі я здобула необхідні навички акторської майстерності. Але розвиток, становлення та успіх у професії залежать виключно від подальшої роботи над собою, досвіду і терпіння.

Тому Ренаті Литвиновій, Юлії Снігір та Оксані Акіньшиній відсутність акторського диплома не заважає бути самобутніми, цікавими, успішними, а головне - професійними акторками.

Талант: проб'ється сам?

Безумовно, в професії актора талант першорядний, але, як показує практика, це далеко не найважливіший критерій для того, щоб зробити кар'єру і залишатися хоч мінімально затребуваним.

Занадто багато зірок має зійтися, щоб артисту дісталася роль: від запрошення на проби та їхнього успішного пройдення, до затвердження усіма інстанціями - від режисера до каналу, який транслюватиме продукт. 

У другому сезоні сериалу "Слуга народу" Анастасія зіграла помічницю президента Голобородька. Фото: студія "Квартал 95"
Найчастіше вміння опинитися в потрібний час у потрібному місці стає основним пропуском у професію незалежно від таланту.

Знайомства з кастинг-директорами та режисерами, інформація про запуски проєктів, а, отже, і про проби в ці проєкти, цілий ланцюжок людей, від яких залежить затвердження на роль... Це про удачу, але не про талант. На жаль.

Self-made: соцмережі в допомогу

Кіноіндустрія - це ринок. Ринок з доволі жорсткою конкуренцією. Щоб зробити кар'єру, артист не має права лежати на дивані та чекати дзвінка. Бажано постійно прокачувати себе всілякими майстер-класами й тренінгами, якнайбільше більше читати й дивитися якісне кіно. Також важливо бути на виду, особливо якщо у артиста немає агента.

Як правило, агентам вигідно працювати з уже медійними акторами, які завжди "в строю". Їх можна зрозуміти, адже кінематограф - це бізнес. Але в такому випадку дуже складно отримати можливість спробувати себе на роль артистам, я вже не кажу про те, щоб роль отримати. Доводиться "шкребти по засіках" новини про запуски проєктів, нагадувати про себе.

Досить продуктивно в цьому випадку працюють соцмережі, особливо Facebook та Instagram. Я часто отримувала ролі з їхньою допомогою, тому намагаюся свої сторінки в соціальних мережах розвивати і розширювати, щоб кастинг-директор, режисер, продюсер мали уявлення про мене як про професіонала й особистості.

До речі, багато в чому саме завдяки Instagram вистрілила одна з моїх улюблених сучасних актрис - Ірина Горбачова ( "Аритмія", "Я худну" та ін.). Регулярно завантажуючи різні кумедні ролики а-ля "я в метро", "я перед виставою", "а це я просто танцюю", Іра набрала величезну кількість підписників. Після чого посипалися різні запрошення на шоу, в рекламу, а потім - і на ролі в багатьох кінопроєктах.

Фото: Дарія Давиденко / Йод

Зовнішність: "тюнінг" – за і проти

До обов'язків актора входить не тільки ретельна робота над роллю та ідеальне знання тексту, а й догляд за зовнішністю, підтримання себе в хорошій фізичній формі. Чи не для світських заходів і соцмереж, а зовнішність артиста - це його робочий інструмент.

Чого я не розумію (та й більшість режисерів теж), так це зайвий "тюнінг", що позбавляє індивідуальності.

Акторка має бути максимально природною, інакше ризикує мати в кадрі доволі дивний вигляд, особливо якщо проєкт історичний або військовий.
Фото: студия "Квартал 95"

Також не поділяю любові артистів до великої кількості татуювань. Як правило, це ускладнює роботу. Одного разу я знімалася з артистом, якому по дві години перед кожною зміною заклеювали ти загримовували великі татуювання. Гримерку цеху було несолодко, всі інші очікували.

Харасмент: від сумного до смішного

Після голлівудського скандалу з Харві Вайнштейном про секс-домагання в акторській професії говорять багато й бурхливо. Але, як показує мій досвід, ця ситуація перебільшена.

Так, є актори/акторки, які прокладають собі шлях через ліжко, але таких меншість.

Особисто в мене не було пропозицій "в постільних тонах". Але якби хтось із режисерів або продюсерів запросив о 12 ночі в свій готельний номер "обговорити перспективи проєкту" та "знайти зерно ролі", я би просто не прийшла.

Для мене акторки, які розповідають про подібні "секс-візити", комічні. Адже вони ж самі пішли на ці "рольові ігри"! Вночі. У готель. Невже реально думали, що йдуть "поговорити"?!

Я стверджую: абсолютна більшість артистів досягають успіху завдяки тому, що постійно удосконалюються. Якщо, звісно, вони при цьому ще й психологічно стійкі.
Фото надано Анастасією Чепелюк

Психологія: чому актори "ламаються"

Акторська професія дуже залежна. Ти постійно залежиш від дзвінка.

Як сказала в інтерв'ю Радіо Свобода для Esquire Френсіс Макдорманд: "Той, хто вибирає акторство як професію, повинен пам'ятати, що він отримає від цього лише дві речі. Перша: попри те, скільки грошей йому вдається заробити від випадку до випадку, він завжди залишиться безробітним. Друга: у акторів ніколи немає ніякої влади".

Справді, психологічно складно винести періоди застою, не втратити віру в себе і не опустити руки. Особисто для мене не така страшна фінансова нестабільність у професії (за 12 років я встигла попрацювати і Телепузиком в торговому центрі, і офіціанткою, і хостес, і ведучою корпоративів, і організатором заходів), скільки нестабільність у затребуваності.

Коли по пів року-рік немає проєктів, депресія не змушує себе довго чекати.

Так, є артисти, які не витримують. Починають пити або страждають від психічних розладів. У нас подібні епізоди називаються просто - "зламався".

Фото: Дарія Давиденко / Йод

Як легше справлятися з професійної "ламкою"? Мати "запасний аєродром". Ідеться про паралельний розвиток в інших напрямках, будь то бізнес, курси манікюру, SMM-менеджмент...

Як показує досвід, актори, у яких є подібна "заміна", менше страждають через депресії та швидше повертаються в професію після "застою". Якщо, звісно, захочуть.

З Олександром Пікаловим та Євгеном Кошовим на зйомках "Слуги народу". Фото надано Анастасією Чепелюк

Фільми та серіали за участю Анастасії Чепелюк

  • "Слуга народу", 2 сезон
  • "Дзвонар"
  • "Дочки-мачухи"
  • "Вижити після", 3 сезон
  • "Таємниці слідства"
  • "Жити заради любові"
  • "Спеціаліст"
  • "Любов з випробувальним терміном"
Анастасія Чепелюк
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту