Фото: pexels.com

Зоопсихолог: потрібно заборонити заводити котів для дітей, бо це не іграшка

У першій частині інтерв'ю зоопсихолог Наталія Мартишко розповіла, як розуміти свого кота і зробити його щасливим. У другій частині вона дала поради, як допомогти тварині пережити стрес: якщо в оселі з'являється другий вихованець або новий член родини, стається переїзд або відпустка господарів.

Що треба знати, якщо береш тварину з вулиці?

Зоопсихолог Наталія Мартишко

Відповім чесно, але не дуже хочу, щоб це відлякувало людей. Насамперед треба розуміти: цій тварині знадобиться ветеринарне обстеження та реабілітація. Це матеріальний і фізичний ресурс людини. Іноді це затягується на місяць, іноді ще довше.

Доки у тварини є проблеми зі здоров'ям - поведінка залишається другорядною. Наступний етап - привчання до лотка. До цього коти досить швидко звикають. Вони на вулиці ходили в туалет на ґрунті, тому розуміють: робити це на тирсі краще, адже там залишається їхній запах. Головне - чітко визначити місце для лотка й нікуди його не переміщувати. Вибрати місце, де киця їстиме, показати кігтеточильню. Решта - це час і спокій. Дайте їй час озирнутися. Їй знадобиться близько тижня, щоби просто вивчити вашу квартиру.

Фото: Tong Nguyen Van / Unsplash
Матерiали по темi
Всесвітній день кота: зоопсихолог про те, як їх зрозуміти та зробити щасливими

Чи варто брати другого, якщо в оселі вже живе кіт?

Це стрес. Це травматично, хоча і реально. Просто треба серйозно подумати, інакше життя стане нестерпним для всіх.

Іноді киця може прийняти тварину іншого виду краще, ніж зі свого. Ніколи не можна передбачити на 100 відсотків. Спершу треба зрозуміти, який темперамент і характер у киці, яка вже живе вдома.

Якщо дуже задерикуватий - другого вихованця краще не брати. Якщо кішка доросла й дуже контактна - вона може прийняти маленького кошеня. Але якщо беруть кота-підлітка або дорослого кота зі своїм характером - він може відбивати територію та витісняти вихованця, який живе в оселі. Від цього у киці може початися цистит через стрес.

Тож я завжди кажу: "Перш за все подумайте, що ви робите. Хочете врятувати одного? Ви можете нашкодити іншому".

Це дуже тонкий момент, хоча в мене у самої два коти. Коли моєму коту був рік - я взяла кошеня-підлітка, який помирав у парадному.

Фото: Pierre Bernard / Unsplash

Перший час він жив під плитою, і я його не турбувала, такий він був забитий. Поки він навчився виходити, старший кіт за всім цим просто спостерігав. І вони поділили квартиру. Вони знаходяться разом, але не будуть поряд спати. Між ними буде завжди 20 сантиметрів відстані.

Що робити, якщо кіт не приймає нового члена родини?

Фото: Gogolev Aleksandr / Unsplash

Є таке. У моїй практиці був випадок, коли людині "швидку" викликали - кіт роздер руку. Але з часом вони дуже один одного полюбили.

Причина такої реакції - захист території, ресурсів, уваги. Новий член сім'ї - гість, який може залишатися надовго. Це небезпека зміни звичного режиму життя: тривога, метушня. Плюс у власника кота при вигляді цього гостя змінюється пульсація, ритмічність. Коти все відчувають, починають псувати сумки, взуття, в деяких випадках нападати. Щоб усе минуло нормально, потрібно дуже обережно їх знайомити. Спершу дати час поспостерігати за всім зі сторони. Потім пригощати, гладити, але теж дуже обережно.

Чи можна брати кота у відпустку?

Якщо кіт щеплений, знає довкілля, з ним гуляють на повідку - брати його у відпустку на машині можна. Це не складе великої проблеми. Просто візьміть із собою деякі речі, які будуть йому знайомі. Якщо ж кіт залишав квартиру тільки тоді, коли ви возили його до ветеринара, звісно, цього робити не можна. 90 відсотків, що тварина захворіє.

Якщо люди їдуть надовго або змінюють місце проживання - тут уже нічого не поробиш. Тоді кота за кілька місяців привчають до боксу. Одягаємо шлеєчку, на руках виносимо на вулицю, нехай він нюхає довкілля. І в жодному разі не тягнемо його животом по траві. Це дуже жорстке виховання.

Фото: Raoul Droog / Unsplash

А чи небезпечні готелі для тварин?

Мене часто запитують, який готелем я користуюся під час відпустки і чи можу когось порекомендувати. На мій погляд, це тільки у крайньому разі. Краще знайти людину, яка кішці дасть поїсти вдома. Інакше потім я буду до вас приходити для її реабілітації.

В ідеалі, кішка залишається у тій квартирі, де живе. Вона і так буде в стресі, оскільки залишиться сама. Нехай до неї приходять ваші сусіди, друзі: доглядають, годують, дивляться, щоби була чиста вода та чистий лоток. Посидіти, поспілкуватися з нею. Це мінімізує стрес.

Фото: Chen Yi Wen / Unsplash

Я дуже часто виїжджаю. Коли повертаюся, дістаю тільки найтонші та найцінніші речі та залишаю валізу відкритою. Даю моїм котам час вивчити вміст, запах аеропортів, машин, інших міст. І одразу даю гостинець. Це ж раджу робити господарям, які багато подорожують: перетворюйте все на маленьку пригоду для тварин.

Чи можна вгадати характер кошеняти?

Якщо це породиста тварина - ми дізнаємося про генетично закладений характер цієї породи. Вони набагато передбачуваніші. Є спокійні, є флегматичні, є з таким характером, що доки киця сама не захоче, ти її на руки не візьмеш. Якщо з вулиці, не переживайте - беріть, живіть разом і все.

Фото: Manki Kim / Unsplash

Хто ревнує більше – коти чи кішки?

Немає статистики. Все залежить від темпераменту. Якщо тварина з вулиці або з нею погано поводилися чоловіки або жінки, звісно, кіт буде реагувати саме на чоловіків або саме на жінок.

Особливий період - це статеве дозрівання у котів і тічка у кішок. Раджу всім стерилізувати вихованців. Для домашніх котів - це необхідність. Це краще, ніж напихати тварину пігулками. Медицина тепер на хорошому рівні.

Фото: Raul Varzar / Unsplash
Матерiали по темi
Всесвітній день котів: цікаві та смішні факти про домашніх улюбленців

Чи можна заводити кота для заспокоєння нервів?

Для людей з підвищеною емоційністю і нервовою збудливістю скажу: тварини - це не ліки. Заводити кота тільки заради цього не можна. Психоаналітики, які роздають подібні поради, забувають, що тварини - це живий організм, який вимагає великого фізичного й матеріального ресурсу. Місяць-два може бути прогрес, а потім кіт випадково винесе свою "какулю" за межі горщика, або розсипле корм, або захворіє.

Фото: Sarah Dorweiler / Unsplash

Як вибрати тварину для дитини чи людини похилого віку?

Потрібно заборонити брати тварину для дітей, бо це - не іграшка. Малюк все хапає ручками та тягне в рот. Так він пізнає світ. І тут таке пухнасте, м'яке... Іноді кіт терпить, а іноді може й подряпати. Якщо кіт відпочиває, ніколи його руками брати не можна. Краще розбудити його голосом. Але дитина про це не знає.

Якщо це літня людина, потрібно враховувати, чи зможе вона доглядати за твариною. Іноді є компенсація самотності - діти виросли та поїхали. А людині хочеться дарувати й отримувати любов. Окситоцин усім нам просто необхідний. Потрібно просто враховувати можливості літньої людини.

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту