MARUV: любовь чиновников повернулась ко мне задом. Стоп-кадр видео

Лидер группы "Гринджоли": Образ MARUV на Евровидении навязан молодежи музыкальными каналами

В экслюзивном интервью для сайта "Йод" Роман Калин проанализировал скандалы вокруг нацотбора и рассказал, почему победила именно MARUV.

В этом году название группы, которая 14 лет назад на Евровидении заняла 19 место (из 24 возможных), звучит так часто, что даже ушам неудобно. «Гринджолы» превратились в мем-чемпион во всех соцсетях. Вспоминая именно их, диванные критики добавляют перца в словесныіе баталии об «изганинии» MARUV и высмеивают НОТУ. Мол, ну, доставайте уже из кладовой свои «Гринджолы», если все - даже KAZKA - отказались от кошерной поездки на певческий «Оскар».

Онлайн-буллинг - это неправильно, - решил "Йод". И нашел в Ивано-Франковске фронтмена группы, который рассказывает о кухне Евровидения такие вещи, от которых отвисает челюсть.
Чтобы сохранить колорит беседы, публикуем интервью на языке оригинала.

"Гринджоли" втратили шанс через своє політичне минуле"

- Романе, чи дошкуляли вам фрази: «Відправте на Євробачення Кириленка чи Гринджоли, якщо всі відмовляються» та інші подібні, що після нацвідбору лунали з усіх соцмереж, сайтів та каналів?

- За ті 14 років після участі «Гринджол» на Євробаченні в мене виробився такий імунітет стосовно того, що говорять про групу, що мені глибоко все одно! Я от не знаю, що зараз говорять про нас. Додому приходжу ввечері, а дружина каже: «Ой, щось там вас згадували». Молодці! Хай пишуть! Хоч мають про що говорити.

Зрозумійте одну річ: я людина не публічна. До політики теж не маю жодного стосунку. Те, чим я займаюсь протягом останніх 10 років, – продюсування сучасної музики. Конкретніше - я музикант-аранжувальник і мікс-інженер. Навіть до Євробачення я займався музичним виробництвом – володію студією звукозапису. Ми виробляємо аудіопродукцію, рекламні ролики. Пишемо пісні та записуємо фонограми.

У мене достатньо багато замовників-артистів, з якими я співпрацюю і яким потрібні мої послуги.

Роман владеет собственной студией звукозаписи. Фото: Facebook

- Як гадаєте, чому не вдалося втримати популярність після 2004 року, коли пісня Гринджол «Разом нас багато» стала саундтреком революції?

- Розвитку групи завадило її політичне минуле - в цьому я зараз упевнений на 100%. Власний проект я зараз не продюсую. «Гринджоли», через своє політичне минуле, втратили шанс стати саме музичним гуртом. Я зрозумів, що вкладати кошти в свою творчість - дурниця, шлях в нікуди. Тож, як я і казав вище, увесь свій творчий потенціал реалізую в інших проектах.

"Якби ви знали, скільки в мене вкрали грошей!"

- Якби мали можливість відмотати час назад і обрати опцію «Не їхати на Євробачення», - скористалися б шансом не потрапити в полон критиків після невтішного результату?

- Ні. Тому що я та людина, яка вміє відповідати за свої вчинки. Я  усвідомлюю, що на шляху кожної людини є успіхи і невдачі, і треба вміти прийняти невдачу, зробити висновки та рухатись далі. Це є наше життя. У цьому і кайф, що ти завжди робиш якісь помилки, а десь попереду на тебе чекають успішні кроки. Євробачення - то моє життя і мій шлях, який я пройшов. Отримав шалений досвід.

- Але хтось після цього отримує контракти, починає багато заробляти…

- Якби ви знали, скільки в мене вкрали грошей!

- Вкрали?!

- Так, звісно. Це тепер називається "вкрали". Адже тоді рінгтон з піснею «Разом нас багато» був одним з найпопулярніших. І недавно я дізнався, що на наших рінгтонах заробили 300-400 тисяч доларів! А ми отримали винагороду в розмірі лише двох тисяч гривень. То це не крадіжка?

- Але як це провернули за вашою спиною?

- Ми підписали контракти, в результаті яких нічого не отримали. Тоді у нас не було людини, яка б була компетентна в цих питаннях, і ми просто підписали документи. Тільки тепер я дізнаюсь істинні суми, які на нас заробили компанії. А ми в результаті не заробили нічого.

Нам не було чого вкладати в творчість. Останній наш кліп - «Я не знаю слова досить», в який ми вклали останні свої 8 тисяч доларів, які ми заплатили Каті Царик…

Якби у нас були гроші, то ми, можливо, далі в Києві намагалися писати та знімати кліпи, намагатися продюсувати себе. А коли ти стоїш перед вибором: чи вкладати гроші в творчість, чи просто купляти їжу, починаєш думати: "та ну його нафіг, буду чимось іншим займатися".

"Правила гри на Євробаченні змінюються"

- На Євробачення образ немає?

- Ні. Слідкую за конкурсом відтоді, як туди потрапив, тобто з 2005 року.

- Мабуть, вже можете наперед вгадувати переможця головного пісенного конкурсу Європи?

-  Перше Євробачення, коли я не вгадав переможця, – це коли перемогла Джамала.

До того часу я був впевнений: щоб вигравати і посідати призові місця на Євробаченні, треба грати за їхніми правилами. Одне з них, про яке в Україні не кричать і не кажуть, – необхідно відправляти представника гей-спільноти, в нього буде більше шансів перемогти.

За последние 14 лет Роман почти всегда угадывал, кто победит в Евровидении. Фото: личный архив

Тому перемога Джамали - це було щось неймовірне! Артистка, яка співала політичну пісню. Так, суперспівачка. Так, суперголос. Але в неї не було якогось масштабного шоу на сцені, вона просто класно співала сучасну й модну пісню. Здавалося, на Євробаченні такі пісні не перемагають, це не поп-стандарт.

Тоді я сказав: «Напевно, я нічого не розумію. Євробачення змінюється, змінюються правила гри, смаки»… Знову ж таки перемога Сальвадора Собрала з Португалії (два роки тому) - ми побачили повну відсутність шоу на сцені, ніяких вибухів, драбин та масок, просто стоїть людина і співає! Всі голосують за цю людину! Я знову сказав: «Радий, що Євробачення змінює формат, тепер перемагає той, хто класно співає. Центром Євробачення знову стає музика. Не шоу. Не сексуальні вподобання».

Як музичні канали перетворюються в порно

- А як вам сексуальність MARUV й усі ці скандали навколо неї і нацвідбору?

- Коли я дивився український відбір і слухав музику артистів, в мене одразу виникло питання. Оскільки я займаюсь продакшном, ми від себе посилали заявки на три пісні. Нам навіть не відповіли, чи дивилися ці пісні. Тож, чому саме цих 16 артистів було відібрано у фінал?

Фактично людина, яка відбирала, це був Руслан Квінта, він вирішив, мабуть, представити широку палітру музики, яка є в Україні, але це надзвичайно слабкі і не цікаві проекти як на мене.

І людина, яка обирала ці проекти, зробила так, що всі фіналісти були зрозумілі ще до самого початку. Принаймні те, що саме ці артисти вийдуть до фіналу, я знав, щойно почався нацвідбір.

Вызывающие образы MARUV - в формате Евровидения. Фото: стоп-кадр

- Що ви маєте на увазі?

- Якщо ми почнемо аналізувати музику, яку співали учасники, то найуспішнішою та сучасною для Євробачення є MARUV. Бо це євро-поп, сучасний звук. Це те, що грає за правилами Євробачення.

І мені не зрозуміло, чому всі обурюються поведінкою дівчини на сцені, її зовнішнім виглядом, її балетом? І при цьому ніхто не обурюється, що саме таку картинку вже 10 років транслює музичний канал М1, який я називаю “порнокалом” - музики там вже давно немає. Це музичний канал №1 в Україні, і саме він сформував таку картинку. Хіба що деякі треки з Америки або Європи, які там транслюються - це дійсно сучасна музика. А все, що там з’являється україно- та російськомовне, - порно, тваринні інстинкти.

М1 нав’язав молоді думку, що модний артист має бути саме таким. От MARUV і грала за цими правилами. Тому за неї голосували люди, які дивляться цей канал, - бачать, що ця пані в тренді.

- Ви пам'ятаєте ваш контракт з Національною телекомпанією – чи були там прописані такі ж штрафи, як в договорі MARUV, через які вона відмовилась його підписувати і не їде на Євробачення?

- Я не пам’ятаю штрафів. Думаю, цей пункт з’явився в контракті з MARUV. Але чиновників теж можна зрозуміти, адже вони хочуть застрахуватися, щоб артист, який поїде від України, не наговорив дурниць. Тому, чисто по-людськи, їх можна зрозуміти. Але де вони були раніше?!

“Дурна справа просити артистів їхати на Євробачення замість когось”

- Чи визнаєте ви «культурних амбасадорів»? Наприклад, вам не здається це радянською шароварщиною, коли учасника призначають, а не обирають? Як от у Росії...

- Це досвід багатьох країн. Там немає цієї проблеми, конкурсів, немає пафосності, які роздмухують наші канали. Україна сміливо може назначати учасників, це не є порушенням правил Європейської мовної спілки.

Я би віддав цей конкурс молодим артистам, невідомим іменам. Можна створити певний сайт, куди молоді артисти висилали б свої треки, народ лайкав їхні пісні, а 20 чи 30 найкращих з них відправлялися на ефір. Змагайтесь! Хто переміг – той поїхав.

- Чи має Україна їхати на Євробачення в ситуації, коли на знак солідарності з MARUV одне за одним відмовляються від участі в конкурсі фіналісти відбору – Freedom Jazz, KAZKA... (інтерв’ю було взяте напередодні оголошення НОТУ про те, що від України ніхто не їде. - Ред.)?

- Якщо уявити, що саме я керівник суспільного мовлення, то, щоб зберегти обличчя, я прийняв би рішення відмовитися від конкурсу. Зараз це вже безглузда справа – просити когось з артистів їхати «замість когось». Ніхто не поїде.

До речі, мене дивує, коли люди пишуть: «Гаряча новина! Пісня MARUV належить російському лейблу». Але ніхто не ставить питання, чому співачка віддала пісню саме російському лейблу? Може, через те, що в Україні вона не захищена як автор? Може, тому, що в Україні в неї крадуть авторські роялті (винагорода. - Ред.) і вона не може їх отримати повною мірою, а там виплачують?

Знаєте, я б із задоволенням віддав всі свої авторські треки, не українським компаніям, які забирають роялті, а в Польщу! Адже полякам виплачують роялті сповна.

Усе настільки відносно, що коли починаєш дізнаватися деталі, тоді важко когось засуджувати та звинувачувати. Саме тому я відмовляюся від інтерв’ю.

У MARUV класна музика, суперпісня, і я на її боці як музикант. Але ми маємо таку безглузду ситуацію, коли політики роблять навіть на Євробаченні хайп. Та й українські артисти, яким не вдалося реалізуватися, теж роблять на цьому хайп…

«Відбір на дитяче Євробачення цього року теж був дуже дивним»

- Пане Романе, якими артистами наразі опікуєтесь?

- Переважно це артисти, які живуть в Івано-Франківську - наші місцеві зірки. Також 10 років поспіль співпрацюю з продюсерським центром STARTEAM в Івано-Франківську. У нас є чудова виконавиця KIMA, яка пише круті треки в жанрі сучасної української електронної музики. У неї неповторний вокал, але її голос часто порівнюють із Бейонсі та Ріанною.

Ще одна наша дівчинка-випускниця - співачка DI. Пише свою музику та має унікальний голос. Але в неї психологічна проблема: добре володіє вокалом і часто її порівнюють з Джамалою, що її дуже засмучує.

В STARTEAM займається 350 дітей. Вже 6 років поспіль ми відправляємо дітей з Івано-Франківська на дитяче Євробачення.

- Є чим похизуватись?

- Всі наші вихованці діти потрапляли у фінальні відбори, тож ми завжди у фіналі. Уже два роки поспіль наші діти потрапляли в фінал, але цього року дитячий відбір був, на мою думку, непрозорий і дивний…

На відміну від попередніх років, учасника відбирали по відеозаписах. Претендент мав заспівати на телефон чи на камеру свою пісню наживо і надіслати запис журі. І саме по цих відеозаписах мали визначити переможця. Дату визначення відтягували й переміщали, а потім зрештою запросили виступити в прямому ефірі двох дівчат, однією з яких була й наша підопічна - Ярина Тарас. І оголосили переможницею іншу дівчинку. Фактично ми розуміли, що нібито пройшли фінальний відбір, але чому в останню секунду нам відмовили…

- А де можна почути ваші пісні, якими пишаєтесь?

- Багато людей певні, що найкраща пісня колективу, який я представляв – «Разом нас багато». Це не так. Я ніколи не вважав, що це моя найкраща пісня, мені подобається зовсім інша музика, інша подача.

До прикладу, зараз працюю в Івано-Франківську з аранжувальником Євгеном Чичановським. Ми робимо цікавий проект з робочою назвою «Nation». Ідея в тому, що Євген переробляє українські народні пісні по-своєму, частково залишає мелодію, але робить з тих пісень своє бачення. Ідея в тому, що українські народні пісні належать народу і народ з часом має право їх змінювати. Євген їх змінює по-своєму, а я з ним співпрацюю та допомагаю.

Мій колега робить аранжування, ми разом пишемо тексти, створюємо на студії, записуємо, зводимо, міксуємо. Зараз нам зробила замовлення вокальна школа з Києва, їм було цікаво зробити remake української пісні «Ой, чий то кінь стоїть». Наразі закінчили цю роботу, вислали їм, а в Києві буде телевізійний концерт, на який вони саме готують цей трек.

Елена Юрченко
Для публикации комментариев нужно авторизоваться!
Через социальные сети
Через почту
Вы
Поиск
Войти
Через социальные сети
Через почту