Зварити все! Головні винаходи, які залишив світу Борис Патон

На рахунку знаменитого вченого понад 700 винаходів і міжнародних патентів. Розповідаємо про найпомітніших з них.

19 серпня в Києві на 102-му році життя помер видатний вчений Борис Патон. Перераховувати всі його заслуги і регалії безглуздо - їх просто величезна кількість.

Щоб зрозуміти величину цієї людини, досить зазначити, що саме він першим з усіх був удостоєний звання "Герой України". Саме він беззмінно, протягом 58 (!) років очолював  Національну академію наук України. При цьому продовжував займатися роботою всього свого життя, керуючи київським Інститутом електрозварювання. Саме в цій сфері Борис Патон проявив себе найбільш яскраво: він - автор і співавтор 720 винаходів, в тому числі понад 500 міжнародних патентів.

Що саме він залишив людству? Розповідаємо.

"Броня міцна...

...і танки наші швидкі"

Як і багатьом вченим тієї епохи Борису Патону довелося чимало потрудитися на так званий "оборонпром" - на військову промисловість. Але на виправдання вченого можна сказати, що його винаходи носили виключно "оборонний" характер.

Євген Патон і сини Володимир і Борис (праворуч).

Зі своїм батьком, Євгеном Патоном, під час Другої світової війни вони налагодили автоматизоване електрозварювання на виробництві танків, що значно прискорило процес. А також розробили унікальний спосіб зварювання броні для танків Т-34, що підвищило її стійкість в рази - придумали при зварюванні додавати в шов "прокладку" з пониженим вмістом вуглецю, що робило шов однорідним і стійким навіть при прямому попаданні снаряда в місце шва (при ручному зварюванні в описаному випадку танк просто розвалювався на частини). Так що внесок в перемогу над нацистами Патони зробили чималий.

Матерiали по темi
Конструктор із Бердянська навчив танки літати і був одним з розробників легендарного Т-34

Просто космос!

1984 року розроблений Патоном спеціальний зварювальний апарат був застосований у космічному просторі. Радянські космонавти Світлана Савицька і Володимир Джанібеков провели успішний експеримент в умовах вакууму, зваривши металеві деталі фокусованим пучком електронів.

Фото: paton.ua

Цю технологію хотіла купити NASA, а сам Патон навіть їздив до США для переговорів і підготовки експерименту. Але американці в результаті визнали "космічне зварювання" небезпечним для життя астронавтів, і відмовилися (втім, заплативши двохмільйонну неустойку).

Матерiали по темi
Прожити 101 рік: секрети довголіття Бориса Патона

Як "полагодити" людину: прорив у хірургії

Унікальна технологія зварювання живих тканин була винайдена в Інституті електрозварювання імені Є.О. Патона. Автором ідеї був сам Борис Патон, а виникла вона при незвичайних обставинах. У 1980-х академік всерйоз травмував ногу, катаючись на водних лижах (у 70 років!), і ліг на операцію.

Намучившись зі швами і дужками, які хірург наклав на рану, Патон запропонував спосіб вирішення проблеми за допомогою… зварювання. Використовуючи електроди зварювального інструменту, хірург пропускає через стислу ділянку тканин високочастотний струм. Білкові тканини починають денатурувати, розкручуватися. Коли процес зупиняють, тканини остигають і відновлюються - знову скручуються, але вже переплутавшись між собою, з'єднуються в одне ціле. Виходить шов без сторонніх матеріалів - а це менший ризик відторгнення. І немає необхідності знімати шви після операції. Саме тому технологію активно використовують при операціях на внутрішніх органах з 2001 року.

І це лише мала дещиця всіх ідей, згенерованих і втілених в життя особисто Борисом Патоном та його колегами.

Про те, наскільки масштабною особистістю був Борис Євгенович, Йод.media поговорив з його колегою, доктором технічних наук, співробітником відділу наплавлення Інституту електрозварювання, Юрієм Кусковим, який довгі роки працював під керівництвом Бориса Патона.

"Саме лише им'я Патона дозволяло вирішувати багато завдань швидше"

- Особистість Бориса Євгеновича - масштабна і навіть легендарна, - каже Юрій Кусков. - З тієї простої причини, що під його ім'ям наш інститут працював протягом довгих років. А авторитет Патона, одне лише його ім'я, були настільки великі, що дозволяли вирішувати багато завдань швидше і наша робота приймалися суспільством.

- Який з винаходів Патона, особистих і в співавторстві з колегами, має на ваш погляд найбільше значення?

- Скажу про направлення, яке близьке особисто мені. Це види спеціальної електрометалургії. Борис Євгенович особисто і з колегами займався і підтримував цей напрямок. І довгий час ми разом створювали і розвивали передові в світі технічні рішення. Ми створювали патенти, продавали ліцензії на використання технологій. У 1970-1980-х був справжній бум на це, і наш інститут був серед передових організацій в цьому напрямку.

Але це те, що близьке особисто мені. І, думаю, якщо б ви звернулися за коментарем до співробітника інституту, який займається іншим напрямком, то, впевнений, і від нього почули б про те, що Борис Патон і там якось вплинув.

- А залишилися якісь технології, що поки не відомі громадськості, доопрацюванням яких інституту доведеться займатися вже без Бориса Євгеновича?

- Ми більше займаємося удосконаленням вже створеного. Зварювання вже десятиліття охоплює майже усе. Зараз відкрити щось абсолютно нове в цій сфері та просувати його - це рідкісне явище. Але процес поліпшення, взагалі-то, нескінченний.

Андрій Римський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту