Зроблено в Україні: замкнута екосистема на твоєму підвіконні

Українські вчені та студенти хочуть запустити у продаж систему аквапоніки, яку можна використовувати навіть у квартирі або офісі.

Домашній акваріум з яскравими рибками - це цікаво та естетично. Але є проблема: рано чи пізно вода забруднюється продуктами життєдіяльності риб і її необхідно змінювати. Інакше мешканцям акваріума просто не вижити.

Але звичайний домашній акваріум може бути й іншим: практичним, екологічним і просто дуже цікавим. Як вам ідея: поспостерігав за водної фауною - заодно нарвав собі свіжого листя базиліка або петрушки для салату на сніданок прямо з акваріума?

Це називається аквапоніка - метод, що поєднує вирощування водних жителів, зокрема, риб, і гідропоніки - спосіба вирощування рослин не на ґрунті. Людству він відомий дуже давно, наприклад, у Південно-Східній Азії так століттями вирощують рис - на напівзатоплених водою полях, де живуть і риби. Таким чином створюється екосистема, де рослини і бактерії вбирають шкідливі для риб речовини, що є поживними для рослин, очищаючи воду.

У промисловості аквапоніка застосовується віднедавна по всьому світу. А українські вчені та студенти з Національного університету водного господарства та природокористування з Рівного сконструювали та оформлюють патент на мінісистему - кімнатну аквапоніку. І хочуть запустити її на ринок за цілком доступною ціною - 2500 гривень.

- У рамках міжнародного грантового проєкту TENOR - Towards the circular EcoNomy in Organic faRming – До циркулярної економіки в органічному сільському господарстві, який фінансовано Norwegian Agency for International Cooperation and Quality Enhancement in Higher Education (Diku) ми вивчали проблеми дефіциту води, її очищення, повторного використання ресурсів оборотних, стічних вод. І дійшли висновку, що ці питання можуть бути якимось чином вирішені за допомогою аквапонних систем, - розповідає  Алла Кучерова. - Над проєктом працювали викладачі та студенти, які спеціалізуються на питаннях живлення рослин, риб, водоочищення і, звісно, на IT - створенні програмного забезпечення.

- Ми сконструювали прототип аквапонної установки із замкнутим циклом води. Вона у нас зараз на стадії запуску, але зовсім інших розмірів: це два басейни для риб об'ємом по 300 літрів кожен, гідропонні модулі великих потужностей з вирощування рослинних культур. Це розробки орієнтовані на промисловість, які можуть зацікавити як рибні господарства, так і тепличні. 

- І в процесі роботи спонтанно вирішили: чому б нам не піти "ненормальним" шляхом і не зробити з більшого менше? Виникла ідея зробити менший прототип, що був би цікавий офісним центрам, який може бути прекрасним освітнім компонентом - для шкіл, університетів. Також ми збираємося його використовувати як рекламний переносний елемент, коли ми проводимо рекламні кампанії та пропонуємо здобути спеціальність "агрономія".

- У чому унікальність саме вашого винаходу?

- Є деякі моменти, які ми поки що не готові розкривати, адже проєкт на стадії патентування. Ми саме в процесі оформлення: вся система має бути протестована - це певні види риб, певні види рослин. Ми не можемо просто давати конструкцію без рекомендацій - інакше це буде просто залізо. Потрібно давати повний блок - з видами риб і рослин, з програмним забезпеченням - у цьому й буде унікальність.

Уся ця система не була б такою цікавою, якби не поєднала в собі конструкцію та програмне забезпечення: сенсори в цій системі видаватимуть інформацію на сервер, а за допомогою мобільного додатка розраховуватиме оптимальний вміст поживних елементів, рівень рН, температури, інших компонентів.

- Участь людини в обслуговуванні не потрібна взагалі?

- Потрібна, але мінімальна. Система має сенсори - дуже компактний блок і додаткове обслуговування не передбачено - все йде в комплекті. Це не вічний двигун, який працює без зовнішнього впливу, за системою потрібно стежити. Але якщо зазвичай ми чистимо акваріум раз на мiсяць, то тут це буде необхідно, скажімо, один раз на 4-5 місяців.

Зараз це все тестується і сама система ще в стадії доробки - ми проводитимемо додаткові дослідження. Багато питань ще може виникнути, але з того, що ми зараз бачимо, можливість замкнутого циклу  - це може вийти.

- Ви порахували, що ціна такого офісного акваріума із системою гідропоніки - 250 у.о.?

- Це навіть не собівартість - це ціна, за якою ми плануємо систему продавати. Залежить від розмірів установки: наприклад оцей невеликий модуль аквапоніки цілком може коштувати 2500 гривень. Більших розмірів, звісно, дорожче.

- Ваша модель може зацікавити Міністерство освіти і науки, як вважаєте? Найнаочніше біосферу й не покажеш...

- У нас в університеті є шкільний університет, де ми знайомимо школярів, наприклад, з фізикою за допомогою реальних моделей процесів, а не за підручниками. Візуалізація дає зовсім інший рівень сприйняття інформації! А наш прототип можна використовувати і на уроках хімії, фізики, біології. Навіть математики. Може бути (і сподіваюся), наш проєкт буде цікавий і в цій сфері.

- Ваша модель може зацікавити Міністерство освіти, як вважаєте? Найбільш наочно біосферу і не покажеш...

- У нас в університеті є шкільний університет, де ми знайомимо школярів, наприклад, з фізикою за допомогою моделей, а не за підручниками. Практичне застосування знань дає зовсім інший рівень! А за допомогою нашого приладу можна показати і уроки хімії, і фізики, і біології. Навіть математики.
Може бути (і сподіваюся), наш проєкт буде цікавий і в цій сфері.

Руслан Меженський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту