Мода на золоті унітази: для кого, навіщо та за скільки

В ніч з 22 на 23 лютого 2014 року з України втік її президент Віктор Янукович, залишивши по собі не найкращу славу, символічним втіленням якої став "золотий унітаз". Але зараз, через шість років, цей символ корупції, розкоші і вульгарності є трендом. "Йод" розібрався, чому у золотої сантехніки і тепер чимало шанувальників.

Розібратися в питанні золотих унітазів ми вирішили не заради оригінальності, а з абсолютно серйозною метою зрозуміти: для чого людям просто необхідна ця річ удома.

Трендовий унітаз декорують брязкальцями під золото або ж просто фарбують у золотий колір. Тому далі будемо писати слово "золотий" у лапках, так правильно, і так чесно по відношенню до всіх, хто будь-коли був пов'язаний з цією річчю і в кого такий унітаз є.

Отже, чому для одних "золотий" унітаз - "для статусу", а в інших викликає роздратування та огиду? І найцікавіше - що відбувається в головах у тих, для кого важливо справляти потребу в "золотих" сортирах?

За допомогою історії, психотерапевта Анни Крайлюк і фахівця з металізації стантехнічної кераміки та продавця "золотої" сантехніки Антона Антонова "Йод" знайшов відповіді.

Монарший унітаз-трон: початок покладено

Уперше сісти на дорогоцінний унітаз-трон, причому в природних потребах і перед очима інших, дозволив собі король Франції Людовик XIV.

Цей монарх взагалі був ненормальних поглядів на розкіш, золотом прикрашав практично все, що його оточувало, отримував насолоду від дотику до своїх золотих прикрас.

Правда, унітаз Людовика не був виконаний з дорогоцінного металу повністю, він був порцеляновим з позолотою та інкрустований дорогоцінним камінням.

Проте початок був покладений: подібне відхоже місце стало символом нестримної розкоші на межі безумства. А ще - предметом політичних розборок, піару, скандалів, перетворюючи їх власників на посміховисько або жертв.

Політична жертва – Ердоган

Беззмінний лідер Туреччини – ще той поціновувач розкоші найвищого ґатунку. Чого тільки вартий його палацовий комплекс із тисячу кімнатами, куди він переїхав після перемоги на виборах у 2014 році. Хороми будувалися зі скандалом: по-перше, їхні божевільні масштаби, по-друге, розташований він у природоохоронній зоні, по-третє, його захмарна вартість, за деякими даними, - 17 млрд євро.

Через рік лідер опозиційної народно-республіканської партії Кемаль Киличдароглу заявив: ердоганівські унітази обладнані "золотими" сидіннями. 

На кону стояла відставка глави держави, у всякому разі, Ердоган пообіцяв це зробити, якщо кривдник прийде до нього та знайде "золоту" сантехніку.

На що Кемаль дав відмову. Президент звернувся до суду, вимагаючи 100 тис лір (420 тис гривень) компенсації за моральні збитки. І в січні 2016 року суд Анкари виніс своє рішення не на користь Ердогана. Президент був зобов'язаний відшкодувати судові витрати Кемаля в розмірі 10 турецьких лір (42 грн), а також 1500 лір (6 300 грн) за послуги адвоката.

Разом з цим звинувачувати Ердогана так сміливо та публічно в наявності "золотих" унітазів або деталей до них, та й взагалі в жаги до розкоші, вже ніхто не намагався.

А чи був унітаз?

І якщо скандал в Туреччині зійшов нанівець, то в нашій країні в історії з президентом-утікачем і його "золотим" унітазом є незрозумілі моменти. Отже, це все-таки пік одержимості багатством або політичний піар?

Тут потрібно нагадати, що до таємничого "золотого" унітазу Януковича, цей предмет уже брав участь у публічних заходах.

У 2012 році представники Демократичного альянсу встановили його біля будівлі Нафтогазу в Києві (вул. Богдана Хмельницького, 6). "Пам'ятник" активісти назвали символом корупції, свавілля та беззаконня, в цьому випадку, керівників Нафтогазу.

Через два роки, на початку 2014-го, ті ж активісти принесли парочку унітазів до посольства Росії з гаслом: "Путін, забери свого Януковича разом з його унітазом"

Загалом, "золотий" унітаз став символом безбожної корупції і - четвертого президента України.
Виставка карикатур в Одесі, в неділю, 9 лютого 2014 р. Скульптура складається з двох проєктів "Янукович" і "ТьотушкіVSТітушкі". Фото Олександра Гіманова / УНІАН

Тому, після його втечі в лютому 2014-го, громадськість жадала на власні очі побачити, що було в туалеті колишнього гаранта. Тоді горезвісного унітаза в його резиденції не знайшли.

❗Але був виявлений батон - прес-пап'є, подароване Януковичу Володимиром Лук'яненко, керівником сумського машинобудівного заводу. І якби виріб був золотим, то важило б 16 кг, а не 2, як було в матеріалі слідства. Сама справа це було закрито, де батон тепер - ніхто не знає.

Золотий батон в натуральну величину був знайдений у Межигір'ї, одразу після втечі Віктора Януковича в лютому 2014 року.

"Золотий" унітаз – це стьоб

? Антон Антонов, власник компанії Альтімус, яка займається виробництвом декоративних конструкцій з металу, а також металізацією сантехнічної кераміки.

Як давно ви цим займаєтеся і що взагалі підштовхнуло до цієї справи?

Ця ідея виникла спонтанно. Завдяки жартам у суспільстві про "золотий" батон, про "золотий" унітаз президента-втікача. Звісно, то був міф. А фото унітазу - фейк. Але зараз ця тема (декоративна металізація унітазів) поступово згасає. У порівнянні з аналогічним періодом рік тому, замовлень стало менше. Можливо, впливає зростання цін на наші послуги, бо через подорожчання собівартості процесу нанесення покриттів, довелося підвищити ціну для клієнтів.

- Від кого надходять замовлення?

Здебільшого цю річ замовляють заради стьобу. Наприклад, один з наших клієнтів - дуже відома рекламна агенція. Такі речі суто задля здивування партнерів. Основна частина замовників - нічні клуби, ресторани. Тільки заради залучення клієнтів і приколу.

Разом з цим, є клієнти приховані, мені важко сказати про їхні матеріальні достатки. Можу згадати декількох людей, які були в захваті, побачивши фото наших унітазів в інтернеті. Як на мене, це більше "циганська мода".

Але є такі дизайнерські інтер'єри, коли класичні білий або чорний унітаз туди не вписується. А "золотий" туди вписується чудово.

Однак є і люди, які не мають смаку. Якщо казати про клієнтів, то це середній клас і вище. Вони хочуть вирізнитися серед інших, хочуть дорогу сантехніку. У них є бажання похвалитися перед друзями, купити те, чого в інших немає. Одним словом - шанувальники пшонка-стайл, люблять, щоб усе в них блищало. Чи погано це? Не мені судити, я ціную всіх клієнтів.

У нашій країні можна купити унітаз із цільного золота?

- Ні, це просто неможливо, це має бути спецзамовлення, щоб його відлити. А через м'якість самого золота його нанесення на керамічну основу - непрактично та абсолютно невиправдано. Ми використовуємо покриття, яке неможливо подряпати ножем або змити, як фарбу. Це не золото, але має вигляд золота 999 проби.

Ваш найдешевше та найдорожче замовлення?

- По-перше, людина вибирає унітаз, потім ми наносимо на нього покриття під колір золота, хрому, райдужне або хамелеон тощо. Ми не в премімум-сегменті, ціни починаються від 7 тисяч плюс вартість самого унітазу, а на нього ціни дуже різні . Як правило, бюджет замовлення від 10 до 18 тисяч гривень.

Китайці всіх переможуть

Як оцінюєте перспективи вашого бізнесу?

Це далеко не основна моя діяльність. От китайці, наприклад, працюють з величезним асортиментом і технології у них кращі. Вони працюють з арабськими країнами, там дуже люблять блискучу розкіш. Загалом, китайці всіх переможуть, а це не те, на чому можна заробляти серйозні гроші.

Слово психологу

А от психотерапевт, психолог ?‍♀️Анна Крайлюк переконана, що не все так просто з цими "золотими" унітазами.

Анно, навіть якщо говорити про дуже багатих людей, то і тут не зовсім зрозуміло, нащо їм така річ: самоствердження, комплекс або щось ще?

"Золотий" унітаз - лихо багатьох неспроста. Багаті люди часто мають нарцисичний конфлікт, суть якого полягає в тому, що вони себе ідеалізують, вважають особливими, винятковими, царями та царицями, богами та богинями. Вони вважають, що заслуговують усього найкращого, тому в них завжди все найдорожче і навіть не важливо, чи подобається воно їм, головне, щоб воно підкреслювало їхній особливий "царський статус". Інших же людей вони знецінюють і вважають ніким.

Але насправді, всередині кожного нарциса живе поранена душа та відчуття себе нікчемним. І ця вся "дорожнеча" є компенсацією комплексів і нелюбові до себе. Тому, "золотий" унітаз необхідний як атрибут компенсації власної нікчемності.

Ми вивчили ринок "золотої" сантехніки - і це не захмарні ціни. Клієнтів у фірм, які цим займаються, досить багато. Як думаєте, чому так? Може, відбуваються якісь "ненормальні" тенденції в суспільстві?

Зараз узагалі часи нарцисизму і не лише у нас в країні. Я не можу назвати ці тенденції ненормальними, але й здоровими теж.

Причини цього конфлікту родом з дитинства, коли дітей знецінюють, коли вони відчувають себе не потрібними, коли їх критикують і не хвалять, коли кладуть на їхні плечі важкий тягар очікувань, мовляв, вони мають стати кимось особливим, коли виростуть.

До речі, іншим проявом цього конфлікту є власне знецінення, коли людина вважає себе нікчемою, яка ні на що хороше не здатна. І саме такого прояву цього конфлікту в нашому суспільстві більше. А обидва прояви цього конфлікту - наслідок нездорових відносин з дітьми та неправильного виховання. Що взагалі-то і є тенденцією.

"Золотий" унітаз - це прояв анальної фіксації

З точки зору психоаналізу унітаз має анальну тематику. У класичному психоаналізі існує так звана анальна стадія розвитку дитини, коли відбувається привчання до горщика. Те, як батьки привчають дитину, впливає в майбутньому на її характер.

Наприклад, якщо дитину соромили, якимсь чином коментували цей природний процес, у неї може сформуватися анальна фіксація. Яка в дорослому віці може проявитися ​​особливою ​​концентрацією на цій темі. Наприклад, коли людина жартує про фекалії, коли матюкається словами, пов'язаними з цією тематикою.

На мою думку, "золотий" унітаз - це теж прояв цієї фіксації. Такі фіксації існують у ​​багатьох людей. І якщо є матеріальна можливість якось "красиво" це продемонструвати, вони купують собі "золотий" унітаз.

 

Інсталяція на Євромайдані, 30 грудня 2013 р. Фото: УНІАН

У нашій країні "золотий" унітаз асоціюється з президентом-утікачем, з корупцією і вкраденими мільярдами. Разом з цим неприборкана жага розкоші у нас очевидна. Може, це у нас в крові...

Шанси виправитися є завжди. Але треба розуміти, що змінитися може тільки людина, яка цього хоче. Саме така категорія людей (які обожнюють розкіш) зрідка відчуває потребу в тому, щоб змінюватися. Ну й варто зауважити, що сучасний маркетинг прагне продати якомога більше та тільки сприяє різного роду компенсаціям. Як, втім, і соцмережі, які демонструють тільки успіх і "дорого-багато".

Ірина Маслова
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту