Зірка європейського кінематографа з Києва стала першою українкою в Голлівуді

Ганна Стен (Фесак) – актриса кіно і театру, художниця, викладач акторської студії, ведуча телебачення і радіо. Перша українська представниця на американській «фабриці марень».

Обожнювали і в СРСР, і в Європі, і в Америці

Неймовірно, але факт: за 3,5 роки, проведені в Німеччині після втечі із СРСР (1928), наша землячка засяяла новою зіркою на небосхилі європейського кінематографа (знімалася й у Франції). Однак на береги Рейну 20-річна Ганна приїхала, вже маючи визнання у рідному Києві та й усьому СРСР.

Левова частка джерел вказує: дебютувала Фесак (Стен - творчий псевдонім) у комедії "Дівчина з коробкою" (1927). Але не так! Насправді у бойовику "Міс Менді", знятому на рік раніше. І не просто був - чергу відбув, а який став у СРСР найкасовішою стрічкою 1920-х! Ганні тоді не було ще й 18-ти. Отакий початок кінокар’єри!

1927-го Стен зіграла ще й у драмі "Земля в полоні", а наступного року – в "Провокаторі",  "Моєму синові", "Білому орлі". Останній частково фільмувався в Німеччині, звідки киянка вирішила не повертатися. Загалом на момент еміграції успішно знялася у 10 стрічках, ставши зіркою першої величини радянського кіно. Та по-справжньому її талант розкрився в Європі, де вона стала, без перебільшення, кіноіконою!

Стен обожнювали однаково палко й у Берліні, й у Парижі. 1931-го її творча тека поповнилася головними ролями у фільмах "Вир пристрасті", "Бомби над Монте-Карло" та "Сальто-мортале". А її Грушенька з картини "Вбивця Дмитро Карамазов" спричинила  справжній фурор! І купу пропозицій від європейських режисерів.

Та 1932 року наша землячка зустріла американського режисера та продюсера Семюеля Голдвіна, який у захваті від того знайомства заявив: "Це найзначнішій день у всій моїй кар’єрі. Вона - щось особливе, вона - зірка". І запросив Стен до США…

По той бік океану Ганна стане першою зіркою Голлівуда з України, зніметься більше, ніж у Європі, отримає відзнаку Венеціанського фестивалю за роль у фільмі "Шлюбна ніч" (1935). Однак її доля в Америці складеться, ой, як не просто…

Глядач не прийняв "нову Грету Гарбо"

«Шлюбна ніч» (1935)

Чужа країна, інший продюсер, незнайоме оточення. А головне – зовсім інша концепція кіно: у Європі - почуття, за океаном – трюки; в Європі – "Не вірю!", за океаном – "Вірю апріорі!". До того ж, як відомо, неможливо впрягти в голоблі трепетну лань…

Пізніше Семуель Голдвін зізнається, що мав намір "зліпити" з киянки "нову Грету Гарбо", про що й запустив шалену рекламу. Імовірно тому глядач навіть не намагався розгледіти в актрисі особистість, талант, оцінити професійне вміння: він просто шукав схожість першої з другою.

Додайте сюди ще малозрозумілу для американців "загадковість слов’янської душі" та незнання англійської (втратила рік на її вивчення) - й отримаєте вирок не на користь першокласної актриси.

Вибір залишався невеликий: або "лягти" під голлівудські традиції, або, граючи у власному стилі, поступово скочуватися до другорядних ролей. Але Голдвін знайшов третій варіант: повернути Стен у "середовище почуттів". Поспіль зняли три стрічки з нею: "Нана", "Ми живемо знову" (обидві – 1934-го) та "Шлюбна ніч" (1935).

Критики гру киянки відзначали. На жаль, глядач усе одно продовжував складати "порівняльну таблицю" і, не угледівши "другої Гарбо", до залів не поспішав…

Французький кінокритик Жан-Лу Пассек пізніше констатує: "Ганна Стен… залишається... трагічним представником світу голлівудських зірок великої епохи".

Сам Голдвін до кінця життя вважав, що дав маху, запросивши Ганну до Голлівуда, бо за 30 років кінокар'єри в США вона знялась лише у 14 стрічках. А от сама Стен в інтерв'ю незадовго до смерті заявила: вона ні за чим не шкодує і рада, що змогла залишитися собою.

Цікаві факти

📽 Мати нашої землячки – шведка, танцівниця Київського театру опери та балету.  

📽 Починаючи з 12 років, майбутня акторка певний час брала участь у циркових виставах.

📽 Першим чоловіком Ганни (1927) став один з найвідоміших радянських режисерів того часу – Федір Оцеп. За чотири роки шлюбу він встиг зняти дружину в чотирьох фільмах.

📽 До 1929-го року акторка Стен знімалася поперемінно то в Москві, то в Києві.

📽 За легендою, вигаданою для журналістів, з другим чоловіком, режисером Юджином Френком киянка познайомилася 1932 року в США, коли її авто зіткнулося з авто незнайомця, в якого вона "закохалася з першого погляду". Насправді це відбулося роком раніше на зйомках фільму "Вбивця Дмитро Карамазов", у якому Френк виступив продюсером. Ганна тоді була ще заміжньою.

Ганна Стен та Федір Оцеп

📽 1936 року знялась ще в одній стрічці Френка "Самотня жінка", сценарій до якої написав… її перший чоловік Оцеп.

📽 Олександр Вертинський присвятив нашій землячці пісню "Акторці" (1934).

📽 За версією легендарного співака та кіноактора Мориса Шевальє, 1935 року найвродливішими жінками світу були: Грета Гарбо, Марлен Дітріх та Ганна Стен!

📽 Відповідаючи на запитання, чи знає вона українську, Ганна сказала, що до 15 років була україномовною. А потім переїхала до Москви…

З досьє Ганни Стен

  • Народилася 3 грудня 1908-го в Києві.
  • Навчалася в Київських балетній школі та державному театральному технікумі.
  • Загалом зіграла в 35 картинах, здебільшого в головних ролях. Закінчила кінокар'єру 1964-го.
  • Займалася живописом. Її роботи експонувалися в Бостонському музеї, низці європейських країн.
  • Померла 12 листопада 1993-го в Нью-Йорку.
  • Про долю нашої землячки йдеться у книгах Г. Каніна "Голлівуд" та "Українська спадщина в Америці", виданих у США.

Анекдот на тему

У Голлівуді режисер для батальної сцени запросив 10-тисячну масовку.

- Ви мене лишите без цента в гаманці! - кричить продюсер.

- Не турбуйтесь. Я наказав під час зйомок стріляти справжніми патронами.

📽📽📽

Фото: wikipedia.org

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Сергей Нобелев
Глазам больно читать
13 серп 2019 р., 13:08
Ви
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту